„Rasizm i apartheid”. Kneset przyjął ustawę o narodowym państwie żydowskim

Kneset/ fot. twitter
2

Głosami 62:55 Kneset przyjął w czwartek (19 lipca) ustawę, która oficjalnie określa Izrael jako państwo narodu żydowskiego i stwierdza, że ​​„realizacja prawa do narodowego samostanowienia w Izraelu jest wyjątkowa dla narodu żydowskiego”.

Ustawa zawiera również klauzule stwierdzające, że „zjednoczona Jerozolima” jest stolicą Izraela, a hebrajski jest jedynym językiem urzędowym tego kraju. Stwierdza też, że „państwo postrzega rozwój osadnictwa żydowskiego jako wartość narodową i będzie działać na rzecz zachęcania i promowania jego ustanowienia i konsolidacji”. Prawo ustanawia flagę, menorę, hymn, kalendarz hebrajski, Dzień Niepodległości i święta żydowskie jako symbole narodowe.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Po przyjęciu ustawy arabscy posłowie podarli kartki z jej tekstem. Protestujących usunięto z sali obrad. Poseł Ayman Odeh wydał oświadczenie, w którym stwierdził, że Izrael „powiedział, że nas tu nie chce” oraz że „uchwalił prawo żydowskiej supremacji i powiedział nam, że zawsze będziemy obywatelami drugiej kategorii”.

W przemówieniu po przegłosowaniu ustawy premier Netanjahu powiedział: „To jest decydujący moment – niech żyje państwo Izrael”. Stwierdził, że „tym prawem ustaliliśmy fundamentalną zasadę naszego istnienia: Izrael jest narodowym państwem Żydów i szanuje prawa wszystkich jego obywateli”.

Netanjahu powiedział także, że „na Bliskim Wschodzie tylko Izrael szanuje prawa. To jest nasz kraj, państwo żydowskie. W ostatnich latach byli tacy, którzy próbowali to podważyć i kwestionować zasady naszego istnienia. Wprowadziliśmy to prawo: państwo, język, hymn i flaga”.

Posłowie arabscy krzyczeli do Netanjahu: „Wprowadziłeś prawo apartheidu, rasistowskie prawo!”. Poseł Ahmed Tibi pytał Netanyahu: „Dlaczego boisz się języka arabskiego?” Ten odpowiedział: „Jak śmiesz mówić w ten sposób o jedynej demokracji na Bliskim Wschodzie?”

Źródło informacji i cytatów: haaretz.com

Przeczytaj też:

Katarzyna TS: Sprawdź, czy jesteś antysemitą wg definicji Międzynarodowego Sojuszu na rzecz Pamięci o Holokauście

Może ci się spodobać również Więcej od autora

% Komentarze

  1. Zbulwersowany mówi

    Czas na krucjaty. Przypominam, że Jerozolima przez długie okresy pozostawała pod wladztwem Świętego Kościoła Rzymskokatolickiego. Czas na odbicie ziem okupowanych przez Rycerzy Chrystusa od wiarolomcow !

  2. Pola kowalska mówi

    Plemie zmijowe nie jest krajem tylko zlodziejami co ukradli PALESTYNIE ZIEMIE i SYRII

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.