Prezydent Duda składa projekt ustawy dopuszczającej aborcję ze względu na nieuleczalne choroby lub wady dziecka prowadzące do śmierci

prezydent Andrzej Duda/ fot. prezydent.pl
15

W piątek (30.10.2020) prezydent Andrzej Duda, korzystając z jednej z prezydenckich prerogatyw, czyli inicjatywy legislacyjnej, skierował do Sejmu projekt zmiany ustawy o planowaniu rodziny. Jest to odpowiedź na zapadły 22 października 2020 roku wyrok Trybunału Konstytucyjnego, który stwierdził niezgodność z konstytucją przepisu dopuszczającego aborcję, gdy „badania prenatalne lub inne przesłanki medyczne wskazują na duże prawdopodobieństwo ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu”.

Prezydent proponuje zapis dopuszczający aborcję, gdy „badania prenatalne lub inne przesłanki medyczne wskazują na duże prawdopodobieństwo, że dziecko urodzi się martwe, albo obarczone nieuleczalną chorobą lub wadą, prowadzącą niechybnie i bezpośrednio do śmierci dziecka, bez względu na zastosowane działania terapeutyczne”.

Postaw mi kawę na buycoffee.to
projekt ustawy przedstawiony przez prezydenta Andrzeja Dudę

W wydanym oświadczeniu prezydent stwierdził, że jego projekt „przewiduje wprowadzenie nowej przesłanki, która przywraca możliwość przerwania ciąży, w sposób zgodny z zasadami Konstytucji RP, jedynie w przypadku wystąpienia tzw. wad letalnych”. – Prawo do życia jest wartością, którą należy bezwzględnie chronić i nie można jej w żaden sposób różnicować na dzieci pełno- i niepełnosprawne, np. dzieci z zespołem Downa. Wynika to wprost z Konstytucji – art. 38. Rzeczpospolita Polska zapewnia każdemu człowiekowi prawną ochronę życia – czytamy w oświadczeniu.

– Po uchwaleniu tej ustawy w polskim prawie nadal będą występować trzy przesłanki legalnego usunięcia ciąży: z powodu zagrożenia życia i zdrowia matki, z powodu gwałtu lub kazirodztwa oraz z powodu ciężkiego i nieodwracalnego uszkodzenia płodu, które prowadzi do śmierci dziecka. Oddaje to istotę tzw. kompromisu aborcyjnego z 1993 roku i jest zgodne z orzeczeniami Trybunału Konstytucyjnego. Liczę na szeroki konsensus polityczny w tej sprawie, zwłaszcza że poparcie dla podobnego rozwiązania prawnego deklarowali publicznie przedstawiciele różnych partii politycznych, zarówno ze Zjednoczonej Prawicy, jaki i opozycji. Takie rozwiązanie popiera też większość Polaków – stwierdził prezydent Duda. Pełna treść oświadczenia TUTAJ.

Źródło informacji: prezydent.pl

Zobacz też:

Demonstracja aborcjonistek w Warszawie: „Rząd na bruk, bruk na rząd” [RELACJA NA ŻYWO]

 

Może ci się spodobać również Więcej od autora

% Komentarze

 1. Piotr mówi

  I jak wygląda w tej chwili caly zaprzedany PiSowi Episkopat oraz licznie ksieza i omamieni przdz Rydzola katolicy , ktorzy od poczatku glosowali za tym proaborcyjnym czlowiekiem? Hanba , to jest zwolennik zabijania nienarodzonych i tyle. Kazdy z tych co go popieral , z Rydzolem na czele powinien zapasc sie pod ziemie!!!?

  1. Republikanin mówi

   Episkopat istnieje już tylko na papierze. Faktycznymi kierownikami Kościoła hierarchicznego w Polsce są od wiosny pan Morawiecki i urzędujący Minister Strachu.

 2. Rebih mówi

  Autokompromitacji PiS ciąg dalszy.

  1. hi-fi mówi

   ja jestem zdiwiony. ideowa lewica na ulicach a ideowa prawica w szafie.

  1. Hammurabi mówi

   Żeby antifa rozgoniła „kiboli” musiałaby bąka z kleksem puścić… Sam w to nie wierzysz. Stawiam brylanty przeciw orzechom, że niejeden „kibol” chętnie by na importowanej z Niemiec „antfie” potrenował… Wiesz, że wieli rodzimych „antyfaszystów” jak ognia unika porównania i przypisania do antify, uznanej ogólnie jako lewacka bojówka?

  2. Robert mówi

   Strajk Kobiet. Tak się rozpoznają narodowcy w tłumie? Jeden szczegół ubioru.

  3. hi-fi mówi

   Najwyzszy Czas,tez lze jak szechter jude zeitung? a moze tylko w prawo czytasz.

   Tak „dzicz” z Antify katuje człowieka!

 3. soros to palindrom mówi

  czyli wracamy do punktu wyjścia ale mamy na kogo zwalić winę za lockdown. kaczor szachista ***** opozycję jak oni chcieli ***** ***.

 4. hi-fi mówi

  „mogło dojść do bezpodstawnego wzbogacenia się” liderów partii KORWiN. Na konto jej liderów miało wpłynąć po kilkadziesiąt tysięcy złotych, kiedy okazało się, że państwo może przejąć majątek partii.
  bu ha ha ha ha ha ha zlodzieje!!!!

  „mogło dojść do bezpodstawnego wzbogacenia się” liderów partii KORWiN. Na konto jej liderów miało wpłynąć po kilkadziesiąt tysięcy złotych, kiedy okazało się, że państwo może przejąć majątek partii.
  Oprócz wspomnianych pieniędzy ponad 126 tysięcy złotych otrzymał Konrad Berkowicz za „usługi informatyczne”. Zdaniem anonimowego informatora z partii KORWiN Berkowicz miał stworzyć aplikację, której jednak ten nie widział i nie zna.
  ZLODZIEJE!!!!!

 5. Cek mówi

  Duda zdradzil swoje ideały, puścił oko do tych dewiantow ulicznych do tego ścieku ktory wylazł na ulice i burdy robi. Oni i tak go opluja. Zdrajca i tyle

 6. Robert mówi

  Nigdy nie zgodzę się na mordowanie ludzi. !!! Ten pasikonik,jak mu tam – Duda co to obecnie biega za prezydenta, przypomina mi bezpłciowego pobożnego Gowin…a. Że ta żydówka Agata jeszcze toleruje takiego galaretowatego Andrzejka. Inna sprawa co ci ludzie robią w Polsce !!!

 7. hi-fi mówi

  parch Lempart nawoluje do zniszczenia kosciola,a prawdziwa polska,katolicka,patriotyczna swolocz milczy,tfuuuuu wam parszywe ryje,tfuuuuuuuuu

 8. Teresa mówi

  Jeśli nienarodzone dziecko ma umrzeć,to po co je zabijać.Niech umrze po urodzeniu.A może się okazać że ono wcale nie umrze bo lekarze po raz n-ty się zwyczajnie pomylili….

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.