Rząd i firmy ubezpieczeniowe dekarbonizują polską gospodarkę. NSZZ Solidarność protestuje

elektrownia Kozienice/ fot. media.enea.pl
5

Przewodniczący Sekretariatu Górnictwa i Energetyki NSZZ Solidarność Jarosław Grzesik wystosował list do premiera Mateusza Morawieckiego, w którym zarzuca rządowi dążenie do zniszczenia polskiego górnictwa.

Obserwując działania Piotra Woźnego, Pełnomocnika Rządu ds. realizacji programu „Czyste Powietrze nabieramy coraz większego przekonania, że celem ww. programu nie są zmiany, które przywrócą Polakom czyste powietrze. Tym celem jest wyeliminowanie polskiego węgla z krajowej gospodarki poprzez promocję alternatywnych paliw. Program już w swoich pierwotnych zapisach eliminuje możliwość ogrzewania prywatnych gospodarstw właśnie węglem. (…) Przy zastosowaniu nowoczesnych technologii węgiel też może być „czystym” surowcem. Niestety, Pan Piotr Woźny nie dopuszcza takiego rozwiązania, bo uważa, że węgiel jest paliwem „brudnym”. Dalsze zapisy programu „Czyste Powietrze”  wprost uderzają w instalacje węglowe, nawet te najbardziej nowoczesne. (…) Realizacja programu uderza w ekonomiczne podstawy polskiego górnictwa”– pisze Grzesik.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Dobrze, że ktoś w końcu zorientował się, do czego dąży rząd premiera Morawieckiego. Wbrew wyborczym obietnicom o postawieniu na polski węgiel, rząd de facto prowadzi politykę dekarbonizacji polskiej gospodarki pod dyktando unijnych eko-oszołomów. Ogromne wsparcie dla wiatraków i spełnienie żądań lobby wiatrowego poprzez dopuszczenie do budowy turbin zbyt blisko siedzib ludzkich jest dobitnym przykładem tego, że Prawo i Sprawiedliwość – wbrew temu, co obiecało swoim wyborcom  – wykonuje unijne dyrektywy zmierzające do wyeliminowania węgla z polskiego miksu energetycznego.

Sytuacja jest bardzo poważna, ponieważ do akcji dekarbonizacyjnej włączyły się wielkie firmy ubezpieczeniowe, o czym informuje portal „Gram w zielone”.

„Niemiecka grupa ubezpieczeniowa Munich Re dołącza do grona instytucji finansowych, które ograniczają, albo całkowicie rezygnują z zaangażowania w biznes związany z węglem. Odpada kolejna firma, która dotąd wspierała projekty polskich koncernów energetycznych, a która teraz mogłaby wesprzeć planowaną elektrownię węglową Ostrołęka C, która – jak zapowiedziało Ministerstwo Energii – ma być taką ostatnią inwestycją w kraju” – informuje portal w publikacji zmieszczonej 8 sierpnia br.

Munich RE ubezpieczał inwestycje w polskie elektrownie węglowe, m.in. w nowe bloki w Kozienicach, Turowie i Opolu.

Decyzję o zaprzestaniu ubezpieczania energetyki węglowej zadeklarowały również inne firmy ubezpieczeniowe: Axa, Generali, Swiss Re i Allianz, który poręczał rozbudowę elektrowni węglowej w Opolu i Kozienicach. Jednocześnie Alianz zamierza podwoić zaangażowanie swoich funduszy w inwestycje związane z energetyką odnawialną.

Reasumując: gdy „ciemny lud” fascynuje się walką na bilbordy pomiędzy PiS i PO, rząd premiera Morawieckiego, wsłuchany w brednie o walce z globalnym ociepleniem, podkopuje fundamenty polskiej gospodarki opartej na węglu. To się bardzo źle skończy.

Źródło informacji i cytatów: tysol.pl, gramwzielone.pl

Przeczytaj też:

Zaczęło się! Na Pomorzu powstaje gigantyczna farma wiatrowa w bliskiej odległości od domów

Może ci się spodobać również Więcej od autora

% Komentarze

 1. The indoraptor mówi

  Moja propozycja dla wszystkich Polaków – nie głosować więcej na partie polityczne które czerpią z tradycji Okrągłego stołu!

 2. Mariusz mówi

  Polska gospodarka jeszcze długo będzie skazana na węgiel. Takie realia. Chciałbym zwrócić natomiast uwagę na jedną rzecz. Tona węgla na światowych giełdach kosztuje od 86 do 98 $, a więc umówmy się, że 350 – 370 PLN. Natomiast tona dobrego węgla kupiona w polskiej kopalni, powtórzę kupiona w KOPALNI kosztuje ~640 PLN. W detalu 850 – 900 PLN. Czy ktoś może mi wytłumaczyć o co kaman ? Uważam, że ktoś tutaj robi Polaków w chula…

 3. Maciej mówi

  Nie dziwi mnie to. Ludzie wybrali „mniejsze zło” no to teraz mają.

 4. Krzysiek mówi

  Górnicy wyjdą na ulice i krzywemu Morawience galoty spadną. To co odwalaja te gady z unii wolności w pis, to jawna żydowska piąta kolumna. Naród musi się obudzić i pogonić po-pis i inne lewactwo.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.