Sejm RP przyjął uchwałę upamiętniającą 100. rocznicę obrony Lwowa

Cmentarz Orląt Lwowskich/ fot. sejm.gov.pl
2

„W setną rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę, Sejm Rzeczypospolitej Polskiej składa hołd niezłomnym obrońcom Lwowa, walczącym o odradzającą się Ojczyznę” – głosi uchwała upamiętniająca rocznicę 100-lecia obrony Lwowa, którą przyjął w piątek przez aklamację Sejm. W dokumencie przypomniano, że mija 100 lat od bohaterskiej, zwycięskiej walki polskich obrońców Lwowa, którzy pragnęli powrotu miasta do odradzającej się Rzeczypospolitej.

“Szczególną pamięcią otaczamy małoletnich obrońców, nazywanych w naszej tradycji Orlętami Lwowskimi, którzy w pierwszym okresie walk, w istotny sposób przyczynili się do utrzymania miasta w polskich rękach, mimo ogromnej przewagi przeciwnika. Pamiątką po tamtych wydarzeniach jest cmentarz Orląt Lwowskich, który do dziś jest symbolem poświęcenia na ołtarzu Ojczyzny i zajmuje ważne miejsce w polskiej tradycji historycznej” – podkreślono. W uchwale zaznaczono również znaczenie dobrych relacji polsko-ukraińskich dla pokoju i bezpieczeństwa w Europie.

Bitwa o Lwów 1918-1919, w polskiej historiografii określana jako Obrona Lwowa, był to szereg walk  polsko-ukraińskich trwający od 1 listopada 1918 do 22 maja 1919 r., zakończony zniesieniem ukraińskiego okrążenia. Pierwszy etap konfliktu 1918-1919 r. zakończył się w nocy z 22 na 23 listopada 1918 r., gdy oddziały ukraińskiej Armii Halickiej wycofały się ze Lwowa, rozpoczynając równocześnie jego oblężenie. Wobec ofensywy Wojska Polskiego wojska ukraińskie zakończyły oblężenie Lwowa i wycofały się 22 maja 1919 r.

W szeregach obrońców Lwowa znalazło się 6 022 osób, w tym 427 kobiet. 1 422 obrońców Lwowa nie miało ukończonych 17 lat. Nazwano ich Orlętami Lwowskimi. W listopadowych walkach zginęło 439 obrońców Lwowa. Największą grupę poległych – 109 osób – stanowili uczniowie szkół średnich.

Źródło: sejm.gov.pl

Przeczytaj też:

Orlęta Lwowskie. „Walczył dziadek obok wnuczki, ginął brat obok siostry” – A. i K. Żabierkowie

Może ci się spodobać również Więcej od autora

% Komentarze

  1. Eryk mówi

    Polak-Ukrainiec – dwa bratanki, do tańca i do różańca.

  2. Robert mówi

    Ma moc ten Nasz parlament!,do czasu kiedy uchwały, nie mieści na kartach przekazu mistycyzm kabały

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Glastrennwände
blumen verschicken Blumenversand
blumen verschicken Blumenversand
Reinigungsservice Reinigungsservice Berlin
küchenrenovierung küchenfronten renovieren küchenfront erneuern