Ukraina celebruje 80. rocznicę powstania UPA: „Współczesne Siły Zbrojne Ukrainy są tak samo niezłomne jak żołnierze UPA”

plakat ukraińskiego IPN/ fot. screen
12

W piątek (14.10.2022) Ukraina celebrowała Dzień Obrońców Ukrainy oraz 80. rocznicę powstania Ukraińskiej Powstańczej Armii. Formacja, która ma na swoim koncie ludobójstwo na Polakach, jest stawiana Ukraińcom za wzór męstwa, odwagi i wszelkich cnót.

Współczesne Siły Zbrojne Ukrainy są tak samo niezłomne jak żołnierze UPA. Podążają za wojskowymi tradycjami tych bojowników. W 2018 roku hasło „Sława Ukrainie!” stało się oficjalnym pozdrowieniem wojskowym, a pieśń „Urodziliśmy się w wielkiej godzinie”, która od 1932 roku jest hymnem OUN, jest teraz marszem armii ukraińskiej. Mazepinka to nakrycie głowy Ukraińskich Strzelców Siczowych, powszechne w Armii Galicyjskiej, Siczy Karpackiej i najbardziej rozpoznawalny element umundurowania UPA – od 2017 roku jest oficjalnym nakryciem głowy Sił Zbrojnych Ukrainy – czytamy na stronie ukraińskiego IPN.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Instytucja przygotowała materiały informacyjne i prezentację poświęconą „walce wyzwoleńczej narodu ukraińskiego, buntowników i uczestników ruchu wyzwoleńczego walczącego o państwowość i niepodległość”. W materiałach tych UPA przedstawiona jest jako „formacja, która odegrała ważną rolę w tworzeniu ukraińskiej idei narodowej, walce o niepodległość Ukrainy, zachowaniu i budowaniu tradycji wojskowych i państwowych”.

– Powrót do tradycji powstańczych nie jest przypadkowy. Dziś kontynuujemy tę samą walkę, jaką prowadziła UPA – walkę o wolność przeciwko temu samemu wrogowi – imperializmowi rosyjskiemu. Wtedy i teraz wróg jest jeden. W wojnie na pełną skalę rozpętanej przez Federację Rosyjską Ukraińcy z bronią w ręku bronią niepodległości nie tylko własnego państwa, ale także krajów Europy – napisano na stronie ukraińskiego IPN.

W materiałach edukacyjnych ukraińskiego IPN nie ma ani słowa o ludobójstwie na Polakach przeprowadzonym na rozkaz dowództwa UPA. Ludobójstwo ze szczególnym okrucieństwem, podczas którego zginęło co najmniej 100 tysięcy Polaków, w tym kobiety i dzieci, jest starannie rugowane z historycznej pamięci Ukraińców. Jednocześnie współcześni żołnierze ukraińscy są przedstawiani jako spadkobiercy i następcy „herojów” z UPA.

W tym roku Prezydent Ukrainy ustanowił odznaczenie „Krzyż Zasługi Bojowej” dla uhonorowania żołnierzy Sił Zbrojnych Ukrainy i innych formacji wojskowych za wybitną odwagę osobistą i męstwo lub wybitny czyn bohaterski podczas wykonywania misji bojowej w warunkach zagrożenia życia i bezpośredniego kontaktu z wrogiem; wybitne sukcesy w kierowaniu wojskami podczas działań wojennych. Ta nagroda państwowa wizualnie i symbolicznie odtwarza insygnia UPA stworzone przez znanego artystę-buntownika Nilo Hasewicza – informuje ukraiński IPN.

Doczekaliśmy czasów, w których Polacy przypominający o ukraińskim ludobójstwie na Wołyniu, są stygmatyzowany jako „ruskie onuce”, a Ukraińcy uroczyście celebrują rocznicę powstania formacji, która wymordowała co najmniej 100 tysięcy Polaków. I Polacy mają to zaakceptować, bo jak nie, to zostaną oskarżeni o działanie na rzecz Rosji. To jest chore!

Źródło informacji: uinp.gov.ua

Zobacz też:

Katarzyna TS: Wodzu Bąkiewicz, prowadź na Moskwę!

 

Może ci się spodobać również Więcej od autora

% Komentarze

 1. Negro mówi

  Po pierwsze, to władze Ukrainy to nie Ukraińcy, tylko żydostwo wraz ze swoimi pachołkami z USA.
  A po drugie ta ideologia wtłaczana do głów Ukraińcom ma na celu skłócenie ich z nami, a jak wiadomo gdzie dwóch się bije tam trzeci, w tym wypadku żydostwo, korzysta.

 2. anonim mówi

  @Negro,dokladnie tak jak piszesz. W tych dzialaniach widac żydowska bute i pogarde dla gojow. Parchy gardza gojami ukraincami posylajac ich na wojne, a gojami Polakami plujac nam szyderczo w twarz przeinaczajac historie i zmuszajac przy pomocy swoich koszernych polskojezycznych komoradorow do placenia za nie swojs wojne. Ta te talmudyczne mendy swiatowe gardza kazdym. Teraz beda chcieli wolatac nas w wojne z Persami, ktorzy sa naszymi przyjaciolmi, po to ze trzesa swoimi wycietymi napletkami ba ich potege militarna. Polacy nie idzcie na wojne z Rosja i Iranem, to nie nasze interesy a tylko i wykacznie koszerne.

 3. Dawid mówi

  Czy ktoś ma jeszcze wątpliwości że istnienie czegoś takiego jak Ukraina jest zagrożeniem dla Polski i kolejnym antypolskim frontem???Pozdrawiam myślących o Polsce.

 4. Jozef mówi

  Bandera- ukraincy mordercy Polakow — wynocha z POLSKI!!
  WOLYN PAMETAMY!!!

 5. Polonia Restituta mówi

  @Negro

  Jakie są „elity” to my wiemy, także i w Polsce, ale one są zbyt małe, by ciągnąć ten wózek tylko przy pomocy siebie samych. Bez setek tysięcy użytecznych idiotów żadna ideologia nie miałaby racji bytu. A ci kretyni ze wschodu, czy nam się to podoba, czy nie, hołubią naszych zbrodniarzy i wcale się nie widać po nich, że robią to na siłę czy pod przymusem. Gdyby było inaczej, to żadna „elita” nie postawiłaby ani skrawka pomnika jakiemuś dzikusowi, który biegał po lasach i napawał się krwią i cierpieniem swoich ofiar.

  Ponadto, żeby dwie strony ze sobą skłócić, to przede wszystkim muszą żyć one w bardzo dobrych relacjach, dopiero wtedy można między nie wbijać klina. Narodów sobie wrogich (albo, w najlepszym przypadku, totalnie obojętnych względem siebie) skłócić nie można. Jest to powszechnie stosowana manipulacja, mająca na celu… no właśnie, co?

  Zresztą, Twoja koncepcja skłócenia narodów nie bardzo się klei także i w innym aspekcie. Skoro bowiem w obu przypadkach za sznurki pociągają te same środowiska, to dlaczego miałyby one poróżniać kogokolwiek wewnątrz swojego gniazda? Przecież wyraźnie widać, ze chodzi o skłócenie i napuszczenie na siebie Rosjan i Białorusinów przeciwko Polakom i mieszkańcom krainy U (inna sprawa, że prezydent P. też ma odpowiednie umocowanie). Pozostaje jedynie kwestia, która ziemia będzie polem ostatecznej bitwy i oby nie był to nasz kraj.

  A czy ktoś zadał sobie pytanie, co będzie, gdy Rosja padnie? Czy normalni Rosjanie pozwolą sobie być pod butem innym niż swój własny? Czy nie dojdzie tam do rozruchów i kolejnych militarnych eskalacji? Mnie nie interesuje gra o zasoby naturalne, przejmowanie gospodarki, niebiańską Jerozolimę itp. Na pierwszym miejscu stawiam los zwykłych obywateli każdego kraju. Także tego na U, bo jeśli tam kiedyś zapanuje normalność, to przynajmniej będzie można tych wszystkich przesiedleńców odesłać w końcu tam, gdzie ich miejsce… za które przecież tak „dzielnie” walczyli ci, których podobizny dziś noszą na plakatach i sztandarach. Tylko jakoś im się do budowy swojego kraju nie pali, wolą cudze pieniądze, w tym przypadku – nasze. Wychodzi na to, że jednak najlepiej im było u polskiego pana… ale i jego się przecież wyrzekają…

  I jak tu później nie mówić, że żyjemy w dwóch odmiennych cywilizacjach, które pod praktycznie żadnym względem do siebie nie przystają? Kolor skóry to w tym przypadku zdecydowanie za mało.

 6. Sławek mówi

  UPA to organizacja terrorystyczna, działająca w granicach Polski. Przecież to co się dzisiaj dzieje na Ukrainie to kara za grzechy Wołynia. Jeśli Ukraina nie rozliczy się z tą zbrodnią, to nigdy nie wejdzie du Unii Europejskiej. Polska nie powinna popierać ich kandydatury. Co innego NATO. Gloryfikując UPA i Bandere potwierdzają tylko argumenty Putina. Szkoda.

 7. Negro mówi

  @Polonia Restituta
  Ukraińcy hołubią zbrodniarzy w wyniku żydowskiej propagandy po majdanie. Czy wcześniej były jakieś tego typu zdarzenia kiedy na Ukrainie rządziły prorosyjskie władze? Ja nic o czymś takim nie słyszałem. Dopiero po tej pomarańczowej rewolucji made in CIA i Mossad zaczęły się te upadlinskie prowokacje.
  Rosja nie padnie, bo to za silne państwo. I na pewno nie dadzą się wciągnąć w jakąś wielką wojnę, bo im chodzi o obronę Krymu i tych republik. Co najwyżej może być odłączenie jakiegoś terytorium od Rosji. Albo ta mapa Europy z 2035 i część naszych terenów oddanych UPAdlinie, jak już jakiś z naszych wybrańców narodu wcześniej proponował.

 8. Czarek mówi

  O to to to ! W punkt Panie w Punkt . Rządzą nami i nimi zdrajcy JAWNI.

  A my żremy się na tłiterach !

 9. W K mówi

  Stefan Bandera to prostytutka Hitlera. Widocznie dużo prostytutek w tej armii ukraińskiej.

 10. Dumny Polak mówi

  Posluchajcie!
  Ostatnio wpadl mi w rece komentarz Thierry Meyssan z Voltairenet.com, ze wlasciwie Pan Putin, w sensie Wolynia, jest de facto, NASZYM SPRZYMIERZENCEM!
  Przeciez on nic nie ma przeciwko Ukrainie, jako takiej, lecz wylacznie przeciwko potomkom ideowym bandy UPA i chyba osmiu innych, terrorystycznych organizacjom, ktorych mi nawet sie nie chcialo zapamietywac!

  Ludzie! Przeciez MY MAMY Z PANEM PUTINEM WSPOLNYCH WROGOW, zmije, ktore, nie tylko nas, Polakow, ale tez i Rosjan, i wielu innych, rowno bestialsko, mordowali i wciaz, w imie szatana, morduja!.
  Oczywiscie, trzeba tu wspomniec o Zydach, Cyganach i innych Ukaincach, ktorzy nie chcieli uznac skrajnie bestialskiej ideologii Dmytro Doncowa, Stepana Bandery i Szuchewicza.

  W kazdym razie, na skutek zwalczania rosyjskojezycznych mniejszosci przez AZOW-cow i inne faszystowskie kanalie, oraz wzrastajacy nacisk militarny ze Stanow, zdecydowal sie Pan Putin na oswobodzenie ” bratniej Ukrainy” z tych kanalii, a wcale nie po to, aby ja podbic, czy zniewolic!

  W tym sensie, smiem twierdzic, ze Pan Putin mial podobne cele, jakie i ja mialbym, jako Prezydent sasiedniej Niepodleglej Polski.
  Ale, ze Polska NIE JEST SUWERENNA, zrobiono nam z mozgu siano i teraz podsycamy jeszcze ten konflikt, ktory wlasciwie odbywa sie, jak to wyzej podalem, i w naszym interesie!
  Nikt tego w Polsce nie wspomina, ze calym zlem w tej wojnie sa te same bestie z AZOW i innych neofaszystowskich organizacji, a nie cala Ukraina.
  Normalni Ukraincy musza sie sami zdecydowac, w ktora strone chca sie obrocic i kto ich wlasciwie mialby teraz reprezentowac!
  Musza przede wszystkim zrozumiec, ze wszystkie te miliardy ” pomocy” sluza jedynie ich zgubie i stanowia ten sam klin, jak we wszystkich dotychczasowych, amerykanskich wojnach!
  Bardzo jestem ciekawy, co na to napiszecie, bo wiem, ze ten moj tekst jest dla Was bardzo kontrowersyjny i prowokacyjny! Pozdrawiam Rodakow!

 11. Jan Kowalski mówi

  Bardzo celne spostrzeżenia. Też to zauważyłem. Obiektywnie rzecz biorąc Putin dokonuje karmicznej zemsty za Wołyń i walczy o naszą przyszłość wolną od zbrodniarzy z UPA.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.