Stowarzyszenie Wizna 1939 zaprasza na uroczysty pochówek Polaków zamordowanych przez Niemców w Jedwabnem

Marcin Sochoń i Dariusz Szymanowski podczas ekshumacji szczątków Polaków zamordowanych w lesie przestrzelskim obok Jedwabnego/ fot. screen
2

W sobotę,12 lutego 2022 roku, w Jedwabnem odbędzie się uroczysty pochówek Polaków rozstrzelanych przez niemieckich żandarmów 11 sierpnia 1943 roku. Szczątki Władysławy i Franciszka Mościckich oraz Anny i Józefa Bronakowskich, zamordowanych za pomoc Polskiemu Państwu Podziemnemu, zostały odnalezione w lesie przestrzelskim i ekshumowane 12 czerwca 2021 roku przez Stowarzyszenie Wizna 1939 we współpracy z żołnierzami Wojsk Obrony Terytorialnej i Laboratorium Kryminalistycznym Żandarmerii Wojskowej.

Msza św. pogrzebowa pod przewodnictwem Ordynariusza Diecezji Łomżyńskiej JE ks. bp. Janusza Stepnowskiego odbędzie się o godz. 13.00 w kościele św. Jakuba Apostoła w Jedwabnem, po czym nastąpi przejście w kondukcie na miejscowy cmentarz i złożenie do grobu ekshumowanych szczątków pomordowanych rodzin.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

W tym dniu symbolicznie pożegnamy także Aleksandra Mościckiego (brata Franciszka Mościckiego), który został zabrany na posterunek w Jedwabnem, a następnie wywieziony na Majdanek i tam zamordowany, a także Janinę Bronakowską (córkę Józefa Bronakowskiego), rozstrzelaną przez Niemców w okolicach Stawisk.

– Przybądźcie wszyscy, którzy chcecie oddać hołd pomordowanym Polakom i dać świadectwo naszej solidarności w prawdzie – apeluje Stowarzyszenie Wizna 1939.

Poniżej relacja z przebiegu ekshumacji oraz szczegóły zbrodni na Polakach.

 

Źródło informacji: wizna1939.eu

Zobacz też:

Niemieckie mordy na Polakach w Jedwabnem. Stowarzyszenie Wizna 1939 ujawnia fakty niewygodne dla antypolskiej hagady [WIDEO]

 

Może ci się spodobać również Więcej od autora

% Komentarze

  1. Tey mówi

    Cała planeta do rozwałki, byle paru psychopatów miało jeszcze więcej i więcej.
    I tyle w kwestii „antysemityzmu”.

  2. anonim mówi

    Czy prezydent polin oraz naczelny starozakonny pojadą do Jedwabnego oddać im cześć? No nie nie przyjadą bo to nie metafizyka, a ich śmierć była tylko aktem biologicznym, qwg wykładni specjalistyki engelking-boni.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.