Talibowie ogłaszają pełną kontrolę nad Afganistanem

Talibowie w kwaterze głównej Panjshir Shatal / Fot. Twitter
1

Zaledwie trzy tygodnie potrzebowali Talibowie, by po kapitulacji Stanów Zjecnoczonych przejąć pełną kontrolę w Afganistanie. Dziś ogłosili, że opanowali ostatni bastion obalonej władzy – prowincję Pandższir.

Talibowie od kilku dni prowadzili ofensywę w prowincji Pandższir. Regionu broniły oddziały Narodowego Frontu Oporu (NFO), lojalne wobec Ahmada Massuda – syna legendarnego dowódcy mudżahedinów Ahmada Szacha Massuda – oraz Amrullaha Saleha, dotychczasowego zastępcy prezydenta Afganistaniu Aszrafa Ghaniego, który po upadku Kabulu i jego ucieczce, ogłosił się tymczasowym prezydentem kraju i zadeklarował dalszą walkę z talibami.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Ostatnia twierdza najemnego wroga, prowincja Pandższir, została całkowicie podbita – napisał w wydanym w poniedziałek rano oświadczeniu rzecznik ruchu talibów Mudżahid Zabihullah.

Sprzeczny komunikat wystosował NFO, w którym zaprzeczyły twierdzeniom talibów.
Nasze oddziały są obecne we wszystkich strategicznych miejscach doliny i walczą nadal. Zapewniamy Afgańczyków, że walka z talibami i ich sojusznikami będzie trwała aż do zwycięstwa sprawiedliwości i wolności – napisała grupa na Twitterze.

Talibowie ogłosili, że w najbliższych dniach przedstawią pełny skład nowego rządu.

Źródło informacji: BBC, Onet, Reuters

Przeczytaj także:

J. Matysiak z USA: Biden, prezydent upokorzonej Ameryki

Może ci się spodobać również Więcej od autora

1 komentarz

  1. Misiek13 mówi

    Kazdy rzad kontroluje media,i dyktoje co maja mowic,wiec tak naprawde zadnej prawdy nikt sie nie dowie.Amerykanie byli okupantami Afganistanu,Wietnamu itp,tak samo jak Rosja koupawala europe po 1945r.i to te dwa kraje narobily najwiecej krzywd na swiecie

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.