Rosjanie ostrzelali ukraińskie okręty. Armia ukraińska w pełnej gotowości bojowej

fot. screen youtube
8

– Na podstawie decyzji Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony w sprawie wprowadzenia stanu wojennego naczelnik Sztabu Generalnego, głównodowodzący Sił Zbrojnych Ukrainy wydał rozkaz postawienia rodzajów i jednostek Sił Zbrojnych Ukrainy w stan pełnej gotowości bojowej – głosi komunikat opublikowany na stronie ukraińskiego ministerstwa obrony. To reakcja na ostrzelanie i zajęcie przez Rosjan trzech okrętów ukraińskiej marynarki wojennej. Do incydentu doszło w niedzielę w Cieśninie Kerczeńskiej.

Ukraiński holownik, który wraz z dwoma kutrami płynął z Odessy nad Morzem Czarnym do ukraińskiego portu w Mariupolu nad Morzem Azowskim, został staranowany przez rosyjski okręt „Don”. Rosjanie ostrzelali ukraińskie okręty i przejęli nad nimi kontrolę. Podczas ataku rannych zostało sześciu ukraińskich marynarzy. Załoga ukraińskich okrętów składała się z 23 osób. MSZ Ukrainy zażądało od Rosji ich uwolnienia.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Rosjanie ogłosili, że ukraińskie okręty nie mogą przepłynąć pod mostem przez Cieśninę Kerczeńską, gdyż przeprawa jest zamknięta ze względu na osiadły na mieliźnie tankowiec. Strona ukraińska twierdzi, że Rosja powinna była poinformować o zamknięciu cieśniny międzynarodowe organizacje żeglugi, ale tego nie zrobiła.

Ukraina uznała wydarzenia w Cieśninie Kerczeńskiej za akt agresji ze strony Rosji. W poniedziałek po południu w Kijowie odbędzie się zwołane w trybie nadzwyczajnym posiedzenie parlamentu w sprawie wprowadzenia stanu wojennego. W nocy z niedzieli na poniedziałek decyzję o stanie wojennym poparła obradująca pod kierownictwem prezydenta Petra Poroszenki Rada Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony.

– Polskie służby nie raportują zwiększenia poziomu zagrożenia dla Polski w wyniku sytuacji, jaka ma miejsce na Ukrainie. Zobowiązałem dowódców oraz szefów służb do stałego monitorowania tej sytuacji oraz do informowania i meldowania na temat jej rozwoju – powiedział w poniedziałek szef MON Mariusz Błaszczak. Podkreślił w oświadczeniu, że rząd polski sprzeciwia się wszelkim działaniom, które naruszają porządek międzynarodowy i które tworzą sytuację łamania prawa międzynarodowego.

W poniedziałek w Nowym Jorku o godz. 11 (godz. 17 czasu polskiego) odbędzie się pilne posiedzenie Rady Bezpieczeństwa ONZ w sprawie eskalacji napięć między Rosją a Ukrainą.

Źródło informacji i cytatów: pap, mon.gov.pl

Może ci się spodobać również Więcej od autora

% Komentarze

 1. OLO mówi

  Wreszcie. Czas ten pomiot usunąć z mapy Europy. Zgraja benderowców i nic więcej.

 2. Robert mówi

  Tylko dławik,krótka smycz i komenda równaj na banderowców

 3. Jarek mówi

  Czas by Putin przywrócił normalność. Brawo Rosjanie

 4. Mr. ?? mówi

  Krym, Donieck już oddali 🙂

 5. halo ! postkomunisci !! mówi

  Ciekawe …okrety …przeciez to male holowniki !! bez jaj ok ?!!

 6. Robert mówi

  No to teraz pytanie do pana Błaszczaka i towarzyszy sztabowych…Kiedy zaczniecie rozsyłać karty mobilizacyjne dla chłopaków z rezerwy,żeby bronić Krainy U i tych paru milionów ukrów w Polin

 7. Robert mówi

  Gdyby tak mobilizowali,wzorem ludzi pana Brudzińskiego przed 11.11.2018 myk,myk,L4 i epidemia

 8. Rich mówi

  Napisałem zapytanie do serwisu Allegro.pl. Pytałem się o przyczyny usunięcia z oferty książki Jacka Międlara „Moja walka o prawdę”. Oto „odpowiedź”:

  „Jako że w serwisie Allegro zabroniona jest sprzedaż jakichkolwiek materiałów propagujących ideologie totalitarne, a także na podstawie współpracy z organizacją Nigdy Więcej – po weryfikacji wskazanej książki uznano że nie może ona zostać dopuszczona do sprzedaży w serwisie Allegro.”

  Stowarzyszenie Nigdy Więcej jest o tyle niebezpieczene, że swego czasu szkolili prokuratorów pod tym kątem, że można człowieka skazać na większy czy mniejszy wyrok w zależności od przekonań. To czysta tolerancja represywna.

  źródło: https://bialyrasizm.pl/stowarzyszenie-nigdy-wiecej/

  cytat: „Po zdarzeniach na plaży w Gdyni, o których pisałem TUTAJ minister Spraw Wewnętrznych, pan Sienkiewicz zapowiedział ostre represje wobec (nigdy przez niego bliżej niesprecyzowanej) grupy „kiboli”. Jak powiedział- tak też zrobił. Ledwo miesiąc po ‚incydencie gdyńskim’ zaczną się szkolenia prokuratorów z wszystkich 44 okręgów (prawdopodobnie z każdego po dwóch prokuratorów, ale nie mam odwagi podać dokładnego wyniku mnożenia). Celem jest wpojenie do głów blisko 100 prokuratorów, iż wysokość wyroku ma być teraz uzależniona od prywatnych poglądów przestępcy. Kto będzie przeprowadzał owe szkolenia, pewnie akademiccy wykładowcy Wydziałów Prawa, albo chociaż osoby po studiach pedagogicznych? Nic bardziej mylnego. Szkolenia te przeprowadzi min. Stowarzyszenie „Nigdy Więcej”. Jak udało mi się dowiedzieć w ministerstwie, na „szkolenia” przeznaczone zostanie z budżetu 1.3 mln złotych. „Nigdy Więcej” nadal twierdzi, że nigdy nie ubiegało się i nie dostało złamanego grosza z publicznej kasy. No cóż, cytując klasyka: „nie chcem, ale muszem” (w tym wypadku przytulić publiczny hajs). Pewnie księgowi „Nigdy Więcej” wpiszą sobie to w koszty wynajęcia sali szkoleniowej i cateringu, uznając że wszystko jest w porządku.”
  Sorry za offtop, chciałem, aby to dotarło do redakcji.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.