Rząd wprowadza tarczę antyinflacyjną: obniżka podatków na prąd, gaz i paliwo, dodatek osłonowy dla najuboższych [WIDEO]

premier Mateusz Morawiecki/ fot. screen
3

W czwartek (25.11.2021) premier Mateusz Morawiecki zapowiedział wprowadzenie tzw. tarczy antyinflacyjnej. Obszar wsparcia będzie obejmował trzy pola: ceny paliw, energii oraz żywności. – Wszystkie nasze działania antyinflacyjne to koszt ok. 10 mld zł – poinformował premier.

Aby załagodzić skutki wyższych rachunków za prąd i rosnących cen żywności, zostanie wprowadzony dodatek osłonowy, przyznawany według poniższego kryterium dochodowego gospodarstw domowych:

Postaw mi kawę na buycoffee.to
 • dopłata 400 zł w skali roku dla gospodarstw domowych jednoosobowych o dochodach do 2100 zł miesięcznie;
 • dopłata 600 zł w skali roku dla gospodarstw domowych 2-3 osobowych o dochodach do 1500 zł na osobę miesięcznie;
 • dopłata 850 zł w skali roku dla gospodarstw domowych 4-5 osobowych o dochodach do 1500 zł na osobę miesięcznie;
 • dopłata 1150 zł w skali roku dla gospodarstw domowych 6. osobowych i więcej o dochodach do 1500 zł na osobę miesięcznie.

Z dodatku będzie mogło skorzystać ok. 5,2 mln gospodarstw domowych. Wypłata pieniędzy będzie odbywała się w dwóch ratach w 2022 roku.

Aby złagodzić negatywne efekty wzrostu cen energii elektrycznej, rząd  zwolni z akcyzy gospodarstwa domowe, a w przypadku pozostałych odbiorców akcyza zostanie obniżona do minimum dopuszczonego w UE. Podatek VAT na energię elektryczną ma zostać obniżony do poziomu 5% z obecnego 23%. Będzie to obniżka tymczasowa, na trzy miesiące – od stycznia do marca 2022 roku.

Aby ograniczyć wzrost cen paliw od 20 grudnia 2021 roku do 20 maja 2022 roku wysokość akcyzy na paliwo zostanie obniżona do minimalnego poziomu dopuszczalnego w Unii Europejskiej. Dodatkowo, od 1 stycznia do 31 maja 2022 roku paliwa zostaną zwolnione z podatku od sprzedaży detalicznej.

Na okres trzech miesięcy zostanie obniżony podatek VAT na gaz do 8% z obecnych 23%. Obniżka ma obowiązywać przez trzy miesiące, od stycznia do marca 2022 roku.

Ostatnim elementem tarczy antyinflacyjnej mają być oszczędności w administracji.

 • W 2022 roku ma zostać ograniczone tworzenie nowych, dotąd nieplanowanych, etatów czy urzędów w administracji publicznej.
 • Wyjątkowe wzmacnianie kadrowe i finansowe ma być realizowane na zasadzie 1 za 1, czyli nowy etat za zlikwidowanie innego lub znalezienie odpowiedniej przestrzeni finansowej w ramach już posiadanych środków.
 • Ma zostać przeprowadzony przegląd wszystkich wydatków publicznych pod względem ich efektywności, tak by wprowadzić dodatkowe oszczędności.
 • Finansowanie programów w funduszach celowych ma zostać ograniczone do tych już realizowanych lub ogłoszonych.

Źródło informacji: gov.pl

Zobacz też:

Rząd zakaże sprzedaży samochodów spalinowych. Deklaracji nie podpisały Niemcy, USA i Chiny

Może ci się spodobać również Więcej od autora

% Komentarze

 1. szalom mówi

  Poza bolszewickim rozdawnictwem nic konstruktywnego wymyślić nie potrafią. Podpisują na bezdurno, wbrew polskim interesom, wszystkie klimatyczne pomysły szachrajskiej międzynarodówki a nawet wymusili na Rosji Nord Stream stawiając na pierwszym miejscu interes banderowskiej samostijnej, szarpali za nogawki, w niepolskim interesie, prezydenta Łukaszenkę zamiast z nim handlować aż sie odwinął i przypieprzył kilka miliardów kosztów na płoty, druty, obstawę wojskiem.

 2. Rebih mówi

  To tylko trick obronny przed wzburzeniem społecznym. Coś jak wstrzymanie podwyżki ceny mięsa za komuny. Ale procesy idą dalej: Zielony Ład coraz bliżej. Im wcześniej nastąpi wybuch, tym lepiej, a najważniejsze, by nastąpił przed cofnięciem Polski przez PiS do paleolitu.

 3. Radosław mówi

  Rozdawanie kasy ma powstrzymać inflacje??? Wwnezuala już niedługo u nas !

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.