Przyczyną katastrofy smoleńskiej był wybuch bomby termobarycznej. Antoni Macierewicz przedstawił raport podkomisji [WIDEO]

szczątki TU-154/fot. youtube
18

W poniedziałek (11.04.2022) Antoni Macierewicz przedstawił raport podkomisji dotyczący zdarzenia lotniczego z udziałem samolotu Tu 154-M w dniu 10 kwietnia 2010 roku w Smoleńsku, w wyniku którego śmierć poniosło 96 członków polskiej delegacji, w tym prezydent Lech Kaczyński. Delegacja leciała na obchody 70. rocznicy zbrodni katyńskiej.

Macierewicz poinformował, że przyczyną katastrofy był wybuch bomby termobarycznej. – Głównym i bezspornym dowodem rosyjskiej ingerencji był wybuch w lewym skrzydle na 100 metrów przed minięciem przez samolot brzozy na działce dr Bodina nad terenem, gdzie nie było ani wysokich drzew, ani innych wysokich przeszkód mogących zagrozić samolotowi – powiedział. Do drugiej eksplozji doszło w centropłacie. – Zniszczyła ona cały samolot i zabiła polską delegację z prezydentem Lechem Kaczyńskim na czele – wyjaśnił.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Przedstawione dowody i analizy wskazują, że doszło do wybuchu na pokładzie samolotu i jego rozerwania w powietrzu na skutek wywołanej wybuchem fali uderzeniowej. Inne wyjaśnienia, w tym teoria o brzozie, która zniszczyła skrzydło samolotu, są niezgodne z prawami fizyki.

O wybuchu świadczą też ślady materiałów wybuchowych znalezione na szczątkach samolotu oraz na siedzeniach pasażerów i ubraniu jednej z ofiar. – Materiały wysokoenergetyczne zostały stwierdzone również w miejscach niedostępnych dla pasażerów, załogi i techników – powiedział Macierewicz. – Podkomisja potwierdziła nadmiarowych ilości glinu do krzemu, co potwierdza wybuch termobaryczny tlenku etylenu w obecności glinu – oświadczył

Podkomisja dokonała też analizy obrażeń zwłok. Macierewicz poinformował, że „u większości ofiar występują możliwe do identyfikacji obrażenia będące wynikiem eksplozji, których zróżnicowanie było możliwe już na etapie oględzin zwłok na miejscu zdarzenia”. – Lokalizacja ciał i fragmentów ciał świadczy o tym, że do eksplozji w kadłubie samolotu doszło w momencie, gdy znajdował się on nad powierzchnią ziemi – wyjaśnił Macierewicz. Dodał, że w zwłokach stwierdzono występowanie licznych ciał obcych, a „część z nich ma charakter odłamków o cechach powybuchowych, które penterowały tkanki z dużą dynamiką”.

Odpowiadając na pytania dziennikarzy Macierewicz stwierdził, że komisja „nie jest w stanie precyzyjnie i dokładnie stwierdzić, w jaki sposób ładunki znalazły się na pokładzie samolotu”. – Ta problematyka jest w sposób oczywisty przedmiotem organów śledczych, a nie komisji badającej przyczyny katastrofy. Ale oczywiście takie możliwości istniały przed wylotem. Na to wskazuje cała operacja służb specjalnych, która przekazała, w sposób wyjątkowy, remont samolotu do firmy Aviakor (w Samarze – przyp. red) – stwierdził Macierewicz.

Źródło informacji i cytatów: TVP Info

Zobacz też:

Zostali wzięci w sowiecko-ukraińskie kleszcze! „Żydzi witali Sowietów i gnębili Palestyńczyków!” Z Wołynia przez Syberię do Libanu i Anglii – rozmowa z Wandą Hylą [WIDEO]

 

 

Może ci się spodobać również Więcej od autora

% Komentarze

 1. czarny mówi

  Stan umysłu Macierewicza najlepiej opisuje kawałek Cypress Hill pt. „Insane in the brain”.

 2. szalom mówi

  Przesiedlanie ludności ukraińskiej do Polin wyłączyło pandemię, wojna kacapów z rezuńskimi chachłami też nie okazuje sie zbyt nośnym tematem to wrócono do Smoleńska. Nie warto czytać tych bzdur tylko spokojnie czekać aż prawda wycieknie z akt CIA, Mossadu, FSB i BND bo niewątpliwie oni wiedzą wszystko ale jakoś sie dogadali

 3. Hammurabi mówi

  @”Czarny”
  Stan umysłu Maciarewicza mnie nie interesuje. Natomiast powody, dla których przekazano Rosjanom wszelkie prawa do prowadzenia „śledztwa” już jak najbardziej, podobnie jak kompletna uległość polskiej komisji łykającej przeżutą rosyjską papkę i podpisującą każdy świstek, czy kopaczowe sekcje zwłok i przekopanie wrakowiska na „metr w głąb”, których to czynności nie było!
  Właśnie takie „mędrki” jak ty, są wodą na młyn dla winnych tej katastrofy. Te kpiny, banalizowanie faktów, to spłycanie wypowiedzi są w przypadku niespójności rosyjskiej narracji objawem kretynizmu lub złej woli. Innej opcji nie ma.
  Gdyby w ten sposób „wylądował” Air Force One, cała strefa z kilkukilometrowym zapasem zostałaby zabezpieczona i nikt prócz Amerykanów by tam wstępu nie miał. A w Smoleńsku to Rosjanie przepędzali Polaków z wrakowiska, to Rosjanie decydowali o losie szczątków a filmy obrazujące defragmentację części wraku, dewastację pozostałości świadczą o chęci zacierania ewentualnych śladów. To rosyjskie hieny realizowały wypłaty z kont ofiar dzięki ukradzionym kartom płatniczym.
  Inaczej mówiąc gdyby Rosjanie nie mieli niczego do ukrycia, zostawiliby śledztwo Polakom.
  Oto opis miejsca katastrofy w lesie kabackim z 1987 roku, kiedy to rozbił się samolot pasażerski IŁ-62M „Tadeusz Kościuszko”:
  ” Linia drzew ucięta w miejscu, skąd nadlatywał samolot. Czubki skoszone spadającą maszyną wyraźnie układały się w jej kształt. Widać było, że leciał przechylony na jedną stronę, ba – nawet można było zobaczyć koliste wcięcie w miejscu kadłuba”.
  A jak wygląda miejsce upadku Tu-154 w Smoleńsku? Całkowity brak takich śladów. A fakt, że korzenie całej serii Tupolewów sięgały wojskowych bombowców których konstrukcja była pancerna w porównaniu do samolotów cywilnych jeszcze pogłębia wątpliwości.
  IŁ62M uczynił przecinkę w lesie a TU-154 pozostawił nienaruszone krzaki?

 4. Ewa-Maria mówi

  Nie ma co przejmować takimi Czarnymi czy Białymi ponieważ to ograniczeni umysłowo są. Tacy są co negują fakty . Nieprzekonanego nie przekona się.

 5. czarny mówi

  @Hammurabi @ Ewa-Maria
  Kaczor doskonale wie co było przyczyną, tylko po raz kolejny chce skłócić Polaków i podbić notowania sobie i swojej partii. Doskonale rozgrywa takich jak wy, wierzących w cuda na kiju ludzików, którzy wierzą w prawdy objawione religii smoleńskiej, przeczące zdrowemu rozsądkowi i ustaleniom ekspertów lotnictwa, których nie ma w tej pseudo komisji Szalonego Antosia.

 6. Hammurabi mówi

  @Czarny
  Zapewne pisząc o „ustaleniach ekspertów,” myślisz o wybitnej znawczyni tematu niejakiej Adoninie, tak?
  No gratuluję przenikliwości i popisu dedukcji.

 7. czarny mówi

  @Hammurabi
  Nie, marny prowokatorze i propagandzisto jedynie, słusznej prawdy objawionej religii smoleńskiej.
  Mówię o polskich ekspertach lotniczych z branżowych pism w tej dziedzinie, a nie „fachowcach” i „ekspertach” promowanych przez PIS, którzy niejednokrotnie okazywali się zwykłymi hochsztaplerami, biorącymi udział w tej szopce za gigantyczną kasę.

 8. alojz mówi

  Kiedyś sprawa katastrofy smoleńskiej była dla mnie bardzo ważna. Do dziś mam płyty z filmami dodawane do propisiwskich mediów. Gotów byłem walić w mordę każdego POpaprańca, który uważał, że to nie był zamach. Dziś mnie to już wali. Opcja, którą uważałem za patriotyczną okazała się być sługusami obcego narodu, jak to sami udowodnili słowem i czynem (a ja twierdzę, że co najmniej dwóch obcych narodów). Niech mnie ktoś poprawi jeśli się mylę, ale czy to nie prof. Lech Kaczyński reaktywował zdelegalizowaną jeszcze przed wojną lożę B’n’B? A ekshumację w Jedwabnym kto przerwał będąc ministrem? A palenie chanuki w pałacu prezydenckim kto zainicjował, kto podpisywał trefne traktaty unijne?
  PS kto ułożył listę pasażerów i wsadził do latającej trumny tylu ważnych dla państwa ludzi i dlaczego on jeszcze nie siedzi?

 9. George mówi

  Były wybuchy! Jeden w gaciach Macierewicza, to ten termobaryczny, drugi w lewym płacie chorej mózgownicy Kaczyńskiego. Ot i cała prawda o smoleńskich wybuchach.

 10. Wojciech mówi

  W czasie przeprowadzki swoją kolekcję artykułów i filmów o smoleńsku wyrzuciłem… Pisuarów to nie interesuje, włączają temat 25 marca, chowają 12 kwietnia, i tak od 7 lat (odkąd przejęli władzę). Temat tragiczny, kolejna rana w polskiej historii ale wykorzystywany cynicznie. I to przez brata ofiary!

 11. Hammurabi mówi

  @Alojz
  Widzisz cały szkopuł polega na tym, że nie ma komu zaufać. Skompromitowani po wielokroć tzw. „politycy” od lewicy po to coś, co się samo nazwało „prawicą”.
  Czasem przychodzi mi na myśl, że jedynym lekarstwem na ten stan rzeczy jest ocierający się o szowinizm nacjonalizm, ze wszystkimi jego przywarami.
  Dopiero prawdziwy strach przed rozrachunkiem mógłby zmienić obecny stan. Nic tak nie rozzuchwala jak bezkarność. A o ile mnie pamięć nie myli, to nikt nigdy konsekwencji za swoje decyzje godzące w interesy Polski I Polaków nie poniósł.
  W sprawie Smoleńska również.
  Nie oceniam tu faktów a jedynie przekazanie śledztwa stronie wrogiej Polsce, mającej interes w ukryciu prawdziwych przyczyn.

 12. alojz mówi

  @ Hammurabi
  Szkopuł tym, że od z górą 150 lat polska elita jest zastępowana przez obcych. Spójrzmy na te bohaterskie zrywy zbrojne wykrwawiające Polaków. Kto ciekaw niech sprawdzi która grupa po Powstaniu Styczniowym zyskała a która straciła, kim był Kronenberg i za co dostał order od cara. „Oni” nie nadstawiają tak chętnie piersi pod bagnety, ale bardzo zachęcają do tego Polaków, zresztą do dziś. Ale jest światełko w tunelu. Polecam ostatni materiał Otoki na YT o Węgrzech. Bardzo pouczające.

 13. cccpsucks mówi

  jak naprawdę wyglądało lądowanie w smoleńsku: kapitan mówi: nie wylądujemy bo warunki na to nie pozwalają, na to jeden z pijanych degenerałów (zakładam że Błasiak): albo lądujesz albo koniec kariery. możliwe że sam też przejął stery, z wiadomym skutkiem
  szkoda że tym rejsem nie leciały wszystkie popłuczyny polityczne, mielibyśmy z górki. a tak mamy śmieci na wawelu i jarka kotofila na karku

 14. MAREK mówi

  Tragedią Polski jest to, że ludzie, którym Polacy powierzyli moc decyzyjną, gardzą Polską oraz zdrowiem i życiem Polaków realizując interesy i ideologie obcych państw, instytucji oraz korporacji. To co stało się w Smoleńsku to działanie wielu antypolskich służb. Bezkarność sprawców oraz wszystko co działo się wtedy i obecnie na to wskazuje.

 15. aster mówi

  Nie ma co sobie skakać do oczu. Niech pokażą dokumenty, zdjęcia filmy z odlotu. To może być podobna operacja do WTC.Jak mówiła stara Rotszyldowa „gdyby moi synowie nie chcieli wojny..” itd.Podobnie może być z tym nowym spektaklem na wschodzie.
  Najważniejsze to nie da” się zmielić w imię ich spraw i ich idei bo cele deklarowane zapewne są inne od celów rzeczywistych.

 16. cccpsucks mówi

  cenzura tutaj jak na wp… szacun 😉

 17. Rebih mówi

  No to opublikował w końcu oficjalną, ostateczną wersje raportu czy to ciągle są „robocze ustalenia”?
  Pół roku temu GW pisała, że Macierewicz będzie dążył do przedłużenia prac komisji na 2022 roku, bo ma z tego profity. Macierewicz milczał, „grupa Sakiewicza” – polska organizacja najemników medialnych zaprzeczała, a raportu jak nie było tak nie ma, a komisja jak była tak jest.

 18. Paweł mówi

  Jaka anodina i jaki Macierewicz?? Kaczyński Lech się zapędził i to była kara.zaczsl psuć biznes wszystkim.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.