Prezydent Duda proponuje zmiany w konstytucji w związku z projektem ustawy o KRS. „Obrońcy demokracji” zapowiadają protesty

fot. twitter
2

Prezydent Andrzej Duda przedstawił dziś swoje projekty ustaw o Sądzie Najwyższym i Krajowej Radzie Sądownictwa. W projekcie ustawy o SN znalazły się następujące propozycje:  skarga nadzwyczajna, czyli możliwość wniesienia skargi na prawomocne orzeczenie każdego sądu; utworzenie Izby Dyscyplinarnej; sędziowie SN przechodzą w stan spoczynku w wieku 65 lat, ale mają możliwość wystąpienia do prezydenta o przedłużenie orzekania (sędzia Gersdorf kończy 65 lat 22 listopada br.).

Projekt ustawy o KRS wprowadza wybór sędziów przez Sejm większością 3/5 głosów. W przypadku, gdyby w ciągu dwóch miesięcy posłowie nie zdołali porozumieć się i dokonać wyboru, członków KRS ma wybierać Prezydent RP wskazując ich spośród kandydatów przedstawionych Sejmowi. Takie rozwiązanie wymaga jednak zmian w konstytucji. Prezydent Duda proponuje ich wprowadzenie, a ponieważ wymaga to większości 2/3 głosów w Sejmie, przedstawiciele wszystkich partii zostali zaproszeni na konsultacje do Pałacu Prezydenckiego.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Propozycje prezydenta Dudy wywołały panikę wśród tzw. „obrońców demokracji”. Komitet Obrony Demokracji zapowiedział protesty: „To jest puszka Pandory. Musimy protestować przeciw tym pomysłom. Zwłaszcza, że dzisiaj mają się odbyć pierwsze konsultacje w sprawie zmiany Konstytucji”.

Źródło: twitter

Może ci się spodobać również Więcej od autora

% Komentarze

  1. test24 mówi

    I co tu niby jest takiego złego w tej zmianie w Konstytucji? Konstytucja jest chyba dla KODziarzy jeszcze bardziej święta, niż Koran dla ciapatych.

  2. irek mówi

    To zdrajca na żydowskim pasku chodzący.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.