To się nazywa braterstwo! Węgrzy oddali hołd Polakom pomordowanym na Wołyniu

Fot. Youtube
7

Przedstawiciele Międzyparlamentarnej Grupy Przyjaźni Polsko-Węgierskiej opublikowali komunikat związany z 74. rocznicą krwawej niedzieli, podczas której ukraińscy ludobójcy zamordowali tysiące Polaków i spalili ponad 50 kościołów na Wołyniu.

Przewodniczący partii Jobbik Márton Gyöngyösi i jego zastępca Ádám Mirkóczki, we wspomnianym komunikacie powołali się na fakty związane z kilkuletnią eksterminacją Polaków na Kresach Wschodnich.

Wsparcie - darowizny

Ukraińska, szowinistyczna UPA zaatakowała niemal setkę polskich miejscowości na terenie znanym obecnie jako zachodnia Ukraina, niegdyś należącym do Polski. Brutalne zbrodnie pochłonęły życie ponad 100 tysięcy Polaków – napisali Węgrzy.

Wspomniano również o bohaterskiej i honorowej postawie armii węgierskiej, która stanęła w obronie Polaków.

Przez dekady komunistycznego reżimu zabronione było wspominanie czy to ofiar masakry, czy to raportów polskiej Armii Krajowej, która odnotowała, że żołnierze armii węgierskiej stawali w obronie polskiej ludności, oferując jej zbrojną obronę przed atakami UPA – czytamy.

Zapewniono również o prowadzeniu działalności edukacyjnej, która ma na celu przybliżenie Węgrom wydarzeń związanych z „Krwawą niedzielą na Wołyniu”.

Źródło: wmeritum.pl

Może ci się spodobać również Więcej od autora

% Komentarze

 1. max mówi

  ZachowanieWegier jest godne podziwu.swiat powinien w szerszej skali wiedziec kto to byl Bandera I UON, UPA. I kogo glorifikuja w obecnym czasie ukraincy.

  1. KarPa mówi

   Podpisane. To już trzeci protest/postulat podpisany przeze mnie ale nic się nie dzieje w tej sprawie.

 2. Waldemar mówi

  Polak, Węgier dwa bratanki do szabli i do szklanki.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.