Sąd w Belgii stawia sprawę jasno! Obostrzenia dotyczące pandemii nie mają podstawy prawnej

fot. pixabay.com
30

Belgijski sąd orzekł, że obostrzenia wprowadzone przez rząd Belgii w związku z pandemią koronawirusa nie mają wystarczającej podstawy prawnej. Sąd zakreślił władzy 30 dni na przedstawienie tej podstawy.

Pod koniec lutego Liga Praw Człowieka pozwała państwo belgijskie do sądu. UZnano, że obostrzenia przeciwepidemiczne nie zostały wprowadzone w sposób demokratyczny. W środę sąd orzekł na korzyść Ligi, stwierdzając, że restrykcje nie mają wystarczającej podstawy prawnej.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Sędzia orzekł, że nie wystarczy, aby minister spraw wewnętrznych (Annelies Verlinden) ogłosiła środki dekretem ministerialnym – powiedział we flamandzkim radiu specjalista ds. konstytucyjnych Stefan Sottiaux z KU Leuven, komentując orzeczenie. – Sędzia faktycznie wskazał na to, na co moi koledzy i ja narzekamy od miesięcy: niedopuszczalne jest, aby parlament był odsunięty na bok – dodał.

Orzeczenie sądu daje rządowi belgijskiemu dwie możliwości: zniesienie wszystkich obostrzeń, co jest mało prawdopodobne ze względu na obecną sytuację pandemiczną, lub zapewnienie podstawy prawnej dla restrykcji przed upływem 30 dni.

Jeśli nic się nie zmieni w ciągu 30 dni, rząd będzie musiał zapłacić karę w wysokości 5 tys. euro za każdy dzień obowiązywania obostrzeń.

W środę wieczorem minister Verlinden zapowiedziała, że złoży odwołanie od wyroku do sądu apelacyjnego w Brukseli, ale restrykcje pozostaną w mocy. Obecne belgijskie obostrzenia opierają się na ustawie z dnia 15 maja 2007 roku o bezpieczeństwie cywilnym.

– Na początku było zrozumiałe, że zastosowano to prawo, argumentując, że nikt wcześniej nie doświadczył takiego kryzysu  – powiedział Sottiaux. „Sędzia jednak wyraźnie ocenił, że ten argument nie ma już znaczenia po roku” od początku pandemii.

Źródło: PAP

Może ci się spodobać również Więcej od autora

% Komentarze

 1. Matka mówi

  Ok, a jak sie pojawi właściwą podstawa prawna to szury będą przestrzegać, wynikających przede wszystkim ze zdrowego rozsądku środków ostrożności, czy dalej będą szurami?

  1. Ewa-Maria mówi

   Ty jesteś szurnięta nazywając wszystkich szurami.

  2. Matka mówi

   Nie wszystkich. Nawet nie większość. Nawet nie jakąś realną mniejszość. Określam tak margines społeczeństwa, aczkolwiek reprezentatywny na tym portalu bardzo mocno.

  3. Maciej mówi

   @tow. „Matka”

   To ładnie, że towarzyszka sama siebie nazywa szurem, kiedy określa kryteria przestrzegania obecnego prawa w Polsce. Kolejny raz doświadczamy, czym się kończy stanowienie prawa bez odniesienia do prawa naturalnego – lex naturalis (cywilizacja łacińska).

  4. Matka mówi

   Znów, głuptasku, nie zrozumiałeś komentarza i tego, o kim on mówi.

  5. Maciej mówi

   @tow. „Matka”

   Jak zwykle, tak się towarzyszce tylko wydaje.

  6. Goj mówi

   Rzadko komentuję, ale nie można by zablokować ID tego parchatego „matki”?
   Przecież to ewidentny, prowokacyjny pomiot plemienia żmijowego…?

  7. Boguslaw mówi

   Tez ufalem, ze Jacek czesciej czyta tutaj nasze ” przedszkole”, z ta hucpiara, i wreszcie zechcialby przycisna,c ten slawny klawisz, zeby jej w koncu, leb ukrecic!
   Ja tu juz jestem gdzies od pazdziernika i ona wciaz pisze te swoje wylacznie te same oszukancze teksty.
   Musi byc naprawde dobrze oplacana, bo ta kurwa swoja lucyferianska energia i oddanie swojemu, stworzonego przez diabla bestialskiemu stworowi w Palestynie, niestety kompletnie dominuje nas wszystkich.
   Gra prostacko na naszej zranionej godnosci i wciaz sie ktos naiwny znajdzie, kto usiluje ja, jak opisane w „syndromie helsinskim”, ” ewangelizoiwac”!
   Juz od miesiecy jest to zalosne i dawno nie do wytrzymania…! JACKU!!!!! RATUNKU!!!

  8. Matka mówi

   Żeby samemu siebie nazywać „gojem”, czyli poniekąd obraźliwym określeniem na osobę inną niż Żyd, to trzeba być wyjątkowo zakompleksionym człowiekiem. Musisz się bardzo siebie wstydzić, co nie? Typowe dla wielu głupich z tego forum, którzy podskórnie czują jakąś swoją intelektualną niższość względem społeczeństwa.

  9. Maciej mówi

   @tow. „Matka”

   To ładnie, że towarzyszka sama siebie nazywa szurem, kiedy określa kryteria przestrzegania obecnego prawa w Polsce. Kolejny raz doświadczamy, czym się kończy stanowienie prawa bez odniesienia do prawa naturalnego – lex naturalis (cywilizacja łacińska).

 2. Tolek mówi

  Będą szurać zawsze. Natomiast ciekawe jest że nagle, o ile wyroki są dla szurów korzystne, okazuje się, że sądy są dobre i sprawiedliwe, a nie opanowane przez „żmijowe plemię”.

  1. Matka mówi

   Bo szur „rozumuje” jednokierunkowo – coś jakby jednostronny ruch na drodze. Włączysz przekaźnik „żmijowe plemię” to nie zobaczy niczego innego. Włączysz przekaźnik „sądy przeciw plandemii”, to znowu „myśli” jednowątkowo podążają. Nie spodziewajmy się u szurów lotniska Heathrow z dziesiątkami lądujących naraz samolotów:):):)

  2. Maciej mówi

   @tow. „Matka”

   Towarzyszko, jednokierunkowa droga (cywilizacja łacińska) tym się różni od dwu, a nawet wielokierunkowej drogi (cywilizacja „żmijowego plemienia”), że ta pierwsza opiera się na niezmiennych, obiektywnych i pierwotnie niezależnych od człowieka kryteriach – a ta druga, opiera się na zmiennych sytuacyjnie, czyli dowolnych kryteriach postanowień samego człowieka, zależnych np. od wyznawanej albo lansowanej aktualnie ideologii.

 3. Tolek mówi

  Herr Mindlar, a gdzie artykuł o ostatnim foliarskim odkryciu w postaci robaków w maseczkach?

  1. Boguslaw mówi

   Idzcie sie oboje PIERDOLIC GDZIES W KRZAKI, hucpiarscy- manipulanccy szmaciarze!
   Tutaj nie ma dla was absolutnie nic do powiedzenia, haniebne bydlo!
   Nikomu sie nawet nie chce wiecej was czytac, bo i tak od przynajmniej pol roku, jest tylko jedno i to samo!
   Moze dla baranow, ale nie dla Polakow, parszywi PASOZYDOWSCY PIERDOLENCY!!

  2. Tolek mówi

   Jak to nikomu? Ty nasze wpisy czytasz regularnie z wypiekami na twarzy.

  3. Boguslaw mówi

   SRAM na was z gory, tak smierdzaco, jak tylko potrafie, wcale nie muszac was czytac, zwyrodnialcy!
   Nie zwyklem zajmowac sie smierdzacym gownem, aby sie przy tym samemu nie zasmierdziec!
   Zal mi natomiast, ze wciaz starczy wam pomyslu, aby moich Rodakow tak dlugo, tutaj wodzic za nos!
   JEBAL WAS PIES, KANALIE!
   Nic to wam, pierdolency nie da!
   Jezus Chrystus zmartwychwstal, i On gardzi cala swoja dusza, taka swolocza, jak wasz szatanski pomiot i w bliskim czasie ukreci wam zmijowe perfidne, gruchy!
   Wszyscy, gesiego, pomaszerujecie za waszym skurwysynskim idolem i juz na zawsze bedziecie latac z rogami, jak KROWY, bo sobie na to, wlasnie taka postawa, jak tutaj, wszystkimi zdradami i perfidnymi morderstwami, juz dawno, ZASLUZYLISCIE!
   A TUTAJ NIE DAM WAM ODDYCHAC, PRZEKLETE SCIERWO!

  4. Matka mówi

   Boguś,

   Po pierwsze, jesteś tak nisko w hierarchii społecznej, że nawet zwykłe ziemne glisty na ciebie „srają”. Możesz sobie więc pomarzyć jedynie, że na kogoś tu mógłbyś „nasrać z góry”.

   Po drugie, całe życie zwykłeś robić w gównie. Patrząc na twoje wpisy, to wręcz całe twoje życie jest jednym wielkim gównem. Mając czasem okazję pogadać z kimś na poziomie, tak jak masz szansę tutaj z Tolkiem czy ze mną, to jakbyś wchodził do perfumerii.

   Po trzecie, Jezus Chrystus nikogo od kurew, ścierw, śmieci, jebanych psów nie wyzywał, ani śmierci nikomu nie zapowiadał. Jeśli gdzieś w twoim pustym łbie uroiłeś sobie, że niby przestrzegasz nakazów Chrystusa i że za takie nienawistne wyzwiska czy życzenia śmierci czeka cię Niebo z chórem aniołków – to się k… zdziwisz.

  5. Matka mówi

   Potwierdzam. Mnie ten idiota czyta regularnie i komentuje niemal każdy wpis.

   A potem pisze płaczliwe komentarze w stylu „kochani, błagam was, nie czytajcie matki”, „kochani, musimy być silni”.

  6. Szczur mówi

   Glisty to raczej w jelitach żyją. Te żyjące w ziemi to dźdźownice.

  7. Matka mówi

   Daj spokój, napisali (z okazji przemyśleń chrześcijańskich na Wielki Poniedziałek) o tym, że mordy rytualne to prawda. Skala głupoty na kwiecień wyczerpana:).

 4. Ewa-Maria mówi

  Boguś pisz jaśniej. Do kogo kierujesz te swoje chamskie wywody?.Rozwiń temat ponieważ nie kumam.
  ”Jezus Chrystus zmartwychwstał, i On gardzi całą swoją duszą” ?. Czyżby Jezus gardził swoją duszą?.

  1. Boguslaw mówi

   Ojejku! Nie mam tu wiele mozliwosci do wyslawiania sie po polsku! Stad moze pojawiaja sie niezrecznosci!
   Przepraszam! Mam na mysli: ” Jezus Chrystus gardzi Z CALEJ SWOJEJ DUSZY…takim zachowaniem…i taka postawa…”, co moze wynikac z Jego dalszych wypowiedzi na ten temat.
   Ewa-Maria, jakze doszlas do tego, jakoby Jezus Chrystus mialby gardzic swoja wlasna dusza!?
   Czuje sie taraz, jakbym Tobie musial dokladnie dowodzic, ze JEDNAK Na PRAWDE NIE JESTEM WIELBLADEM!
   Wlasciwie, jak to jeszcze raz czytam, z samego kontekstu, odnalazlbym slad logiczny, z ktorym TY jakos jednak mialas problem…
   Przepraszam Cie za moje chamskie wypowiedzi, ( jak czytasz, potrafie tez po ludzku! ), sa one wyrazem mojej krancowej pogardy dla tych przedstawicieli ( i wyznawcow ), diabla na ziemi.
   Jasny szlag mnie trafia, ze nie staraja sie choc minimalnie poczuc jakiejs wspolnoty, odpowiedzialnosci za swoje wypowiedzi, czyny, zdrady, morderstwa i uogolniana pogarde dla nas wszystkich!
   Nie potrafie juz zniesc, nieustannie byc robiony w ch…, oraz z premedytacja byc mordowany!
   Przezylem w moim zyciu wiele znajomosci i nie potrafie juz wiecej zyc jakakolwiek nadzieja na to, ze przestana sprzeniewierzac sie naszej wspolnej ludzkiej naturze, dana nam przez Stworce, oraz powinnosc, wzajemnego respektu, szacunku, milosci, zdolnosci wybaczania.
   Nie tylko, stracilem do nich jakikolwiek respekt, natomiast, spedzajac ostatnie lata, glownie na informowaniu sie obszernie na ich temat, stwierdzam, ze sa nie tylko glownym, ale nawet JEDYNA PRZYCZYNA ZLA na swiecie!
   Jesli chcesz, potrafie Ci to najszczegolowiej wykazac, musialabys mi jednak dac mozliwosc mowienia Ci o wszystkich tych sprawach, przynajmniej przez pol roku, nieprzerwanie i nie idac przy tym, w ogole spac!
   Mam ich naprawde szczerze dosc, stad ta moja brutalna bezposredniosc!
   Bardzo przepraszam, ze Cie moimi emocjonalnymi, ale jednak, w moim poczuciu, adekwatnymi slowami urazilem!
   My wszyscy zostalismy z jednakowa miloscia stworzeni ( i jednakowo wybrani) do godnego zycia tutaj i spoczywaja na nas podobne obowiazki . Ci sk…le nie zadaja sobie w swoim wlasnym poczuciu boskosci, trudu, ze, poza tym zyciem, jest jeszcze cos, dla czego warto sie starac.
   Kiedys i Ty dojdziesz do przekonania, ze dla nich bogiem jest szatan!
   Oni tego nigdy nie przyznaja, ale tak naprawde jest, z wszystkimi tego konsekwencjami!
   Takie jest moje glebokie przekonanie na ten temat, choc zdaje sobie sprawe, ze Twoje jest przypuszczalnie diametralnie inne!
   Jeszcze raz bardzo serdecznie Cie przepraszam, Ewa-Maria!
   Bylem calkiem szczery dla Ciebie, jakby cos bylo, daj prosze znac!

  2. Matka mówi

   Jezus Chrystus nikim nie gardzi, Jezus Chrystus nikogo od kurew, jebanych psów, ścierw, śmieci, pierdolonych pizd nie wyzywa. Jezus Chrystus nikomu śmierci nie życzy.

   Nie wycieraj sobie na tym forum gęby Jezusem Chrystusem.

  3. Ewa-Maria mówi

   Bogdan nie mnie powinieneś przepraszać. Nie należę do tych ,co tak bardzo się obrażają. Zawsze pracowałam w tzw. męskim towarzystwie i znane mi są tego typu rzeczach. Latami pracy przywykłam do tego typu nazewnictwa. Tutaj powinniśmy wymagać od siebie i innych umiaru i chociaż odrobinę kultury. Ja również przeszłam różne koleje losu, ale nigdy się nie poddawałam zawsze walczyłam i warto było. Byli tacy 'przyjaciele’ ,którzy żerowali na mojej naiwności ponieważ nigdy nie odmawiałam nikomu pomocy. A którzy to bezlitośnie wykorzystywali moją łatwowierność i naiwność. Kiedy się zorientowałam o co chodzi 'przyjaciele’ przestali być przyjaciółmi. Mimo wszystko nie potępiam za ten stan rzeczy nikogo. Bogdanie pozdrawiam.

  4. Boguslaw mówi

   Rozumiem Twoje porownanie, Ewa-Maria!
   Przykro mi okropnie, ze musialas w Twoim zyciu przezywac takie ponizenie od innych, niegodnych Twojej dzielnosci, ludzi.
   Rozumiem tez, ze jako Kobiete, bardzo razi Cie forma w jakiej tutaj pisze!
   Nie chcialbym angazowac Ciebie w moje przezycia i doswiadczenia zycia, gdyz jest to sprawa prywatna.
   Byla to nauka, ktora przystoi kazdemu czlowiekowi, jestem natomiast mocno dumny z tego, ze wyciagnalem z nich moja nauke i zawsze potrafilem sobie spojrzec, tak jak Ty, w lustro, ale najbardziej, ze nie wdalem sie w zadne kompromisy z takimi ludzmi, o ktorych tutaj, wspominasz!
   Mysle, ze jestem wreszcie doroslym facetem i uwielbiam ten stan.
   Bardzo chetnie dalbym sie przez Twoje slowa jako Kobiety, ucywilizowac!
   Nie potrafie jednak zyc, tak, jakby nic nie bylo, w stosunku do bestii, ktore zeruja na naszej wspolnej dobroci i jakoby, naiwnosci.
   W ten sposob, nigdy nie muszac kiwnac palcem, po prostu, robia sobie z nas niewolnikow, bo im tak sie chce.
   Zdradzaja, morduja skrycie, kompletnie niszcza nasza rzeczywistosc, system nauki, medycyne, deprawuja dzieci, porywaja je masowo dla niewolnictwa seksualnego, albo bebeszac je na narzady dla bogatych israelczykow, zatruwajac nas wszelaka chemia, amalgamem, ktory zawiera akurat najsilniejsza trucizne, jaka zna swiat, jaka jest rtec, ktora przez cale zycie czlowieka ” dymi”, zatruwajac sukcesywnie jego mozg.
   Moglbym wymieniac tutaj bez przerwy wstystkie te metody, ktore zydki sobie wymyslili, aby nas wszystkich, soba niesamowicie wzbogacic!
   Oni dawno nie sa juz dla mnie ludzmi, jakimi my Polacy rozumiemy, tylko bestialskie stwory prowadzone idea satanistyczna, potrafiaca wylacznie niszczyc to, co mysmy i nasze pokolenia, z najwiekszym wysilkiem, stworzylismy.
   Rani mnie, ze my wszyscy zostalismy przez nasze szkoly, media, film i te pierdolone ” matki” , ukondycjonowani jako niewolnicy i nawet nie zdajemy sobie z tego sprawy!
   Nie oczekuj prosze, abym reagowal i wypowiadac sie wedlug Twoich wyobrazen, bo nasze wyobrazenia o zyciu, jak przypuszczam, sa drastycznie rozne!
   Szczerze tez nienawidze, narzuconej nam, szczegolnie w ostatnich latach, przez tych samych pacholkow szatana, ” politycznej prawidlowosci”, paralizujace nasze mozgi wolnych ludzi.
   Nie umiem Ci dzisiaj gladko napisac, jak bym chcial, bo po dlugim dniu, usiedlismy sobie tutaj przy winku i sam widze, ze lepiej byloby, jakbym jednak poczekal do jutra…
   Pozdrawiam mimo wszystko bardzo serdecznie Ewa-Maria!

  5. Ewa-Maria mówi

   Bogdanie od zawsze było tak że jedni żerowali na drugich, silniejszy nad słabszymi, wykorzystując ich dobroć, naiwność,być może i głupotę. W moim przypadku tak to wyglądało. Do wszystkiego musimy dorosnąć.Powiem tak,nienawiść do niczego dobrego nie prowadzi. Przebaczać należy ale nie zapominać. Każdy ale to każdy ma problemy jakiegoś rodzaju, tylko że są one inne. Gdyby nie obecna sytuacja, ten paraliżujący strach o przyszłość, nie moją ale o młode pokolenie,nasze dzieci,wnukowie to nie miałabym powodów do narzekań. Wszystko co potrzebne do życia mam. Przykre że
   ..Polskę tak zniszczyli że trzeba będzie ją odbudowywać , jak po wojnie. To nie koniec dewastacji naszej Ojczyzny. Zrobili to ci ,którym dałam swój mandat zaufania. Jako niepoprawna optymistka wierzę że będzie dobrze.
   Wszystko w rękach Pana Boga. Pozdrawiam.

 5. Maksio mówi

  Belgia, marionetkowy kraj, spuścizna po Leopoldzie II Koburgu, kacie Konga, chce łaskawie precedensować w chaosie covidowym. To jest nie tylko niepoważne i nieszczere, ale także niebezpieczne. Mimo wszystko, królestwo Belgii nie powinno robić niczego bez zgody Brukseli. Dzięki niej, może dumnie powiewać swoją zmodyfikowaną flagą Niemiec i cieszyć się niepodległością od Holandii i Francji.

 6. Kalem mówi

  Hahaha, jak się nic zmieni rząd będzie musiał zapłacić karę w wysokości 5 tyś euro. A skoro rząd nie ma własnych pieniędzy to obywatele zapłacą te karę. Czyli z deszczu pod rynnę.

 7. Boguslaw mówi

  Dobry Wieczor, Ewa-Maria!
  Ty chyba nie mowisz tego, co faktycznie czujesz, ze do tego, aby zaakceptowac, ze Cie w dupe wala, to dopiero trzeba dorosnac!
  Doprowadzisz mnie tutaj do rozpaczy!
  Nalezysz wiec do takich osob, ktorych los jesz lezec plasko i czekac, ze Cie akurat jeszcze przy zyciu, te skurwysyny, zechca laskawie pozostawic!?
  I piszesz tu ndo mnie, abym tez, wierzac w Boga. dojrzal do tego, abym grzecznie wypial moja dupe, zeby ci pierdoleni, smierdzacy kurewscy chazarzy, tez i mnie w dupe walili!?
  Czy na tym, w Twoim pojeciu, mialaby wygladac PRAEDZIWA WIARA W PANA BOGA!?
  Nie potrafisz pojac, ze to jest proces!? To znaczy, ze to jest dopiero poczatek dobrego…
  Oni jeszcze sie nawet dobrze nie rozgrzali! Natomiast przygotowali dla nas wszystkich o wiele wiecej, niz Ci sie dotad wydaje!
  Nie przypuszczalem, ze otrzymam od Ciebie taka odpowiedz!
  W moim odczuciu, jesli rezygnujac z Twojej ludzkiej godnosci, aby jakoby otrzymac SPOKOJ, to stracisz WSZYSTKO! Nie masz do czynienia z LUDZMI, ktorzy, jak stwierdza, ze lezysz przed nimi na plasko, to Cie cala moca zdeprawuja, bo sa to wykolejency i agenci diabla, ktorzy nie respektuja ludzkiej godnosci, na co, w Twoim nastawieniu, spekulujesz! Oni odbiora Ci, z cala pewnoscia, Twoja ostatnia ludzka godnosc!
  Dzisiaj wyjatkowo, NIE JESTEM tutaj DUMNY z Twoich oczekiwan!
  Pozwol mi miec do tego inne zdanie i przy nim pozostac!
  Ja codziennie otrzymuje potwierdzenia od Boga, czuje sie chroniony przed zlem, jakbym byl u Niego na kolanach, jednoczesnie dajac mi sile, aby robic to , co sluszne w tej opresji!
  Czuje, ze nie wolno mi / nam, isc na jakikolwiek kompromis z tymi kurewskimi agentami szatana!
  Czuje, ze nalezy ich wszystkich wziac za wszaz i wypierdolic z naszej WSPANIALEJ, GODNEJ OJCZYZNY, koniecznie nie zapomniec sloscic po nich sracza!
  Na nic innego sobie swoim zdradziecka natura, definitywnie, nie zasluzyli!

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.