Raport wojewody dolnośląskiego: Ukraińcy się nie asymilują, nadużywają alkoholu, niszczą mienie publiczne

26.02.2022 r. - manifestacja proukraińska w Poznaniu / Jakub Kaczmarczyk - PAP
11

Oprócz przykładów dobrego współistnienia i pomocy wzajemnej można usłyszeć przykłady problematycznych zachowań, powielających się w różnych gminach i powiatach Dolnego Śląska – czytamy o przybyłych na Dolny Śląsk Ukraińcach w niemal 80-stronicowym raporcie opublikowanym przed kilkoma dniami przez wojewodę dolnośląskiego. Z raportu wynika, że migracja Ukraińców na Dolny Śląsk wiąże się z licznymi trudnościami dla Polaków.

Województwo dolnośląskie jest drugim pod względem liczby przebywających na jego terenie uchodźców (migrantów przybyłych w dobie wojny) z Ukrainy. W raporcie wskazano, że mowa o około 150 tysiącach Ukraińców, z czego około 66 tysięcy przebywa we Wrocławiu. Przed wojną w samym Wrocławiu mieszkało przynajmniej 100 tysięcy Ukraińców.
W opinii znakomitej większości Ukraińców, najlepiej jest znaleźć się w dużym mieście, ponieważ mniejsze miejscowości lub wsie oznaczają wykluczenie społeczne, transportowe, zapóźnienie cywilizacyjne oraz słabe perspektywy życia i rozwoju. Ten sposób myślenia utrudniał relokację, a nadmiar ludności zaczął
przytłaczać duże ośrodki miejskie (Wrocław)
– czytamy w raporcie. Miało się zdarzać, że uchodźcy przyjeżdżający na Dolny Śląsk nie chcieli wysiadać z autobusów, gdy proponowano im schronienie w małych miejscowościach, a nie np. we Wrocławiu.
Brak woli zamieszkania w mniejszych ośrodkach, postawy roszczeniowe prezentowane wobec organizatorów miejsc instytucjonalnych i rzadkie, ale zapadające w pamięć demonstracyjne niezadowolenie, mogą negatywnie wpłynąć na klimat udzielania pomocy w przyszłości. Bardziej absorpcyjne miejsca nadal nie są w pełni wykorzystane – czytamy o Ukraińcach w raporcie opublikowanym przez wojewodę dolnośląskiego.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Wśród najbardziej niepokojących zachowań Ukraińców zgłaszanych w wywiadach wymieniono: 1. pozostawianie dzieci bez opieki; 2. nadużywanie alkoholu; 3. impulsywne odreagowywanie trudnych przeżyć na najbliższym otoczeniu; 4. brak szacunku dla dóbr materialnych stanowiących wyposażenie miejsc instytucjonalnych; 5. stosowanie kar cielesnych wobec dzieci 6. niechęć do konfrontacji z rzeczywistością(np.odmowa mówienia w języku polskim).

W raporcie wskazano także na powszechne niezrozumienie ucieczki z Ukrainy młodych mężczyzn. Zdarzało się, że na Dolny Śląsk przyjeżdżali Ukraińcy w tzw. wieku poborowym.
Przepisy ukraińskie wskazują, że z Ukrainy może wyjechać mężczyzna, jeśli samotnie wychowuje potomstwo, jest ojcem dziecka niepełnosprawnego, emerytem lub nie osiągnął 18. roku życia. Pojawiały się negatywne reakcje wobec pomocy świadczonej mężczyznom. Pomoc świadczona kobietom, dzieciom, osobom starszym, chorym lub niepełnosprawnych nie budziła takich emocji jak udzielanie schronienia mężczyznom – czytamy.

W opublikowanym raporcie poruszono także sprawę rynku nieruchomości. Z analizy wynika, że przybycie tak dużej liczby Ukraińców na Dolny Śląsk znacząco zmieniło sytuację na rynku mieszkaniowym. Obecnie sytuacja we Wrocławiu wygląda następująco: Średnia cena za metr kwadratowy mieszkania: 10 612 zł/m2; zmiana cen mieszkań w ciągu ostatnich 12 miesięcy: +9 proc.; przeciętna wartość mieszkania: 564 000 zł; Wrocław stał się drugim najdroższym miastem w kraju pod względem najmu.

Liczba pracujących i w konsekwencji ubezpieczonych w ZUS Ukraińców stale rośnie. Na Dolnym Śląsku zarejestrowanych jest 103 612 obcokrajowców, z czego 82 957 to Ukraińcy. Bezpośrednio pod wrocławski ZUS podlega nieco ponad 57 tys. Ukraińców (w 2021 r. – 45 tys.). W Wałbrzychu to 15 tys. (w 2021 r. – 12 tys.) i w Legnicy 10 tys. (2021 r. – 8 tys.). Na Dolnym Śląsku Ukraińcy prowadzą w sumie 2 383 firm (w 2021 r. – 968), a najwięcej we Wrocławiu, bo niemal połowę z tego. W skali całego kraju ZUS podaje 28 291 działalności.

Według danych Narodowego Funduszu Zdrowia, w roku 2022 wydano ponad pół miliarda złotych na leczenie pacjentów z Ukrainy i zrealizowano dla nich blisko milion świadczeń zdrowotnych.
Porównując ogólne wydatki na publiczną i prywatną ochronę zdrowia skala wydatków publicznych na opiekę zdrowotną dla pacjentów z Ukrainy nie stanowi dużego odsetka – czytamy w raporcie.

CAŁY RAPORT – TUTAJ

Kup i przeczytaj:

Książka na https://sklep-wprawo.pl
Książka na https://sklep-wprawo.pl

Przeczytaj także:

Pijany Ukrainiec zabił Polkę. Grozi mu dożywocie [NAGRANIE Z MONITORINGU]

Może ci się spodobać również Więcej od autora

% Komentarze

 1. W K mówi

  Ukraińcy muszą opuścić Polskę, bezpowrotnie. Nigdy więcej V kolumny w Polsce.

 2. Normalny człowiek mówi

  Ja tam za Ukraińcami nie przepadam – ale te 6 „zarzutów” – to oznacza że oni są normalnymi ludźmi, nieskażonymi poprawnością polityczną i niezdegenerowanymi życiem w państwie opiekuńczym

  to właśnie robią normalni ludzie – te 6 punktów 🙂

 3. zagłoba sum mówi

  Upadlińcy to identyczna dzicz, jak na tzw. Zachodzie mocno opalone enginery i doctory. Biomasa zwana nie wiedzieć czemu społeczeństwem, ktorej przez lat prano mózgi bajdurząc o „bliskości kulturowej” tego nie rozumie. Ale pytanie najwaźniejsze brzmi: co jest gorsze, bandyccy nachodźcy z krainy 404 czy polskojezyczni upadlino – i żydofile?..

 4. Negro mówi

  @ W K
  Po to tą V kolumnę sprowadzili, bo po coś ma być w przyszłości potrzebna.

 5. anonim mówi

  @Negro Już nieżyjący Prezes Polonii Edward Moskal powiedział, że nienawiść parchów do Polaków jest przeogromna. Ta obłędna nienawiść oczywiście nie ustała, wręcz przeciwnie nadal narasta. Upustem tej nienawisci może być eksterminacja Polaków, oczywiście nie swoimi rękami. To tchórzliwe zbrodnicze plemię, zawsze dokonywało eksterminacji nie swoimi rękami. Przewrotni zbrodniarze wykorzystaliby bez skupułów banderowskich ukroli jako V kolumnę do mordowania Polaków.

 6. Andrzej mówi

  To jest dopiero wyższa matematyka: na Dolnym Śląsku prowadzą łącznie 1319 firm, a w samym Wrocławiu 2383. To to? Wrocław to nie Dolny Śląsk?

 7. Demokryta mówi

  B. wżne! Natychmiast zabrać im pesele!!!

 8. Janusz mówi

  Problem idei upa na Ukrainie nie maleje..a narasta i narastac bedzie, zwlaszcza po przeje……j przez nich wojnie, bo winę zrzucać będą na Polskę, bo taki mają sq………nski charakter . Problemem staje sie wzrastająca liczba tych typów w polskiej policji, wojsku, urzedow.

 9. Krzysztof mówi

  Wszystkich ukrów trzeba wyłapać i odesłać do ich upadliny niech walczą z rosjanami i zakaz powrotu do Polski ,zwłaszcza tym ,którzy dokonali wykroczeń i przestępstw oraz dopuścili się niszczenia mienia . To wrzody na dupie . Czy my musimy wszystkich ratować i robić z Polski chlew , gdzie są bydlęta różnej maści ?

 10. Dumny Polak mówi

  Kochani!
  Nie dajmy sobie juz wiecej srac propagandzie w nasze polskie mozgi!

  1. Ta cala bestialska wojna mogla sie juz dawno, 10 razy skonczyc, po tym , jak Pan Putin wyciagal reke do pojednania, z grubsza mowiac, po przywroceniu godziwych warunkow zycia dla zamieszkalych Rosjan i zaprzestania stwarzania zagrozenia dla Rosji.
  Ci idioci nie moga liczyc sie z inna REakcja Rosjan, po tym, jak ich sami bombarduja, terroryzuja i prowokuja!
  Naprawde NIKT tej idiotycznej wojny nie potrzebuje i nie przyniesie ona nikomu nic dobrego, oprocz smierci i obustronnej DEWASTACJI zycia, nie tylko banderlandu i Rosji, ale takze wielu innych, wspomagajacych ten idiotyzm, krajow!!
  Dlatego MUSI BYC ONA NATYCHMIAST zatrzymana!

  2. My nie jestesmy zobowiazani do jakiejkolwiek pomocy, ani ofiar w stosunku do naszych bestialskich, bydlecych oprawcow, a mit o ” walce ” tego prymitywnego badziewia, jakoby w naszym imieniu, przed jakoby rosyjskim zagrozeniem, jest, od poczatku, kosmicznym absurdem !

  3. NIE WOLNO nam zapraszac do domu kogos, kto nas, nienawidzi i nami, ( mimo naszej serdecznej pomocy i goscinnosci), gardzi!
  Nikt nie moze od nas wymagac, ani oczekiwac, ze zrezygnujemy z owocow naszej pracy, rozwoju i zapewnienia przyszlosci naszego kraju i naszych rodzin.
  Nie wolno nam, zahipnozowanym, jak krolik przed zmija, biernie przygladac sie, jak nas wszedzie lupia!

  JAZDA Z TYM NIEWDZIECZNYM, BESTIALSKIM GOWNEM!

  Jakze mozna tego jeszcze nie rozumiec i dac sobie wmowic jakies inne racje!

  RODACY, OBUDZCIE SIE Z WASZEGO DEMONICZNEGO SNU!
  NIE WOLNO NAM JUZ WIECEJ POZOSTAC IDIOTAMI!!!!
  ZA RYJ Z TYM SMIERDZACYM GOWNEM! I TO NATYCHMIAST!
  JESTESMY, jako NASTEPCY TYCH BESTIALSKO POMORDOWANYCH, ZOBOWIAZANI WALCZYC Z NISZCZACYMI NAS DEMONAMI, A WLASNIE SA TO TAKIE PARSZYWE, NIEWDZIECZNE, DEMONICZNE i MORDERCZE BESTIE!!!

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.