Selekcja w Muzeum Auschwitz: rodziny polskich ofiar bez zaproszenia na rocznicę wyzwolenia obozu

członkowie SRPOOK z flagą, która przeszkadza władzom Muzeum Auschwitz/ fot. facebook
12

„Z przykrością i niedowierzaniem informujemy że w dniu dzisiejszym otrzymaliśmy oficjalne pismo z Muzeum Auschwitz, z którego wynika wykluczenie Rodzin Polskich Ofiar z uroczystości rocznicowych w dniu 27 stycznia 2019r. Muzeum (czytaj dyr. Cywiński)  „ukarało” nas tą decyzją za jedną Biało-czerwoną flagę, która tak strasznie „przeszkadzała” na ubiegłorocznej uroczystości” – informuje Stowarzyszenie Rodzin Polskich Ofiar Obozów Koncentracyjnych. Członkowie stowarzyszenia apelują do władz RP o zajęcie stanowiska w tej haniebnej sprawie.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

„Taka jest nasza WINA za ubiegłoroczne upamiętnienie polskich Ofiar! Według kłamliwych oskarżeń Muzeum Biało-czerwona jest trzymana na drzewcu…mamy to na piśmie!” – informują członkowie stowarzyszenia i załączają zdjęcie dokumentujące „incydent”.

Jak Muzeum Auschwitz wyjaśnia decyzję o odmowie zaproszenia członków SRPOOK na rocznicowe obchody w 2019 roku? W piśmie skierowanym do stowarzyszenia zastępca dyrektora muzeum Andrzej Kacorzyk twierdzi, że podczas obchodów w 2018 roku członkowie SRPOOK „w obraźliwy sposób potraktowali byłych więźniów” biorących udział w uroczystości. „Przedstawicielka SPROOK podczas odmawiania modlitwy przy pomniku Ofiar na terenie byłego obozu Auschwitz II-Birkenau stanęła w sektorze przeznaczonym wyłącznie dla byłych więźniów, między rzędami krzeseł, n których siedzieli byli więźniowie i rozwinęła flagę. Ponieważ zasłaniało to widok byłym więźniom, poproszono ja o cofnięcie się, aby nie przeszkadzać starszym osobom siedzącym na krzesłach. Pani zareagowała oskarżeniami, iż osoba, która ja o to poprosiła, nie jest prawdziwa Polką. Kiedy z prośba o właściwe zachowanie zwrócili się także byłe więźniarki i więźniowie, pod ich adresem także padły zarzuty, że nie są oni prawdziwymi Polakami” – czytamy w piśmie wystosowanym przez muzeum.

Według członków stowarzyszenia przebieg „incydentu” wyglądał następująco: „Po powrocie spod tablicy do miejsc dla gości, faktycznie przy krzesłach zajmowanych przez Gości Honorowych, czyli więźniów, rozwinęliśmy jeszcze raz flagę (uroczystość dobiegała końca). Wówczas zaatakowała nas pani, której sylwetka jest widoczna na zdjęciu (wcześniej stojąca przed flagą) pytając z wyrzutem: „Co to jest?”. Odpowiedź: „Mówi pani po polsku, więc chyba nie muszę tłumaczyć co trzymam” (była to niewielka flaga biało-czerwona z Godłem i napisem Polska, nikomu nie przeszkadzała i nie powiewała na wietrze – odsyłamy do zdjęcia). Wtedy usłyszeliśmy pouczenie: Z takim czymś to pod skocznią narciarską się stoi… Tyle zostało powiedziane, bo pani występująca w charakterze może opiekuna, razem z innymi paniami, byłymi więźniarkami, odeszły do autobusu” – czytamy w oświadczeniu SRPOOK wydanym 2 lutego 2018 roku. Członkowie stowarzyszenia zażądali przeprosin i sprostowania nieprawdziwych informacji na temat „incydentu” rozpowszechnianych przez Muzeum Auschwitz. Jedyne, czego się doczekali, to odmowa zaproszenia na uroczystości w 2019 roku.

Nasz komentarz: Tak dziś wygląda selekcja w Auschwitz: rodziny polskich ofiar nie mają prawa uczcić pamięci swoich bliskich nawet niewielką biało-czerwoną flagą. Warto zapytać, dlaczego Piotr Cywiński nadal piastuje stanowisko dyrektora Muzeum Auschwitz, chociaż „dobra zmiana” deklarowała, że zostanie zwolniony? Czy decyzja o jego zwolnieniu „nie przechodzi do żadna rubryka”?

Źródło informacji i cytatów: facebook, twitter

Przeczytaj też:

„Nie-Żydzi” na tablicach w Auschwitz. Szokujące oświadczenie dyrekcji muzeum

Może ci się spodobać również Więcej od autora

% Komentarze

 1. jacek mówi

  ale żydzi ze swoimi flagami to panu Cywińskiemu już nie przeszkadzają, jak rozumiem?

  1. piotr mówi

   Polski Jeniec Auschwitz Mówi Prawdę o żydach! YOU – TUBE

 2. Buran mówi

  Nie przeszkadzają tez władzom muzeum ulotki, rozrzucane po terenie obozu przez żydowskie wycieczki z napisem „THIS IS A POLISH concentration camp”.

 3. Włościanka mówi

  Na czyim terenie leży obóz? Czyj chleb je Cywiński? O czym tu dyskutować? Nie rozumiem. To nie ma w Oświęcimiu kilku mężczyzn, którzy wywieźliby tego zdrajcę na taczkach? Przecież to my jesteśmy suwerenem a nie obywatele Izraela!

 4. Robert mówi

  Aneksja Oświęcimia przez Izrael. Hańba „polskiemu” rządowi.

 5. Leon mówi

  Jak rządowi ma to przeszkadzać skoro parę dni temu w TVP przez godzinę pokazywali święto hanuki.

 6. nacjonal. mówi

  W Polsce mamy nie polski rząd płaszczący się przed żydostwem a więc koniec Polski

 7. Lech mówi

  Duda ,kaczor i morawiecki żyja nie w polsce tylko who polin

 8. memento mówi

  Pan Cywiński rządzi w Muzeum Auschwitz jak chce, żadnej kontroli nie podlega.

 9. Panda mówi

  PIS Nas ZDRADZIŁ tak samo jak PO. Sprzedali Nas Izraelowi. Czas na rewolucję w Polsce. Zmieciemy zdrajców okraglego stołu ze stolkow już wkrótce. Prędzej Izralel przestanie istnieć niż Polska zmieni się w Polin!

 10. Polak mówi

  Hańba! Jest na to określenie „odpowiedzialność zbiorowa”, metoda terroru stosowana szeroko przez Niemców na Polakach w czasie wojny. Kolaborancie Cywiński, jeśli pewnej osoby zachowanie wydaje Ci się nieodpowiednie, to kieruj sprawę do sądu w stosunku do tej konkretnej osoby!

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.