Skandal! Ulica Łupaszki znika z Białegostoku. Radni przemianowali ją na ul. Podlaską

5 Brygada Wileńska AK/ fot. arch.
4

Rada Miasta Białystok przegłosowała w poniedziałek (28.10.2019) zmianę nazwy ulicy im. mjr Zygmunta Szendzielarza „Łupaszki” na ulicę Podlaską. Zdecydował jeden głos (13 do 12). Głosowanie poprzedziła burzliwa dyskusja, również z udziałem mieszkańców miasta – informuje Radio Białystok.

W kwietniu 2018 roku imieniem mjr Szendzielarza nazwano ulicę na osiedlu Skorupy. Inicjatorami byli radni PiS, którzy mieli wtedy większość w radzie. Prezydent miasta proponował, żeby była to ul. Podlaska. W obecnej kadencji samorządu PiS jest w opozycji, a większość ma Koalicja Obywatelska w sojuszu z radnymi Forum Mniejszości Podlasia, którzy zabiegali o zmianę nazwy ulicy argumentując, że na szlaku oddziałów mjr Łupaszki „były spalone wsie i ludność cywilna”.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Po zmianie ulica miała nosić nazwę 100-lecia Praw Kobiet, ale w trakcie sesji radni Koalicji Obywatelskiej wprowadzili poprawkę, aby była to pierwotnie planowana nazwa, czyli ulica Podlaska.

Tablice z imieniem mjr Zygmunta Szendzielarza „Łupaszki” były wielokrotnie oblewane czerwoną farbą i opatrywane napisem „zbrodniarz”. Na płocie otaczającym pobliską budowę malowane były hasła m.in. „Łupaszko – morderca!!!”, „Miejsce zbrodniarzy jest na  śmietniku historii. Łupaszko to ludobójca!!!”.

Z decyzji radych o przemianowaniu ul. Łupaszki na Podlaską zadowolony jest poseł Lewicy Adrian Zandberg. – Z Białegostoku znika ulica Łupaszki. Brawa dla mieszkańców ulicy, dla @RazemPodlaskie i dla wszystkich, którzy walczyli o tę zmianę! – napisał Zanberg na Twitterze.

Internauci nie kryją oburzenia. Oto kilka komentarzy do wpisu Zandberga.

Źródło informacji: Radio Białystok, Twitter

Zobacz też:

Katarzyna TS: Żołnierze Wyklęci kontra eurokołchoz

 

Może ci się spodobać również Więcej od autora

% Komentarze

 1. Zbigniew mówi

  Przeciez ten Zenberg to glupek – jak mozna mu tlumaczyc w Polsce co to jest bolszewia i ruski faszyzm, jezeli oplywa we wszelkie dostatki?

 2. Xyz mówi

  Sepleniący się chazar z poldkim paszportem. Oj, nie będzie im wesoło…

 3. marju73 mówi

  Koniecznie do obejrzenia.
  Trzeba zdać sobie sprawę w jak śmiertelnym uścisku jesteśmy.
  JESTEŚMY NIEWOLNIKAMI kilku korporacji. POLSKA została przejęta | Józef Białek
  Kanał medianarodowe.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.