TK nie zajmie się aborcją eugeniczną? Konfederacja apeluje o niezwłoczne rozpatrzenie sprawy [WIDEO]

Konfederacja/ fot. screen
4

27 października 2017 roku do Trybunału Konstytucyjnego trafiła skarga dotycząca dopuszczalności aborcji ze względu na przesłankę eugeniczną zezwalającą na zabijanie dzieci nienarodzonych np. z zespołem Downa. Skargę złożył poseł Bartłomiej Wróblewski (PiS) w imieniu 107 posłów, którzy pod nią się podpisali. We skardze zapytano, czy możliwość przerywania ciąży ze względu na chorobę dziecka, zapisana w ustawie z 7 stycznia 1993 roku o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży, jest zgodna z Konstytucją RP.

Skarga dotychczas nie została rozpatrzona, chociaż prezes TK Julia Przyłębska zapewniała, że sprawa jest „w toku postępowania merytorycznego”. Wraz z pierwszym posiedzeniem Sejmu IX kadencji, wyznaczonym na 12 listopada, skarga ulegnie dyskontynuacji. Oznacza to, że wniosek 107 posłów o uznanie niekonstytucyjności aborcji eugenicznej zostanie umorzony bez rozpatrzenia.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

W czwartek (24.10.2019), podczas konferencji prasowej pod Trybunałem Konstytucyjnym, posłowie Konfederacji zaapelowali do prezes Przyłębskiej o natychmiastowe rozpoznanie skargi w sprawie niekonstytucyjności aborcji eugenicznej. Poseł Robert Winnicki podkreślił, że przez dwa lata sprawa nie została załatwiona, a jej przeciąganie jest celowym działaniem politycznym. „Składamy pismo wzywające panią Przyłębską, prezes Trybunału Konstytucyjnego, do pilnego, niezwłocznego rozpatrzenia tego wniosku” – poinformował Winnicki.

Poseł Krzysztof Bosak zapowiedział, że jeśli skarga nie zostanie rozpatrzona i zostanie umorzona z przyczyn formalnych, Konfederacja złoży kolejną skargę o takiej samej treści, aby „przymusić Trybunał Konstytucyjny do rozpatrzenia tej sprawy”. Bosak wskazał też, że przesłanka eugeniczna jest traktowana w sposób rozszerzający i z każdym rokiem zabijanych jest coraz więcej dzieci, także ze względu na wady, które można wyeliminować zabiegiem chirurgicznym. „Zdarza się lekarzom kwalifikować dziecko do zabicia ze względu na rozszczep podniebienia” – poinformował Bosak. Zapowiedział, że Konfederacja nie ustąpi w sprawie ochrony życia.

Źródło informacji: Facebook

Zobacz też:

ONZ chce uznać aborcję za prawo człowieka i wprowadzić do szkół obowiązkową edukację seksualną

Może ci się spodobać również Więcej od autora

% Komentarze

 1. Jacek Wójcikiewicz mówi

  Brawo Konfederacjo.Jako obrońca życia od 40 lat jestem z was dumny.Sprawa ochrony życia każdego człowieka to sprawa podstawowa i najważniejsza.Wszystkie X Przykazań jest ważne i brońcie ich,Jednak przykazanie Nie Zabijaj szczególnie leży mi na sercu.Skrajna prawica broni wszystkich przykazań i dąży do świętości,centrum kilku przykazań,a lewactwo zwalcza wszystkie przykazania!

 2. robert mówi

  Meir Bosak – pradziadek z Izraela. | forumdlazycia tradycji katolickiej

  1. Tomek mówi

   Łykasz wszystkie, nawet najgłupsze kity z Internetu, czy tylko te w temacie Żydów?

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.