Rejestry wesel i obowiązkowe przyłbice? GIS i rzecznik rządu zapowiadają zaostrzenie przepisów epidemicznych

przyłbica/ fot. ceneo
8

W poniedziałek (3.08.2020) Główny Inspektor Sanitarny Jarosław Pinkas zapowiedział zaostrzenie przepisów dotyczących organizacji wesel. Chodzi o wprowadzenie rejestru ze spisem gości. – Gdyby pojawił się wirus, to w przypadku rejestru dochodzenie epidemiologiczne jest zupełnie inne. Dzięki rejestrowi z adresami gości będzie nam łatwiej trafić do tych, którzy mogą być potencjalnie zakażeni – powiedział Pinkas w rozmowie z money.pl.

Plany wprowadzenia rejestru potwierdził minister zdrowia Łukasz Szumowski. – Będziemy proponować rejestrację tych dużych spotkań, wesel, po to, żebyśmy mogli przeprowadzić potem dochodzenie epidemiczne – powiedział.

Oprócz wprowadzenia rejestru Główny Inspektor Sanitarny zapowiedział także kontrole na weselach. – Będziemy apelować o noszenie maseczek w przestrzeniach zamkniętych; żeby wesela trwały krócej i żeby były istotnie mniejsze – powiedział Pinkas. Dodał, że „być może wesela będą kontrolowane”. -Proszę kontrolę przyjąć z należytą atencją. Robimy to dla weselników, nie robimy tego w celu łupienia weselników i nakładania na nich mandatów – oświadczył.

Zmiany w przepisach zapowiedział też rzecznik rządu Piotr Mueller. Chodzi o zmianę dotyczącą zwolnienia z zasłaniania nosa i ust. – Rozważamy zmianę przepisów w taki sposób, żeby osoba, które deklaruje kłopoty z oddychaniem, po prostu zamiast maseczki nosiła innego rodzaju rzecz zasłaniającą nos i usta. To może być przyłbica, która pozwala na normalne oddychanie – powiedział Mueller.

Rzecznik rządu zapowiedział też podniesienie kar finansowych dla przedsiębiorców, np. restauratorów i organizatorów imprez, którzy nie przestrzegają obowiązujących zaleceń sanitarnych. Sankcje mają zostać zwiększone kilkukrotnie. Mueller zapowiedział też większą liczbę kontroli.

– Astmatyk powinien oddychać natlenionym powietrzem, powoli głęboki wdech, zatrzymanie i powolny wydech. Podobnie z POCHP. Przez maski ani przez przyłbice tak się oddychać nie da. Inaczej powstaje hiperkapnia i prowadzi do zatrucia CO2. Słuszna linię ma ten rząd – pisze na Twitterze internautka chorująca na astmę.

– Jeśli Łukasz Szumowski, czy ktokolwiek inny z rządu podpisze się pod rozporządzeniem, w którym osoby z problemami oddechowymi zmusza się do zasłaniania twarzy czymkolwiek, zacznę od zawiadomienia prokuratury zapowiedział na Twitterze Piotr Wielgucki (Matka Kurka)

Źródło informacji: PAP, Twitter

Zobacz też:

Szumowski wysyła policję do sklepów: „Należy zasłaniać nos i usta. Nie ma wymówek”

 

 

 

Może ci się spodobać również Więcej od autora

% Komentarze

 1. Ala mówi

  Mam nadzieję,że w przyszłym roku we wrześniu już nie będzie takich cyrków.
  To jest po prostu jakiś horror.
  Co oni na litość boską wyprawiają ?

  1. Republikanin mówi

   To zależy od nas. Jeśli damy się posłusznie zastraszyć, to za rok np. nie będzie już gotówki, wyjazd do sąsiedniego powiatu będzie rejestrowany, a jacyś szemrani instruktorzy narciarstwa będą sprzedawali obowiązkowe plastikowe hełmy.

  1. Republikanin mówi

   Nie zwariował. Sumiennie realizuje wytyczne.

 2. Adam mówi

  W Berlinie prawie półmilionowe protesty przeciwko bezsensownym obostrzeniom, a w Polsce nic się nie dzieje. Przecież oni to po prostu wprowadzają by nas zniewolić, w mediach sama manipulacja i kłamstwo, a społeczeństwo traktują jak zniewolone bydło.

 3. Mirosław mówi

  kilku psycholi podnieca terroryzowanie społeczeństwa-każdy pretekst jest dobry im głupszy ,tym lepszy,bo normalnemu Kowalskiemu nie mieści się w głowie,że taką manipulację mogą wprowadzać tylko psychopaci na dodatek tłumaczyć, że to dla naszego dobra.Pora wyleczyć się ze złudzeń to jest rewolucja a celem jest pacyfikacja społeczeństw i tzw.nowy porządek świata

 4. Jarosław mówi

  Bandytów należy tępić. W obronie siebie samwgo i niszczonego przez nich państwa.

 5. Teresa Maria mówi

  Takich bandytów powinno zakuwać się w dyby i wystawiać w centralnych punktach, aby społeczeństwo mogło wymierzyć sprawiedliwość. A to obsobaczyć do imentu, opluć, obszczać, a nawet obsrać i opluć. Na całe zycie wtedy zostałby za wyrządzone draństwo,pochańbiony.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Glastrennwände
blumen verschicken Blumenversand
blumen verschicken Blumenversand
Reinigungsservice Reinigungsservice Berlin
küchenrenovierung küchenfronten renovieren küchenfront erneuern