Szok! Wojewoda lubelski wyrzuca Związek Żołnierzy NSZ z obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych

Brygada Świętokrzyska NSZ/ fot. arch
1

– Z jakiego powodu z grona partnerów społecznych obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Lublinie został usunięty kombatancki Związek Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych? – pyta Zarząd Związku w piśmie skierowanym 25.02.2019 roku do wojewody lubelskiego, Przemysława Czarnka.

„Związek Żołnierzy NSZ jest jedną z najaktywniejszych w Polsce organizacji kombatanckich. Związek zainicjował w 2009 roku porozumienie trzech największych niepodległościowych organizacji kombatanckich: ŚZŻAK, ZŻNSZ, SSKZ WiN, które złożyły do Prezydenta RP, Marszałka Sejmu i Marszałka Senatu wnioski o podjęcie przez te organy inicjatywy uchwałodawczej i poddanie pod obrany Sejmu RP uchwały o ustanowieniu święta państwowego: Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Inicjatywę Związku Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych podjął Prezydent Lech Kaczyński i złożył postulowany przez NSZ, projekt uchwały pod obrady Sejmu RP. Sejm RP uchwalił Dzień Żołnierzy Wyklętych w 2011 roku” – czytamy w piśmie skierowanym do wojewody.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Z pisma dowiadujemy się, że z listy partnerów społecznych została również skreślona Fundacja im. Kazimierza Wielkiego, czyli twórca pierwszego i jedynego w Polsce Szlaku Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Lublinie, w skład którego wchodzi 12 tablic pamiątkowych, upamiętniających miejsca kaźni Żołnierzy Wyklętych w Lublinie.

„Fundacja im. Kazimierza Wielkiego wydała także „Przewodnik po Szlaku Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Lublinie” – wydawnictwo opisujące najpełniej miejsca pamięci Żołnierzy Wyklętych na terenie Lublina. Fundacja im. Kazimierza Wielkiego jest głównym organizatorem Ogólnopolskiego Konkursu Żołnierze Wyklęci – Bohaterowie Niezłomni dla uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych, który jest najdłużej organizowanym konkursem wiedzy o Żołnierzach Wyklętych oraz pod względem ilości uczestników jest największym konkursem o tej tematyce w całej Polsce. Fundacja jest także organizatorem lub współorganizatorem dziesiątek inicjatyw upamiętniających Żołnierzy Wyklętych w całej Polsce: wykładów otwartych, prelekcji w szkołach, spotkań z kombatantami, rajdów, koncertów, marszy pamięci, wydała kilkanaście publikacji naukowych i wspomnieniowych o polskim podziemiu niepodległościowym” – informują autorzy pisma.

O podanie przyczyn decyzji wojewody Czarnka dotyczącej usunięcia Związku Żołnierzy NSZ z obchodów zapytałam rzecznika urzędu Marka Wieczerzaka. Niestety, nie umiał wyjaśnić mi tej sprawy podczas rozmowy telefonicznej. Poprosił o skierowanie pytania drogą elektroniczną i zapewnił, że jutro otrzymam odpowiedź. Musimy więc uzbroić się w cierpliwość, ale już dziś można stwierdzić, że sytuacja jest bardzo niepokojąca.

Źródło informacji: twitter

Przeczytaj też:

„Zbrodniarze i faszyści”. Adrian Zandberg domaga się likwidacji Dnia Żołnierzy Wyklętych

Może ci się spodobać również Więcej od autora

1 komentarz

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.