„Rzeź wołyńska to antyukraińska propaganda!” Skandaliczna uchwała negująca rzeź wołyńską, a z Polaków czyniąca zbrodniarzy!

Obrady Wołyńskiej Rady Obwodowej (6.09.2018) / Fot. volynnews.com
5

Deputowani jednej z Komisji Wołyńskiej Rady Obwodowej (organ ukraińskiego samorządu terytorialnego) domagają się zarekomendowali projekt uchwały negującej ukraińskie ludobójstwo przeprowadzone na Polakach podczas rzezi wołyńskiej, a Polaków stawiającej w roli katów i kolonizatorów terenów obecnej Ukrainy. W uchwale znajdują się zapisy o „wieloletniej okupacji przez Polskę znacznego terytorium Ukrainy” oraz propozycja karania za „negację zbrodni polskich okupantów na terytorium Ukrainy”. Deputowani zwracają się także z prośbą do USA i krajów Unii Europejskiej o udostępnienie dokumentów służb specjalnych z czasów rzezi wołyńskiej. Apel poparła już Rówieńska Rada Obwodowa.

W ubiegły czwartek (6 września 2018) odbyło się posiedzenie Stałej Komisji Wołyńskiej Rady Obwodowej ds. Współpracy Międzynarodowej, Zagranicznych Stosunków Gospodarczych i Inwestycji. Analizowano projekt decyzji rady „O wspieraniu Uchwały okrągłego stołu »Wołyń 43« – element antyukraińskiej propagandy w Polsce”.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Pierwszy zastępca przewodniczącego Rady Obwodowej Ołeksandr Pyrożyk zaznaczył, że Polska corocznie w pojedynkę czyni z lipcowych wydarzeń antyukraiński szczyt propagandy. Nie był wyjątkiem i ten rok, kiedy prezydent RP podczas wizyty na Wołyń użył określenia, które można traktować jako roszczenia terytorialne na Ukrainie i oskarżenia Ukraińców w zbrodni. Poprzedziły to oświadczenia Sejmu i Senatu o tym, że Ukraińcy rzekomo popełnili ludobójstwo Polaków na ziemi wołyńskiej. Według niego, uchwała okrągłego stołu jest skonsolidowanym stanowiskiem naukowców z wielu regionów Ukrainy. Nad ostatecznym tekstem pracowano przez dłuższy czas, a dokument podpisali historycy Mykoła Kuczerepa, Anatolij Szwab i inni – relacjonuje portal „Wschodnik.pl – Nowiny z Ukrainy”.

Ukraińscy radni stwierdzili, że upamiętnianie ofiar rzezi wołyńskiej i mówienie o ukraińskim ludobójstwie na Polakach to „antyukraińska propaganda”, która stała się częścią prowadzonej polityki zagranicznej. Stwierdzono, że takie pojęcia jak „rzeź wołyńska” i „tragedia wołyńska” są owocem manipulacji polskich historyków.

Nadszedł czas aby Parlament Ukrainy na poziomie legislacyjnym potępił politykę kolonizacji, pacyfikacji i asymilacji Ukraińców i uznał fakt wieloletniej okupacji przez Polskę znacznego terytorium Ukrainy. Proponujemy także wprowadzenia do prawodawstwa odpowiedzialności karnej za publiczne negowanie zbrodni polskich okupantów na terenie Ukrainy. Tylko twarda, zasadnicza postawa władz ukraińskich gwarantuje ochronę ukraińskich interesów i zaprzestania dalszej eskalacji ukrainofobicznych nastrojów w Polsce – między innymi czytamy w rezolucji.

Przewodniczący komisji Wałerij Kurstak podkreślił, że złoży propozycję uzupełnienia uchwały. Twierdzi, że to nie Ukraińcy palili polskie wsie, ale oddziały NKWD poprzebierane w mundury UPA.

Jak długo jeszcze polska władza będzie ślepa na antypolonizm ukraińskich władz? Jak długo jeszcze będziemy pozwalać, by z polskich ofiar czyniono zbrodniarzy, a ze zbrodniarzy ofiary „polskiej okupacji”? Czy na tym polega polityka „powstawania z kolan”? Czy budowanie silnej Polski polega na lekceważeniu wobec zakłamywania historii i skandalicznych wypowiedzi włodarzy kraju, który wspieramy licznymi dotacjami oraz pożyczkami i otwarciem rynku pracy? Przypomnijmy, że liczbę Ukraińców w Polsce szacuje się na ponad 2 miliony. Ta liczba cały czas wzrasta.

W sprawie skandalicznej uchwały ukraińskich deputowanych, poinformuję polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych, równocześnie domagając się od ministra Jacka Czaputowicza właściwego stanowiska w sprawie.

Źródło cytatów i informacji: volynnews.com, wschodnik.pl

Oszaleli! Ukraińcy chcą reparacji za „okupację Lwowa” i grożą „powtórką z historii”!

„Antypolskość wśród ludu ruskiego ma głębokie korzenie”. O ludobójstwie na Wołyniu rozmawiamy z prof. Włodzimierzem Osadczym [WYWIAD]

Może ci się spodobać również Więcej od autora

% Komentarze

 1. goj mówi

  No polaczki, na kolana teraz i błagać świętych Ukraińców o wybaczenie!

  1. PolishPolackski mówi

   Spokojnie, Juda już pewno leci do Kijowa, z milionem ojro w zębach i będzie prosił o wybaczenie.

   Szlag trafia człowieka: upadły kraj, z bandytami w rządzie ustawia Polskę w kącie.

  2. Sawa mówi

   Poszli won, wszyscy zawszawieni Ukraińcy! Taka swołodź i pozwala sobie dyktować nam Polakom! Niepojęte! A to wsystko wina naszego naczalstwa, tego obecnego i tego poprzedniego! Ci pozwolili temu dzikiemu pospólstwu jeżyć się i jeszcze dali im 50 milionów a to badziewie uważa, ze mu się wszystko należy! Dobrze, że Putin pokaże im gdzie ich miejsce! Żeby tylko ten „nasz” przegrany rząd nie wpadł na pomysł aby wysłać im na obronę polskie wojsko! Bo ci od Kaczora to kupa idiotów i nieudaczników! Wystarczy, ze Izrael będzie im kazał!

 2. Hammurabi mówi

  Oto efekty ciągłego gadania, pobłażliwości i hańby kupczenia z bandą degeneratów. Oto efekty głaskania z włosem potomków pospolitych sadystycznych bandziorów (nie obrażając bandziorów). Póki nie zmieni się polska narracja przepełniona niezrozumiałą ustępliwością wobec zwyczajnych skurwysynów, póty będą powstawały i to coraz częściej podobne „inicjatywy”. Co robi pan Duda? Co robi pan Morawiecki? Co w końcu robią „wybrańcy” z Wiejskiej? Jak zawsze nic lub gorzej jak nic, bo kosztem polskiego społeczeństwa hołubią potomków morderców, gwałcicieli, złodziei i degeneratów. Co w końcu robią organizacje młodzieżowe i każde inne mające polskie serca?
  Samo pozwolenie na wjazd hord tych prymitywów było policzkiem wymierzonym Polakom. Pomoc gospodarcza krajowi który oficjalnie gloryfikuje morderców aktem sabotażu i głupoty.
  Polska potrzebuje obcych rąk do pracy? Bzdura!
  Nawet jeśli potrzebuje, to na pewno nie ukraińskich.
  Na wschodzie mieszkają w podłych warunkach dziesiątki tysięcy Polaków i polskojęzycznych potomków Polaków zesłanych przez sowieckie bestie na wschód. Czemu do cholery działania w temacie ich sprowadzenia do Polski wciąż zaczynają się i kończą na deklaracjach?

 3. wojtek mówi

  I to mają być przyjaciele Polski .Mój ojciec mówił”ukrainiec nigdy nie będzie przyjacielem Polski”, a teraz jeszcze tym sksynom pomagają .Pogonić to bydło szowinistyczne z Polski niech gniją na swojej ukrainie .Podli ludzie od pokoleń. U nas się dorabiają i jadą do siebie szerzyć szowinistyczne hasła – czy nasi rządzący tego nie widzą ,przecież oni się ztym nie kryją , a nie tak dawno banderę tego zabójcę uznali bohaterem ukrainy – Przyjaciel Polaków ,chyba ,że słowo przyjaźń zmieniło znaczenie

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.