Prokuratorzy protestują! Krajowa Rada Prokuratorów obsadzona członkami upolitycznionego stowarzyszenia

6

Minister Sprawiedliwości, a zarazem Prokurator Generalny Adam Bodnar przeprowadził czystki w Krajowej Radzie Prokuratorów. 15 grudnia 2023 roku odsunął dotychczasowych śledczych ze składu KRP. W ich miejsce powołał nowych członków, powiązanych m.in. z upolitycznionym stowarzyszeniem „Lex Super Omnia”. Dziś także odbyło się posiedzenie Krajowej Rady Prokuratorów przy Prokuratorze Generalnym (TRANSMISJA).

W odpowiedzi na decyzję Bodnara, prokuratorzy Prokuratury Krajowej podjęli specjalną uchwałę, w której podkreślono bezprawność decyzji ministra sprawiedliwości.

Zebranie Prokuratorów Prokuratury Krajowej wyraża sprzeciw „wobec działań podejmowanych przez Prokuratora Generalnego” odnoszących się do zmiany składu Krajowej Rady Prokuratorów w trakcie trwającej kadencji – głosi czwartkowa (28.12.2023 r.) uchwała opublikowana na stronie Prokuratury Krajowej. – Ustawodawca nie przewidział możliwości odwołania członka Rady wchodzącego w jej skład na podstawie powołania. Prawo o prokuraturze przewiduje jedynie – w odniesieniu do takiego członka Rady – kompetencję pozytywną Prokuratora Generalnego, jaką jest powołanie. (…) Mając powyższe na względzie Zebranie Prokuratorów Prokuratury Krajowej stwierdza, że odwołania ww. Prokuratorów Prokuratury Krajowej nie wywołały skutków prawnych, tj. nie zostali oni skutecznie odwołani ze składu Rady albowiem wskazana przez PG podstawa prawna nie odnosi się do członków Rady, którzy są powoływani w jej skład.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Krajowa Rada Prokuratorów zgodnie z ustawą stoi na straży niezależności prokuratorów. Ponadto m.in. wyraża opinię w sprawach podejmowanych z własnej inicjatywy lub przedstawionych przez PG, a w szczególności dotyczących: projektów legislacyjnych dotyczących prokuratury oraz projektów wytycznych PG; stanu i rozwoju kadry prokuratorskiej oraz kierunków szkolenia prokuratorów; kierunków działań w celu doskonalenia kwalifikacji zawodowych prokuratorów oraz poziomu ich pracy; kandydatów na dyrektora Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury. KRP składa się z 22 członków – Prokuratora Krajowego, przedstawicieli PK, przedstawiciela IPN, przedstawicieli wybranych przez zgromadzenia prokuratorów w prokuraturach regionalnych oraz pięciu prokuratorów powołanych przez Prokuratora Generalnego. Dotychczas tymi pięcioma prokuratorami powołanymi przez PG byli: Czesław Kłak, Grzegorz Ocieczek, Michał Ostrowski, Beata Sobieraj-Skonieczna i Adam Zbieranek.

Przeczytaj także:

K. Baliński: Operacja “Dancyg” i Operacja “Gaśnica”

Może ci się spodobać również Więcej od autora

% Komentarze

 1. JanPawel2 mówi

  Słychać wycie? Znakomicie!

 2. zagłoba sum mówi

  Minister „sprawiedliwości” upadliniec. V-minister zona czy tam mąż pedała biedronia… A propos protestu… Jaka jest różnica pomiedzy prokuraturą pisowską, peowską, esledowską etc…

 3. Hammurabi mówi

  Jedni drugich odsuwają, inni kolejnych powołują na zapas, jeszcze inni kwestionują wszelkie ukazy następnych, co to wcześniej poprzednich odsunęli.
  Trzecia władza na naszych oczach osiąga dno dna. Teoretycznie „niezależni” i „niezawiśli” zależą i wiszą na krótkich postronkach trzymanych przez dyszącą rządzą odwetu drugą władzę, zbrojną w aparaty ścigania i monopol na stosowanie przemocy i międzynarodowych organizacji typu „European Criminal Bar Association” a władza pierwsza temu przyklaskuje, jednocześnie czujnie zerkając na miny swoich zagranicznych pryncypałów.
  Do czego to doprowadzi?
  W najgorszym wypadku do rozpadu państwa, do zaboru władzy przez te siły, które dziś mieszają w polskim tyglu. Będzie to związane z kolejną, tym razem ekonomiczną niewolą tych „Europejczyków”, którzy dziś robiąc sobie zabawę z własnego czynnego prawa wyborczego, osadzają na fotelach sejmowych skompromitowanych kacyków.
  Wiele utracimy w imię „nowego ładu”, „zielonej transformacji” a pozostałą resztę w imię federalizacji europejskiej, w której Polakom z góry zarezerwowano rolę murzynów w Ameryce, taką sprzed 6 grudnia 1865 kiedy konstytucyjnie (nie obyczajowo) zniesiono w USA niewolnictwo. Miejsce gdzieś poniżej migrantów i azylantów.
  Jest takie porzekadło mówiące, że kiedy Bóg chce mieć głupca to człowiekowi odbiera rozum. Patrząc wstecz trzeba zadać pytanie, czym podpadli nasi pra pra ojcowie, że do dziś dobry Bóg karze Polskę i Polaków głupotą?

 4. verizanus mówi

  Zawsze liczy się to kogo popierają resorty siłowe, czyli w przypadku Polski, ostatecznie Berlin i Waszyngton ;).

 5. Jan mówi

  Smród gówna z Ministerstwa Sprawiedliwości bije w niebo. Podobnie jak smród martwej wiary nad Polską (wiara bez uczynków martwa jest).

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.