Rząd dobrze zrobi lichwiarzom! Znikną polskie firmy pożyczkowe… Bieda nie zmaleje!

fot. ms.gov.pl/Pixabay collage
8

Brzmi to dość przewrotnie, ale to najbardziej prawdopodobny scenariusz. Krytyczne opinie instytucji krajowych i unijnych nie zniechęciły rządu do projektu UD145.  Projekt ministerstwa sprawiedliwości krytykowany nawet przez podległą Ziobrze Prokuraturę Generalną nie tylko może zlikwidować firmy pożyczkowe, z których duża część to polski kapitał. To także – wbrew zapowiedzią – wsparcie dla szarej strefy, a więc dla autentycznych nielegalnych lichwiarzy.

„Wiele wskazuje na to, że tzw. ustawa antylichwiarska doprowadzi do likwidacji firm pożyczkowych”

– powiedział w Polskim Radiu 24 dr Marian Szołucha z Akademii Finansów i Biznesu „Vistula” w programie Piotra Nisztora.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Tzw. ustawa antylichwiarska może wywołać efekt domina. W firmach pożyczkowych pracują tysiące ludzi, którzy mogą stracić swoje zatrudnienie

 

– dodał Szołucha.

Procedowanie ustawy było wręcz kuriozalne. KNF i NBP już w konsultacjach społecznych opowiedziały się krytycznie wobec zmniejszenia limitów pozaodsetkowych do 45 proc. – komentował przedstawiciel Związku Przedsiębiorców i Pracodawców”

– mówił z kolei  Piotr Palutkiewicz, przedstawiciel Związku Przedsiębiorców i Pracodawców.

Jak pakiet antylichwiarski wprowadzony na Słowacji w 2015 r. sprawdził się u naszego południowego sąsiada?

Z badania Asociácia Poskytovateľov Spotrebiteľských Úverov (APSÚ) – słowackiej organizacji zrzeszającej przedsiębiorstwa finansowe wynika, że co piąty z odrzuconych klientów zna „lichwiarza”, a 15% Słowaków ma w swoim najbliższym otoczeniu osoby, które skorzystały z ich usług.

Wiadomo też ile konkretnie Słowaków korzysta z nielegalnej lichwy po wprowadzeniu ustawy antylichwiarskiej. Aż 6% pożyczkobiorców!

To samo czekam Polskę? Czy antylichwa wzmocni lichwę? Takiego zdania jest część ekspertów.

„Z rządowego projektu skorzysta głównie szara strefa, lombardy, działalność parapożyczkowa, podmioty stosujące konstrukcje prawne umożliwiające obchodzenie ustawy. To szara strefa pożyczkowa jest dziś problemem i jej eliminacja powinna być celem Ministerstwa Sprawiedliwości”

– mówi Agnieszka Wachnicka, prezes Fundacji Rozwoju Rynku Finansowego (FRRF).

Jak informuje m.in. Polskieradio.pl, rząd przyjął projekt tzw. ustawy antylichwiarskiej, zakładający karę więzienia od trzech miesięcy do pięciu lat za żądanie dodatkowo dwukrotnie wyższych niż maksymalne kosztów wynikających z umowy pożyczki. Ustawa określa też maksymalne odsetki i koszty tzw. chwilówek oraz rat, zakazuje stosowania zastawu na mieszkaniach za pożyczkę.

Przeczytaj także:

Katarzyna TS: PiS po słowie z Niemcami?

Może ci się spodobać również Więcej od autora

% Komentarze

 1. Paweł mówi

  Przykro czytać te bzdury na tym portalu. Czyżby redakcja pochwalała lichwę? Należy ją wyplenić w całości niezależnie jaki kapitał prowadzi działalność lichwiarską.

  1. Jacek Międlar mówi

   Autorem publikacji nie jest redakcja tylko konkretny publicysta, a my cenimy sobie pluralizm.
   Jacek Międlar – red. naczelny

  2. Paweł mówi

   Z całym szacunkiem ale czy to nie redakcja decyduje jaką publikację zamieścić na portalu w.Prawo.pl ? Zatem mam pytanie w jakim celu ukazał się tutaj ten artykuł? Czytając to można wysnuć analogię , że np. należałoby nie zakazywać aborcji bo… kobiety będą korzystać z szarej strefy.

  3. Piotr mówi

   Dokladnie , zgadzam sie z Pawlem. Lichwa to i z mocy prawa taka pozyczka powinna byc nieeazna Mowila o tym nauka katolicka przez wieki

  4. Wit mówi

   Zydowsko-lichwiarskie lobby nawet na tym portalu się broni?

 2. Krzysztof Zieliński mówi

  O co tu chodzi? Wystarczyłoby jakby autor poprzestał na stwierdzeniu, że przepisy antylichwiarskie są zbyt mało skuteczne w walce z szarą strefą w obszarze lichwy i mają luki prawne pozwalające je obejść. Natomiast obrona firm pożyczkowych wygląda jak popieranie mniejszego zła. Wiadomo do czego prowadzi popieranie mniejszego zła – pewnego dnia okazuje się że mniejsze zło było takich samych rozmiarów jak to większe. Popierajmy poprostu dobro to się nie obudzimy z ręką w nocniku. Te tysiące osób z firm pożyczkowych powinny przeczytać książkę antykultura Krzysztofa Karonia gdzie jest wytłumaczone pojęcie kradzieży a później przemyśleć czy napewno chcą pracować w firmach które zajmują się utrzymywaniem Polaków w niewolnictwie ekonomicznym.

 3. d. mówi

  ludzie stracą pracę…… jacy ludzie!!??? lichwiarskie buraki!!! a dlaczego poszli do roboty do lichwiarzy!!!??? bo mają lichwiarską mentalnośc!! są szubrawcami i nie mam tu na myśli pań sprzątaczek!!! ci tzw. ludzie czytaj: lichwiarze, doskonale wiedzą gdzie pracują i nie oglądając się w ogóle na potworne krzywdy jakie ich firma ludziom wyrządza, czerpią z procederu okradania ludzi, wielkie pieniądze!!!! niech teraz sami idą na bruk tak jak wczesniej wyrzucali niewinnych ludzi na bruk! niech poczują co to znaczy nie miec na chleb!!!!

 4. Wacław mówi

  Poglądy dziennikarza, który robibłędy w odmianie przez przypadki (wbrew zapowiedzią , zamiast wbrew zapowiedziom ) nie przekonują ….

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.