Prof. Wojciech Narębski z armii Andersa o szkolnictwie w 2. Korpusie Polskim w Palestynie [WIDEO]

Prof. Wojciech Narębski / Fot. JS
0

W latach 1941-1944 armia generała Andersa kroczyła Szlakiem Nadziei, aby dotrzeć na Monte Cassino, gdzie między styczniem a majem 1944 roku rozegrała się zacięta bitwa z wojskami niemieckimi, a Polacy udowodnili, że nie ma rzeczy niemożliwych. Jednym z żołnierzy służących u boku Władysława Andersa był Wojciech Narębski (urodzony w 1925 roku), dzisiaj profesor, a zarazem ostatni żyjący Żołnierz 2. Korpusu Polskiego.

W drugim wywiadzie zrealizowanym przez Janusza Święcha z kanału na YouTube „Azja z Pasją” prof. Wojciech Narębski opowiedział o Systemie Szkolnictwa który działał w ramach 2. Korpusu Polskiego Generała Władysława Andersa. Opowiedział, że dzięki temu systemowi szkolnictwa wielu Żołnierzy Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie uzyskało wykształcenie i zawód. Ponadto „Mały Wojtek” opowiedział o warunkach bytowych oraz kadrze nauczycielskiej, która korzystała z przedwojennego programu nauczania.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Post Scriptum. Wątek żydowskich żołnierzy w armii oskarżanego o antysemityzm Generała Andersa został zaprezentowany w najnowszej książce Jacka Międlara pt. „Polska w cieniu żydostwa. Wielcy Polacy o Żydach”. Tego nie przeczytacie w podręcznikach do historii wydawanych pod kuratelą „Ministerstwa Prawdy”.

Może ci się spodobać również Więcej od autora

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.