To nie żart! Sędziowie otrzymali ustawową gwarancję dożywotniego zatrudnienia na uczelniach

Uniwersytet Warszawski/ fot. twitter
8

W piątek Sejm przyjął cztery senackie poprawki do ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (tzw. Ustawa 2.0, Konstytucja dla Nauki). Jedna z przyjętych poprawek gwarantuje sędziom Trybunału Konstytucyjnego, Sądu Najwyższego oraz Naczelnego Sądu Administracyjnego  (urzędujących i w stanie spoczynku) prawo do dożywotniego zatrudnienia na uczelni bez względu na wynik oceny pracowniczej.

Przeciwko tej poprawce protestowała Konferencja Rektorów Akademickich Szkół Polskich (KRASP), a rektorzy wystosowali do Sejmu oświadczenie, w którym zaapelowali o jej odrzucenie. Przeciw poprawce opowiedział się też podczas posiedzenia Komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży przedstawiciel Krajowej Reprezentacji Doktorantów, Łukasz Kierznowski.

Poproszony o komentarz wiceminister nauki Piotr Mueller poinformował w środę, że „ministerstwo wnioskowało przyjęcie ustawy bez poprawek w Senacie. Co do wszystkich poprawek zostawiamy ocenę posłom”. Posłowie ocenili – za odrzuceniem poprawki głosowało 207 posłów, przeciw było 212, a 4 wstrzymało się od głosu. Większość bezwzględna konieczna, aby odrzucić poprawkę w tym głosowaniu, wynosiła 212 głosów.

Sejm przyjął też poprawkę przewidującą obniżenie wymagań wobec osób starających się o uzyskanie stopnia doktora. Wedle obecnych zapisów należało mieć poświadczoną znajomość języka obcego na poziomie biegłości językowej co najmniej C1. W myśl poprawki – ma wystarczyć poziom „co najmniej B2.”

Nasz komentarz: Czy tak ma wyglądać podnoszenie jakości nauki i polskiego szkolnictwa wyższego? Nadzwyczajna kasta z dożywotnim zatrudnieniem bez względu na to, czy sędzia jest w stanie sprostać obowiązkom nauczyciela akademickiego i obniżanie wymagań w zakresie znajomości języków obcych. To brzmi jak ponury żart, ale niestety to nie żart.

Według Academic Ranking of World Universities (ARWU 2017) Uniwersytet Warszawski znajduje się obecnie w grupie uczelni sklasyfikowanych pomiędzy 301. i 400. miejscem, a Uniwersytet Jagielloński w grupie 401-500. To jedyne polskie uniwersytety, które znalazły się w tym prestiżowym rankingu. Narodowe Centrum Nauki przyznaje granty na takie idiotyzmy jak „Jedzenie drożdżówki jako problem społeczny – etnograficzne badanie dziecięcej otyłości w Polsce”. Czy nowa ustawa to zmieni? Kuriozalne poprawki zgłoszone przez Senat i klepnięte dziś przez Sejm nie wróżą nic dobrego.

Źródło informacji i cytatu: pap

Przeczytaj też:

Katarzyna TS: Narodowe Centrum Nauki, czyli „Męskie fantazje – od freikorpsów do wszechpolaków” i badanie „mowy pogardy”

Może ci się spodobać również Więcej od autora

% Komentarze

 1. SKLEP-WPRAWO.PL
 2. Roteawaea mówi

  Ogólnie sędzia nie pownien pracować na uczelni – bo to rodzi wątpliwe sytuacje i korupcję. Powinien się skupić na jednej pracy żeby potem sprawy nie trwały kilka lat i sędziowie przychodzili na rozprawy przygotowani a na uzasadnienia nie trzeba będzie czekać mega długo. Robi się w jednym miejscu – tym bardziej że w sądzie mega kasę płaca i są MEGA PRZYWILEJE – szczególnie „emerytalne” i inne gwarancje finansowe.

 3. Sowa mówi

  Tak kasta, i mam tu na myśli również PIS, dba tylko o swoje interesy, Dobra zmiany ale dla swojej rodziny i znajomych – lokalnej kasty. PIS czy PO to jedna stajnia Unii Wolności, czy Centrum, przybudówka żydokomumy, i wszystko to pochodzi z jednego koryta WSI.
  Mała świnia czy duża świnia to zawsze świnia.

 4. Hammurabi mówi

  Nadzwyczajna kasta na wyższych uczelniach? A czego oni będą „uczyć”? Senat w porozumieniu i za zgodą, wynalazł sposób na zmiękczenie lądowań byłych niezbyt lotnych towarzyszy i tyle.

 5. michu mówi

  Trza znać nowomowę socjalistów. Jak mówią np, że trza podnieść jakość, to znaczy, że jakość spadnie, jak mówią, że ma być niezależność nauki to znaczy, że niezależność od rozumu i prawdziwych naukowców. Jak coś mówi deklaratywny, albo faktyczny socjalista trzeba brać tę poprawkę ;).

 6. Ania mówi

  Widać gołym okiem jak cywilizacja żydowska w perfidny sposób rozwala cywilizację łacińska.

 7. Pola kowalska mówi

  Wymiana zydow na zydow dla zydow w POLSKIM KRAJU OKUPACJA cala geba.Dozywotnio bo czas coraz bardziej nagli kto ta Banksterke wybierze

 8. czytelnik mówi

  no szkoda, że ich dożywotniość nie siego do 5-go pokolenia w przód , he,he,he … LUDZIE przeciez to bagno trzeba rozpieprzyć na 4 wiatry Te szkodniki pisowskie trzeba rozpedzić podobnie jak opozycje i popłuczyny komusze !!! WYBORY NIEDŁUGO !!!

  1. michu mówi

   Już tam socjaliści wiedzą jak liczyć głosy ;).

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.