Szokujący sondaż ws. Rzezi Wołyńskiej. Tylko 5% Ukraińców wskazało, że była to „etniczna czystka na Polakach przeprowadzona z rozkazu dowództwa UPA”

kadr z filmu "Wołyń"/fot. screen
13

W dniach 11-15 sierpnia 2022 roku ukraiński instytut Info Sapiens przeprowadził na Ukrainie sondaż dotyczący Rzezi Wołyńskiej. Zaledwie 5% respondentów wskazało, że była to „czystka etniczna na Polakach przeprowadzona z rozkazu dowództwa UPA” i tylko 6% bezwarunkowo zgadza się na ekshumacje ofiar tego ludobójstwa, zbudowanie cmentarzy i zamontowanie tablic informujących, że mieszkańców polskich wiosek zabiła UPA.

Warunkową zgodę na ekshumację, budowę cmentarzy i zamontowanie tablic informacyjnych wyraziło 53% respondentów. Jako warunek wskazali, że na grobach ukraińskich ofiar polskiego podziemia zostaną zamontowanie podobne tabliczki. Natomiast 24% w ogóle nie zgadza się na ekshumację.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Jak wygląda wiedza Ukraińców na temat Rzezi Wołyńskiej? W raporcie z badania napisano, że 15% wie o niej, a 62% „trochę słyszało o tych wydarzeniach”. 42% respondentów miało problemy z odpowiedzią na pytanie czym była Tragedia Wołyńska lub Rzeź Wołyńska. Według 27% była to „wzajemna wojna polskiego i ukraińskiego podziemia, której ofiarą padła polska i ukraińska ludność cywilna”. Według 9% były to „mordy na polskich mieszkańcach Wołynia i Galicji przeprowadzone przez niektóre oddziały UPA, wbrew rozkazom dowództwa UPA”. Tyle samo respondentów (9%) wskazało, że były to „wzajemne mordy polskich i ukraińskich chłopów”, a 8% uważa, że była to „wojna polskiego podziemia przeciw Ukraińcom, którzy musieli się bronić”. Zaledwie 5% wskazała „czystkę etniczną na Polakach przeprowadzoną na rozkaz dowództwa UPA”. Pytania z określeniem „ludobójstwo” nie było.

Z sondażu wynika też, że według 38% ankietowanych rola Polaków w historii Ukrainy, „do II wojny światowej była głównie negatywna, a potem głównie pozytywna”, 33% ocenia rolę Polaków w historii Ukrainy jako „głównie pozytywną”, a 8 proc. uważa, że była ona „głównie negatywna”. – Mieszkańcy Galicji nieco mniej pozytywnie oceniają rolę Polaków – tylko 23% ocenia ją pozytywnie, a 12% respondentów ocenia ją negatywnie – czytamy w raporcie.

Z sondażu wynika, że po agresji rosyjskiej 24 lutego 73% Ukraińców zmieniło swoją opinię o Polakach na lepszą. Wynik ten jest w przybliżeniu taki sam we wszystkich zbadanych regionach Ukrainy.

Ukraińców pytano też jak docelowo powinny wyglądać relacje Polski i Ukrainy. 40% wskazało, że „oba państwa powinny być przyjaźnie do siebie nastawione, przekraczanie granicy powinno być prostsze, lecz nie ma potrzeby konsultowania swojej polityki”. 29% uważa, że „oba państwa powinny uzgadniać między sobą politykę zagraniczną, granica między nimi powinna być czysto symboliczna, a ludzie powinni mieć możliwość swobodnego przemieszczania się i pracy w obu państwach”. Tyle samo (29%) wybrało odpowiedź „oba państwa powinny się wzajemnie wspierać, a swoją politykę konsultować. Należy usprawnić przekraczanie granicy, aby nie było tam kolejek”. – Galicja to jedyny region, w którym nieco ponad połowa Ukraińców nie chce nadmiernego zbliżenia z Polską, być może ze względu na pamięć o polskim panowaniu w przeszłości – czytamy w raporcie.

Badanie przeprowadzono na próbie 1036 respondentów metodą CATI (wywiady telefoniczne wspomagane komputerowo) na losowej próbie numerów telefonów komórkowych. Próba jest reprezentatywna dla dorosłej populacji Ukrainy (w wieku 18 lat i więcej). Struktura próby odpowiada strukturze populacji pod względem takich parametrów jak płeć, wiek, obszar zamieszkania i region.

Ankieta nie została przeprowadzona w Autonomicznej Republice Krymu, mieście Sewastopol, a także na innych terenach Ukrainy okupowanych przez Rosję, gdzie ukraińscy operatorzy nie świadczą usług telefonii komórkowej. Badanie nie obejmuje również Ukraińców, którzy wyjechali za granicę. Maksymalny błąd statystyczny nie przekracza 3,1%. Na części wykresów dane nie sumują się do 100 proc. Sytuacja taka występuje w pytaniach wieloodpowiedziowych. W przypadku pytań z możliwą jedną odpowiedzią minimalne odchylenia od 100% wiążą się z zaokrągleniami procentowania. Pełna wersja raportu zostanie opublikowana na początku września.

Źródło informacji: PAP

Zobacz też:

Ponad 80% Ukraińców popiera uznanie OUN-UPA za uczestników walki o niepodległość Ukrainy. Ponad 70% pozytywnie ocenia Stepana Banderę

 

 

Może ci się spodobać również Więcej od autora

% Komentarze

 1. Kwal mówi

  A Polacy za to otworzyli serca dla Banderowców….brawo naiwny i głupi Narodzie.

 2. Ewa-Maria mówi

  Banda psychopatów ściągła Banderowców do Polski.

 3. Marcin Malik mówi

  Mnie ten wynik w ogóle nie dziwi. Ukraińcy, tak samo jak Polacy czy Anglicy to oszukane narody. Ci biedni ludzie mają historię pół-prawd, więc nie można od nich wymagać wiedzy. Teraz Ukraina na siłę potrzebuje bohatera, więc ma.

  CHINY – W Chinach wciąż wielbią Mao Zedonga jako założyciela Chińskiej Republiki Ludowej, i tylko to jest dla nich ważne. Mao Zedong nie znał podstaw ekonomii, spowodował nędzę, głód, i zabił ponad 60mln, więc chyba 5 razy więcej niż Hitler. Oficjalnie jest bohaterem.

  GRUZJA – Gruzini to miły naród, który lubi Polaków. Szokujące jest jednak dla mnie gdy miły i towarzyski Gruzin, który wie że jestem Polakiem i nawet podwozi mnie za darmo swoim samochodem, mówi mi że lubi Stalina. Gruzini go kochają, i jednocześnie lubią Polaków. Oni też zostali oszukani i są zdesperowani na bohatera. Napisałem artykuł o zakłamanym muzeum Stalina w Gori.

 4. zagłoba sum mówi

  Nie widze tu nic szokującego. UPAdlina to twór, którego fundamentem są zbrodniarzę wojenni i psychopaci, jak bandera czy inny suchewycz (małe litery celowo). W „miłość” do UPAdlińców? Biorąc pod uwagę nadreprezentację potomków banderowców w polskojęzycznej władzy (np. Dworczuk, Bodnar, prawdopodobnie Duda) oraz zażydzenie tychże władz (+ ogłupienie większości biomasy, zwanej „narodem” polskim) cóż tu jest dziwnego?..

 5. zagłoba sum mówi

  Do tego „katalizator” w postaci nagrań podkarpackich… Jeśli ktos myśli, że UPAdlińska bezpieka ma haki tylko na pedofila kuchcińskiego, to gratuluję naiwnosci… Jestem dziwnie przekonany, że jest tam wielu „przyjaciół dzieci” z knesejmu a nawet z rzw. Zachodu…

 6. czarny mówi

  Może niech redakcja wprawo.pl przestanie żyć tylko tymi Ukraińcami, bo są ważniejsze problemy w Polsce, np:. wstrzymanie produkcji nawozów przez zakłady azotowe, co przełoży się na niszczenie polskiego rolnictwa, bo wiele rolników nie będzie stać na nawozy. A wyższe ceny nawozów to wyższe ceny żywności.
  Z tego co widać to ogólnoświatowa koncepcja niszczenia rolników, np:. w Holandii zakazują używania nawozów bo to rzekomo szkodzi środowisku, a u nas nie będą produkować.

 7. Piotrx mówi

  https://kresy.pl/wydarzenia/profesor-uksw-ostrzega-przed-zadaniami-ukrainskich-aktywistow-to-zaczyna-sie-robic-niebezpieczne/

  ….bliżamy się do bardzo poważnego problemu – aktywiści ukraińscy zaczynają bardzo mocno żądać uznania języka ukraińskiego za drugi oficjalny język w Polsce, to zaczyna się robić niebezpieczne – powiedział w PR24 prof. Konrad Raczkowski (UKSW). „Teraz jest dobry moment, żeby przejrzeć przepisy, umożliwiające uzyskiwanie polskiego obywatelstwa w ramach szybkiej ścieżki”….

  Zaznaczył, że takie postulaty formułuje między innymi znany ukraiński aktywista. Później sprecyzował, że ma na myśli działacza ukraińskiego, Igora Isajewa, znanego z licznych kontrowersyjnych działań i wypowiedzi. Zdaniem profesora postulaty te zyskują już pewną popularność na forach Ukraińców w Polsce i trzeba to obserwować.

  Jak pisaliśmy, w dokumencie „Stop ukrainizacji Polski”, opublikowanym przez Konfederację Korony Polskiej podkreślono,że od jesieni tego roku, każdego dnia tysiące przybyszów z Ukrainy będą mogły ubiegać się o prawo stałego pobytu, co otwiera im bardzo szybką drogę do masowego nabywania przez nich obywatelstwa. KKP zaznacza, że „pozostało nam zaledwie kilka miesięcy, by ten proces depolonizacji Polski powstrzymać”.

 8. Piotrx mówi

  Uchwała OUN
  http://przemysl.wkki.pl/polemiki/rubiez/osad/uchwala.html

  ….Nakazuje szerzenie kultu Stepana Bandery i Romana Szuchewycza – „Czuprynki” oraz metropolity Andrzeja Szeptyckiego przez upamiętnianie w miastach i wsiach pomnikami, jak i nadawaniem ich imienia szkołom, ulicom i placom…. Eliminować wszelkie polskie próby zmierzające do potępienia UPA za rzekome znęcania się jej na Polakach. Wykazywać, że UPA nie tylko nie znęcała się nad Polakami, ale przeciwnie, brała ich w obronę przed hitlerowcami i bolszewikami. Polacy byli też w UPA. Mordy, którym zaprzeczać nie można, byty dziełem sowieckiej partyzantki lub luźnych band, z którymi UPA nie miała nic wspólnego, pomniejszanie roli wyzwoleńczej UPA w skali europejskiej jest niedopuszczalne. Wszelkimi siłami dążyć do tego, żeby w różnych naszych kontaktach z Polakami strona polska przyznawała iż były to przykłady palenia wsi ukraińskich i mordowania Ukraińców przez AK, wykazywać podobieństwo między UPA i AK, podkreślając wyższość pod każdym względem UPA nad AK. Wymuszać na Polakach przyznawanie się do antyukraińskich akcji, potępienia przez nich samych pacyfikacji i rewindykacji przed wojną i haniebnej operacji Wisła po wojnie. Wszystkie te akcje przyniosły wiele cierpień i krwi narodowi ukraińskiemu. Podkreślać to w komunikatach, które koniecznie muszą być publikowane w językach obcych, zwłaszcza w angielskim, niemieckim, francuskim, hiszpańskim i rosyjskim. ……

 9. Piotrx mówi

  Ukraińskie ofiary OUN-UPA
  http://przemysl.wkki.pl/polemiki/rubiez/ofiary/ofiary.html

  …..W dotychczasowej literaturze przedmiotu mówi się o wiarygodnej liczbie 100-120 tysięcy polskich ofiar OUN-UPA. Nic, natomiast, nie mówi się o ukraińskich ofiarach wspomnianych struktur. Gdzieniegdzie pojawiają się tylko enuncjacje ukraińskich nacjonalistycznych autorów o 30 000 ofiar ukraińskich, które rzekomo padły z rąk polskich. Tę ostatnią liczbę można przyjąć nic tylko za prawdziwą, ale nawet za zaniżoną o około 10 000, z tym jednakże zastrzeżeniem, że spośród około 40 000 ofiar ukraińskich nic więcej niż 10% tej liczby padło z rąk polskich, natomiast około 36 000 Ukraińców, w przeważającej mierze ukraińskiej ludności cywilnej, straciło życie z rąk nacjonalistów ukraińskich…….

 10. Piotrx mówi

  Hodujemy węża na własnej piersi
  http://przemysl.wkki.pl/przemysl/dzieje/rus/nienawisc.html

  ….Jakby skruszony, zaczął mi mówić, czego sam doświadczył. Otóż po zakończonej lekcji podszedł do szafki uczniów, w których trzymają oni swoje osobiste rzeczy, czasami książki, podręczniki, zeszyty. I szafki te są otwarte. Każdy może zobaczyć, co one mieszczą. I mój przyjaciel zobaczył rzeczy, które go poraziły. Powiada mi: – Wyobraź sobie, co ja widzę? Zdjęcie polskiej flagi przekreślone mazakiem.

  Drugie zdjęcie, na którym widnieje godło Polski, orzeł biały, zbryzgane farbą i poszarpane, a na czoło wysuwa się czerwono-czarna flaga ukraińskich nazistów z czasów wojny oraz portret Stepana Bandery. Własnym oczom nie wierzę – chwyta się za głowę – Podchodzimy do ucznia, do którego ta szafka należy i pytam go, co to wszystko znaczy. A on hardo mi odpowiada: – Jak to co? To kawałek Ukrainy. Ja jestem Ukraińcem i trzymam tam narodowe skarby – tak mówi. – Te skarby? – dopytuję. – Banderę i czerwono-czarną flagę? – Tak – odpowiada bez wahania – to są nasze symbole. Symbole wolnej Ukrainy. Nienawidzę Polski. Polska okupowała Ukrainę. Moją stolicą jest Kijów, a nie Warszawa. – Ale przecież uczysz się w polskiej szkole, w Warszawie!? – z niedowierzaniem ciągnę. – To chwilowa sprawa. Wykorzystamy was, pokończymy studia i wyjedziemy do swojej ojczyzny – już mówi w liczbie mnogiej. – A poza tym, w jakiej tam polskiej szkole? – butnie rzuca. – Niedługo przyłączymy was do Ukrainy. I będziemy wielkim państwem. Mogę panu pokazać mapy, na których wyraźnie widać, jak wielka jest Ukraina. A jak przyłączymy Kraków i Warszawę, będzie jeszcze większa. Mogę panu przesłać emailem filmy o prawdziwej i wielkiej Ukrainie. – Nauczyciel tego słuchał ze zdumieniem, a uczeń na jego oczach wyciągnął z kieszeni niebiesko-żółtą opaskę i nałożył na rękaw. – Widzi pan, jestem Ukraińcem – powiedział. ….

 11. Krzysztof mówi

  Ukry udją ,że nie wiedzą o co chodzi . Dobrze wiedzą , a historię Polski wielu ma w małym palcu . Boją sie ujawnienia tych masakr i wypłat odszkodowań , a sa winni to Polakom . A ten „pie…ny polski rząd ” koszerny gloryfikuje morderców Polaków i doopska im liże . HAŃBA ! Zdrajcy Polski powinni wisieć !!!

 12. W K mówi

  @Krzysztof Jasne, że wiedzą, co i jak. Przecież od kilkudziesięciu lat korzystają z ukraińskiego ludobójstwa na Polakach i nie zamierzają przestać.

 13. TAD mówi

  przez diesieciolecie wyprano chochlom mozgi, i jesli sondaz wykazal 72% popiera bandere a on byl nacjonalista , czyli komik klamie , ze jest to kraj naconalistyczny, popieranie UPA i innych faszystowskich ugrupowan , wskazuje , ze oni wciaz mysla o zacodnich ternach .

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.