Trybunał Konstytucyjny orzekł ws. ograniczenia handlu w niedziele. PiS zapowiada nowelizację

Fot. Pixabay.com
13

Trybunał Konstytucyjny odpowiedział na wniosek Konfederacji Lewiatan, która poddała pod wątpliwość ograniczenie handlu w niedziele. We wniosku zarzucono, że ten przepis ogranicza prawo pracy, dyskryminuje i różnicuje niezgodnie z prawem sytuacje właścicieli sklepów.

TK orzekł, że przepis ograniczający handel w niedzielę jest konstytucyjny i może być mowy o dyskryminacji, którą przedsiębiorcy Lewiatana zarzucili we wniosku. Chodzi m.in. o wyłączenie z zakazu stacji benzynowych, czy placówek pocztowych (z czego korzystają największe sieci handlowe). Organizacja uważa także, że zakaz handlu w niedziele ogranicza pracowników sektora handlu możliwości swobodnego wybierania czasu pracy.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Organizacja zgłaszała jeszcze inne zastrzeżenia do ustawy. Chodziło m.in. o niepoprawne sformułowanie definicji niedziel i świąt. TK orzekł, że Konfederacja Lewiatan nie jest uprawniona do reprezentowania wszystkich przedsiębiorców, dlatego umorzono wszystkie zarzuty, które ich dotyczyły.

Tymczasem rząd zapowiada nowelizację ustawy ograniczającej handel w niedzielę. Ma ona na celu uniemożliwić otwierania sklepów takich jak Żabka czy Inter Marche, które z uwagi na realizację usług pocztowych są czynne w niedziele i święta. Posłowie partii rządzącej chcą, by możliwość otwarcia w niedzielę dotyczyła wyłącznie punktów, w których usługi pocztowe stanowią co najmniej połowę przychodów. Porozumienie Gowina zapowiada, że projektu nie poprze, dlatego PiS będzie musiał układać się z opozycją.

Źródło informacji: PAP, Wprost.pl

Przeczytaj także:

Premier Australii: „Zgony po szczepieniach to element walki z pandemią” [WIDEO]

Może ci się spodobać również Więcej od autora

% Komentarze

 1. resovia mówi

  hanba pisowi!!!
  zamiast na zakupy do kosciolow chca zapedzac jak zydow do gazu!!!

 2. Zbigniew mówi

  No to powinni pojsc dalej jezeli doprecyzowuja powylamywane paragrafy.

  Te sklepy, ktore maja duzy procent klientow zagranicznych moga byc otwierane w soboty i niedziele.

  Z Dzieduszek utworzyc poczatki handlowego miasteczka – razem z imigrantami rozne przywileje bezclowego handlu ………………….. tak jak na granicy Niemcy Luksemburg

 3. PPP mówi

  pisiorom marzy się powrót komuny, choć nawet za komuny nie było takich cyrków jak za ujni jewropejskiej…

 4. Misiek13 mówi

  Interesujace jest to ze,te same markety na zachodzie w niedziela sa zamkniete i nik tam nie ma zadnych wadpliwosci,a z Polski ciagle che sie zrobic obozy pracy.I co najciekawsze te zachodnie markety na koniec roku maja zerowy zysk

 5. Iwa mówi

  …….”We wniosku zarzucono, że ten przepis ogranicza prawo pracy, “………, ja bym powiedziala ze raczej ogranicza prawo do wypoczynku, bycia z rodzina. Globalisci chcieli zebysmy byli roborami pracujacymi 24/7.

 6. Alek mówi

  Dokładnie jak mówi Iwa. Lewiatany i inne chcą nas zaćwiczyć na śmierć. I będziemy umierać na stanowiskach pracy przy ciągłym podnoszeniu wieku emerytalnego jak w Niemczech.
  A swoją drogą za takie numery, jak udawanie, że żabka to urząd pocztowy, właściciele powinni siedzieć w więzieniu za uchylanie się od płacenia podatków.

 7. Pani M. mówi

  @Iwa @Alek

  Tak, narusza prawo pracy, bo zasadą jest swoboda nawiązywania stosunku pracy. Jeśli zatem pracodawca oferuje pracę, a ktoś chce ją przyjąć na takich zasadach i zgodnie z Kodeksem Pracy, to powinien mieć taką możliwość, a nie że ktoś, żeby się przypodobać jakimś związkom zawodowym, odbiera akurat jemu taką możliwość. I podobnie pracownikowi – wielu ludzi akurat chciało też sobie dorobić i nie waszą rolą jest decydować za nich.

  I nie piszcie bzdur o „zaćwiczeniu na śmierć i umieraniu na stanowiskach pracy”. Obowiązują określone normy czasu pracy więc wbrew bzdurom, które piszecie, to nie jest jego skrócenie. Po prostu, ludzie będą pracować w inne dni, przy okazji np. zajeżdżając się w sobotę z większą ilością klientów albo sobie nie dorobią tracąc dochody.

  P.S. Aluś, Żabka nie udaje, że jest urzędem pocztowym, tylko faktycznie takie usługi świadczy. A że ktoś napisał takie kretyńskie prawo, żeby państwowa Poczta Polska mogła sobie handlować, to nie ich wina. I nie ma to nic wspólnego z podatkami, no może jedynie to, że jeśli sklep działa w niedzielę to wypracowuje dochód i więcej podatku zapłaci. Do więzienia to powinno się wsadzać takich niemyślących komuchów, jak ty.

 8. Norbert mówi

  Kurwa mać!!! Kiedyś ludzie walczyli o wolne soboty, a teraz co? Kiedy wszyscy mają mieć wolne? Jakby co to jestem anty pis ko po i t.p. Tylko Polski Interes Narodowy

 9. Alek mówi

  Zmuszanie do pracy w niedzielę jest zbrodnią a nie wyborem pracownika. Do pracy w niedzielę zmuszała komuna. Wiec wyzywanie mnie od komuchów Jest chybione.
  Natomiast faktyczny wybór pracy w niedzielę ma tylko ten, kto jest swoim własnym pracodawcą. Jak pracobiorca jest zatrudniony u obcego, to jest na jego łasce i niełasce. Ma wybor tylko między pracą i bezrobociem, a to żaden wybór. Dlatego pracodawca musi mieć kaganiec państwowy, aby nie mógl się nad pracobiorcą znęcać zmuszając do pracy w niedzielę. człowiek bez stałego 7 dniowego cyklu odpoczynku po prostu umrze przedwcześnie. I to jest fakt medyczny, przetrenowany w swoim czasie przez rewolucjonistów francuskich. Więc radzę panim nie bujać w liberalnych abstrakcjach tylko zejść na ziemię. Co do usług pocztoeych żabki to jest z tego taki pożytek, że poczta z powodu niskich dochodów koło mnie jest otwarta krótko, a w żabce tego, co chciałbym załatwić na poczcie, nie załatwię. Więc jak czego potrzebuję, to muszę wędrować na drugi koniec miasta, do większego oddziału poczty. Konkurencja tam, gdzie nie trzeba to tylko utrudnienia i wysokie koszty konsumenta.

 10. Jarek mówi

  Przez 18 lat pracowałem średnio w miesiącu 1 niedzielę i 2 soboty. Mnie to pasowało na tygodniu miałem wolne.

 11. Pani M. mówi

  @Alek

  Aluś, zbrodnią to jest p…..nie takich marksistowskich kocopołów. Na całym świecie ludzie pracują w niedzielę, u nas poza handlem są tysiące zawodów, które w niedziele pracują. Co, kierowca autobusu, kelner w restauracji, bileter w kinie to są torturowani przez pracodawców niby?

  A argument o wyborze między pracą w niedzielę a bezrobociem jest podwójnie głupi. Po pierwsze, u nas przymusowe bezrobocie to margines, bo rynek tak bardzo potrzebuje pracowników, że musi ich importować z zagranicy. Po drugie, jak masz Alusiu alternatywę wyłącznie, jak to ująłeś, tortury w postaci pracy w niedzielę a zwolnienie i nie możesz znaleźć sobie zajęcia w zawodzie, w którym pracuje się tylko w dni powszednie, to powiem tak – było się uczyć, Alku drogi.

 12. EWA mówi

  Konfederacja Lewiatan – podobno sama wystąpiła do naszego rządu aby dali jej podstawę prawną do wprowadzenia obowiązku szczepień pracowników ! przynajmniej tak podają media,że pracodawcy (Lewiatan) sami proszą o obostrzenia dla nieszczepionych ! Skłonna jestem uwierzyć ponieważ po przeczytaniu dokładniej czym jest Lewiatan i jak oraz gdzie się udziela. Lewiatan to :Organizacja ogłosiła własny program gospodarczy, zawierający postulaty aktywizacji przedsiębiorczości w Polsce, a także reprezentuje interesy przedsiębiorców przed instytucjami państwowymi. Skupia w związkach regionalnych i branżowych ok. 4100 firm z całej Polski zatrudniających ponad 1 milion pracowników. Jest członkiem Rady Dialogu Społecznego[2] (dawniej Komisji Trójstronnej ds. Społeczno-Gospodarczych). Należy do organizacji BusinessEurope[3] będącej reprezentantem interesów przedsiębiorców i pracodawców wobec Komisji Europejskiej, Parlamentu Europejskiego i innych instytucji UE. Jako jedyna spośród polskich organizacji biznesowych ma swoje stałe przedstawicielstwo w Brukseli.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.