To się nazywa braterstwo! Węgrzy oddali hołd Polakom pomordowanym na Wołyniu

Fot. Youtube
7

Przedstawiciele Międzyparlamentarnej Grupy Przyjaźni Polsko-Węgierskiej opublikowali komunikat związany z 74. rocznicą krwawej niedzieli, podczas której ukraińscy ludobójcy zamordowali tysiące Polaków i spalili ponad 50 kościołów na Wołyniu.

Przewodniczący partii Jobbik Márton Gyöngyösi i jego zastępca Ádám Mirkóczki, we wspomnianym komunikacie powołali się na fakty związane z kilkuletnią eksterminacją Polaków na Kresach Wschodnich.

Ukraińska, szowinistyczna UPA zaatakowała niemal setkę polskich miejscowości na terenie znanym obecnie jako zachodnia Ukraina, niegdyś należącym do Polski. Brutalne zbrodnie pochłonęły życie ponad 100 tysięcy Polaków – napisali Węgrzy.

Wspomniano również o bohaterskiej i honorowej postawie armii węgierskiej, która stanęła w obronie Polaków.

Przez dekady komunistycznego reżimu zabronione było wspominanie czy to ofiar masakry, czy to raportów polskiej Armii Krajowej, która odnotowała, że żołnierze armii węgierskiej stawali w obronie polskiej ludności, oferując jej zbrojną obronę przed atakami UPA – czytamy.

Zapewniono również o prowadzeniu działalności edukacyjnej, która ma na celu przybliżenie Węgrom wydarzeń związanych z „Krwawą niedzielą na Wołyniu”.

Źródło: wmeritum.pl

Kup książki

Może ci się spodobać również Więcej od autora

% Komentarze

 1. max mówi

  ZachowanieWegier jest godne podziwu.swiat powinien w szerszej skali wiedziec kto to byl Bandera I UON, UPA. I kogo glorifikuja w obecnym czasie ukraincy.

  1. KarPa mówi

   Podpisane. To już trzeci protest/postulat podpisany przeze mnie ale nic się nie dzieje w tej sprawie.

 2. Waldemar mówi

  Polak, Węgier dwa bratanki do szabli i do szklanki.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.