Skandal podczas obchodów 100. rocznicy zwycięskiego powstania sejneńskiego. Nie wniesiono polskich flag!

2

Ponad tydzień temu (24 sierpnia 2019) w Sejnach miały miejsce obchody 100. rocznicy powstania sejneńskiego. W uroczystościach, podczas których odsłonięto tablicę pojednania polsko-litewskiego uczestniczył przedstawiciel Kancelarii Prezydenta, wiceminister Wojciech Kolarski.

Należy zaznaczyć, że powstanie sejneńskie, które zostało zorganizowane przez Polską Organizację Wojskową przeciw litewskiej administracji na Sejneńszczyźnie (23-28 sierpnia 1919), obok powstań wielkopolskich i II powstania śląskiego należy do tych, należy do tych, w których Polacy odnieśli zwycięstwo.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Prezydent RP Andrzej Duda, w liście, który odczytał jego przedstawiciel oddał cześć bohaterom z POW i wskazał na „dobre sąsiedztwo Polaków i Litwinów”. Czy można mówić o dobrych relacjach, kiedy polskie szkoły na Litwie są masowo likwidowane, od lat 90. Polacy zmagają się z polityką lituanizacji, Polakom zakazano używać oryginalne nazwisk, samorząd wileński chciał zlikwidować polskie nazwy tamtejszych ulic, a Polacy są wyśmiewani w katolickich kościołach? Te pytania pozostawiamy bez odpowiedzi.

W zupełnie innym tonie niż Duda, w imieniu Litwinów głos zabrała Jolanta Malinowska-Wiaktor, przewodnicząca Wspólnoty Litwinów w Polsce. Dała wyraźny sygnał, że Litwinom nie zależy na dobrych relacjach z Polakami.

Pojednanie to wybór. Pojednanie jest niekończącym się procesem. Zależy od naszych codziennych wyborów, także tych dotyczących oceny i wpływu polsko-litewskiego konfliktu z 1919 roku na teraźniejszość. Każdy z nas musi samodzielnie dokonać wyboru, tego jak wydarzenia sprzed stu lat będą oddziaływać na jego codzienne życia, podejmowane decyzje, kontakty z sąsiadamipowiedziała.

Niebywałym skandalem jest fakt, że podczas uroczystości w Sejnach nie było polskiej flagi. Była tylko i wyłącznie dumnie powiewająca flaga litewska. Czy na tym polegają te „dobre relacje sąsiedzkie” o który mówił prezydent Duda?

Źródło cytatów i galeria zdjęć: radio5.com.pl

Przeczytaj także:

„1 września 1939 roku nie wybuchła wojna!” Polscy patrioci pod konsulatem niemieckim we Wrocławiu. Wyrzucono prawnika z urzędu miasta! PEŁNA RELACJA [WIDEO]

Może ci się spodobać również Więcej od autora

% Komentarze

  1. Krzysztof mówi

    Gdyby politykami byli Polacy , mądrzy i wielcy patrioci powinni pokazać litwinom środkowy palec ! To oni nas bardziej potrzebują . Są tak niewdzięczni jak ukraińcy i ..dlatego zero zaangażowania powinno być ze strony polskich polityków – no ale ilu ich tam jest ?

  2. PiS musi odejść ! mówi

    Czy dla PiSu polskość to nienormalność?

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.