Sąd nakazał The Jewish News usunięcie z Internetu informacji szkalującej Polaków. Portal ma na to trzy dni

fot. screen
5
SKLEP-WPRAWO.PL

Sąd Okręgowy w Warszawie nakazał portalowi The Jewish News usunięcie zdjęcia opatrzonego opisem, z którego wynikało, że Polacy są współwinni Holokaustu. Zdjęcie było ilustracją do artykułu „Polska ustawa reprywatyzacyjna wyklucza większość ocalonych z Holokaustu i ich spadkobierców”. Sprawę do sądu skierowała Reduta Dobrego Imienia wskazując na oszczercze zestawienie treści artykułu z ilustrującym je zdjęciem podpisanym: „Złote pierścionki odebrane ofiarom zbrodni obozu Buchenwald i wykorzystane na rzecz prowadzonych przez nazistów działań wojennych. Podczas Holokaustu majątek Żydów był konfiskowany, a wielu z nich nigdy nie doczekała się sprawiedliwości”. Takie zestawienie materiałów jasno sugeruje, że to Polska odpowiada za grabieże mienia ofiar wojny.

Na usunięcie szkalującego Polskę materiału The Jewish News ma trzy dni, ponieważ postanowienie sądu zostało opatrzone klauzulą wykonalności.

Mec. Monika Brzozowska – Pasieka, reprezentująca Redutę Dobrego Imienia w tej sprawie podkreśla, że jest to „milowy krok w naszej walce prawnej, przeciwko przypisywaniu Polakom winy za Holokaust”.

– Sąd w całości podzielił naszą argumentację, że w istocie każdy Polak może ubiegać się o ochronę dobra osobistego, w postaci tożsamości, prawa do prawdy historycznej i godności narodowej. A naruszeniem tych dóbr są publikacje wskazujące na odpowiedzialność Polaków za Holokaust. Niezwykle pozytywne jest to, że w naszych sprawach, w których bronimy dobrego imienia Polski i Polaków, od jakiegoś czasu sądy, uznają jurysdykcję polską, co oznacza, że jest już ugruntowana linia orzecznicza w tym zakresie – mówi mec. Brzozowska-Pasieka.

– Decyzja sądu to dobra informacja, otwierająca nam drogę do kolejnych, skutecznych prawnie interwencji w zagranicznych mediach elektronicznych. Sąd podkreślił, że jeśli artykuł jest dostępny w Internecie m.in. w Polsce, to mimo, że został napisany w redakcji z siedzibą za granicą, miejscem naruszenia dóbr może być także Polska i to polskie sądy mogą rozstrzygać w takich sprawach – komentuje orzeczenie Mira Wszelaka, Prezes Reduty Dobrego Imienia – Polskiej Ligi przeciw Zniesławieniom.

Źródło: rdi.org.pl

Może ci się spodobać również Więcej od autora

% Komentarze

 1. Spostrzegawczy mówi

  To bez wątpienia dość dobra wiadomość. Dość dobra, bo uważam, że za szkalowanie narodu polskiego powinny być wprowadzone surowe kary więzienia dla fałszerzy wraz z wysokimi, idącymi w dziesiątki milionów zł karami finansowymi. Ale poniżej fatalna wiadomość, która ukazuje prawdziwe oblicze dużej reprezentacji aparatu PIS ( i nie tylko ). Dziwi tylko, że w walkę o dobre imię Polski nie angażuje się aparat władzy PIS-u , a walczy natomiast zażarcie o dobre samopoczucie Żydów :

  http://nowy.dzienniknarodowy.pl/wiceminister-o-potrzebie-delegalizacji-onr/

 2. Małgorzata mówi

  Brawo Reduta Dobrego I Imienia-dziękujemy.

 3. Franek Zerościemny mówi

  Najwyższy szacun dla Reduty Dobrego Imienia, odwalają kawał dobrej roboty. Urzędnicy z MSZ mogliby się zapisać na praktyki … by wiązać sznurówki pracownikom RDI!

 4. d. mówi

  za antypolonizm powinna być bardzo surowa kara finansowa od setek tysięcy złotych w górę! tu, w przypadku tych zydowskiech wiadomosci, mamy do czynienia wręcz już z POLAKOŻERCZOŚCIĄ! Za ten szczególnie wstrętny antypolonizm oparty na bezczelnym, cynicznym, chamskim kłamstwie ci żydzi, którzy się tego dopuścili i na przyszłośc, każdy inny szubrawiec, musi być wydalony z Polski bez prawa powrotu do czternastego pokolenia! a ci zza granicy interesowni oszczercy, opluwacze – winni być skazywani na milionowe odszkodowania!

 5. Waldemar mówi

  Wielki szacun dla Reduty Dobrego Imienia

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.