Szok! Naczelny rabin Ukrainy na odsłonięciu pomnika upamiętniającego OUN-UPA

odsłonięcie pomnika UPA na kirkucie w Samborze/ fot. Twitter
5

Naczelny rabin Ukrainy Jakub Dow Bleich wziął udział w uroczystości odsłonięcia pomnika upamiętniającego członków OUN-UPA. Uroczystość odbyła się 21 sierpnia 2019 na obrzeżach żydowskiego cmentarza w Samborze. Rabin Bleich wyjaśnił, że jego udział w uroczystości był wynikiem kompromisu, którego rezultatem ma być usunięcie trzech drewnianych krzyży postawionych na kirkucie w 2000 roku. W zamian mieszkańcy Sambora zażądali postawienia pomnika ku czci 17 członków OUN-UPA rzekomo zastrzelonych przez Niemców w 1944 roku i pochowanych na kirkucie.

Rabin Bleich określił informację o zastrzeleniu Ukraińców z OUN-UPA jako „pogłoskę”, ale dodał, że została ona „częściowo zweryfikowana”, a kompromis był właściwym rozwiązaniem. „Mówimy tu o emocjach ze strony rodzin, które nie chcą krzyży na grobach swoich bliskich i dlatego zgodzili się na kompromis. Te dusze nie zaznają spokoju dopóki na kirkucie stoją krzyże” – powiedział rabin.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

– To była bardzo szczególna i poruszająca ceremonia. Muszę powiedzieć, że w mojej opinii ten historyczny dzień był możliwy tylko w demokratycznej Ukrainie. Demokracja zmusza społeczeństwo do szanowania opinii innych i uczy ludzi tolerancji oraz szacunku dla różnorodności – napisał na Twitterze rabin Bleich.

Pomnik OUN-UPA został odsłonięty, ale dotychczas z kirkutu usunięto tylko jeden krzyż. Rabin Bleich jest przekonany, że postanowienia umowy zostaną w pełni zrealizowane, chociaż Ukraińcy już zapowiedzieli, że jeden z drewnianych krzyży zostanie zastąpiony betonowym.

„Nie wiem, co powiedzieć” – oświadczył Efraim Zuroff z Centrum Szymona Wiesethala. „To niepojęte, że rabin mógł wziąć udział w takiej ceremonii. To wybielanie koszmarnych zbrodni popełnionych na Żydach w Samborze. To wsparcie dla ukrywania ukraińskich zbrodni podczas Holokaustu”.

„Pomnik poświęcony jest ludziom, którzy w lipcu 1941 r. zorganizowali w Samborze żydowski pogrom, podczas którego zginęło około 100 osób. Później ci sami ludzie w szeregach ukraińskiej policji pomocniczej uczestniczyli w masakrze 1200 Żydów z Sambora, którzy zostali pochowani na tym samym cmentarzu. Pomnik został zbudowany w ramach umowy, na mocy której lokalne władze zgodziły się usunąć nielegalnie zainstalowane krzyże w zamian za budowę pomnika OUN-UPA. Można powiedzieć, że jedna zniewaga została zastąpiona inną zniewagą” – napisał na Facebooku dyrektor Ukraińskiego Komitetu Żydowskiego Eduard Dolinski.

W uroczystości odsłonięcia pomnika OUN-UPA w Samborze udział wziął zwierzchnik Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego Światosław Szewczuk i metropolita Prawosławnego Kościoła Ukrainy Epifaniusz. Na ceremonii nie było katolickiego duchowieństwa. Nie zaproszono też przedstawicieli Domu Polskiego w Samborze oraz innych organizacji polskich w tym mieście. Podczas uroczystości podkreślano, że krzyż poświęcony jest „bojownikom OUN-UPA, ofiarom nazizmu”.

Mój komentarz: Nie tylko Efraima Zuroffa zatkało na wieść o naczelnym rabinie Ukrainy biorącym udział w ceremonii odsłonięcia pomnika ku czci OUN-UPA na kirkucie. Mnie też zatkało. Ale to, co się stało, pokazuje, że Ukraińcy to jeszcze więksi hucpiarze od Żydów. Postawić na żydowskim cmentarzu pomnik ku czci OUN-UPA i nazwać ich „ofiarami nazizmu”, to trzeba mieć tupet! Z wrażenia Jewish Telegraphic Agency raczyła nawet wspomnieć, że UPA wymordowała 100 tysięcy Polaków.

Jak widzicie, Ukraińcy nie mają zamiaru nikogo za nic przepraszać, chociaż mają na sumieniu ludobójstwo na Polakach i Żydach. Porównajcie to z sytuacją w Polsce, której władze przepraszają Żydów od rana do wieczora i sponsorują antypolskich oszczerców. Ekshumacja w Jedwabnem zakazana. Ekshumacja w Treblince odwołana. Nie zapominajmy też o 100 milionach na renowację kirkutu w Warszawie. A Żydom ciągle mało i mało!

Źródło informacji: Jewish Telegraphic Agency, kresy.pl

Zobacz też:

WAŻNE! Na Białorusi ekshumowano szczątki Żydów zamordowanych podczas Holokaustu. A co z Jedwabnem?!

Może ci się spodobać również Więcej od autora

% Komentarze

 1. W K mówi

  Rzeczywiście, szok to najlepsze określenie. Niewesoły scenariusz na przyszłość.

 2. PolakMały mówi

  To jest ZNAK wskazujący, że zydowska-ukraińska współpraca (także jeśli idzie o anty-polskie działania) rozwija się w najlepsze!

 3. szalom mówi

  Jaki szok????Geszeft to geszeft a sojusz żydo-banderowski jest sprawą realną i żywą a taką pozostanie aż do zbudowania środowo-europejskiego kaganatu, w którym rezuny będą trzymać za pysk niepokornych Lachów jako urzędnicy i policjanci a jak będzie trzeba to ich wyrżną…. a potrafią

 4. Robert mówi

  Cała nadzieja w Chinach,że usrael nie będzie więcej wyrzynać ludzi w jewropie

 5. Flex mówi

  Naczelny Rabin UKRAela czy może IZRainy pokazuje w czyim politycznym interesie jest “granie na tej nucie. To wszystko jakby dążyło do federacji UKRoPOLin pod egidą USRArmy. Najgorsze w tym wszystkim jest to, że PO wyborach Rząd będzie tworzył jako szef koalicji G. Schetyna, nawet za cenę zrobienia Premierem znajomego wrocławskiego mgra historii. Zauważcie, że o ile reszta ZP atakuje wściekle PO, to PMM i J. Gowin zachowują daleko idący, POlityczny umiar. Myślę że to nie jest tylko sprawa kultury osobistej, wyniesionego z domu wychowania i POwagi urzędów… . Jakby nie patrzyć jesteśmy w POPISowej ciemnej d. PJK przez upór swój i otaczających klakierów POciągnie kraj na dno. A wystarczyłoby, zamiast od 4 lat walczyć o 100% władzę, się nią dla Polski i Polaków podzielić z patriotami o nieco innym spojrzeniu! Ale to się nie mieści w głowach rządzących sitw czynowniczo-budżetowych, lub stoją za nimi siły które na to nigdy nie pozwolą! Niewesołe to wszystko.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.