Prezydent Duda chce zaostrzyć konflikt z Rosją. „Rosja nie jest krajem, któremu można ufać”

Andrzej Duda
29

Nie milkną echa po aresztowaniu rosyjskiego opozycjonisty Aleksieja Nawalnego. Do debaty w tej sprawie dołączył Prezydent RP Andrzej Duda, który pod pretekstem sprzeciwu w sprawie zatrzymania krytyka Władimira Putina, domaga się zaostrzenia konfliktu z Federacją Rosyjską.

W niedzielę ukazał się wywiad, który dla „Financial Times” udzielił Duda. Prezydent wezwał władze Unii Europejskiej do sankcji wobec Rosji z powodu aresztowania Nawalnego.
– Nie ma innego pokojowego narzędzia do wywierania presji na państwo, które łamie zasady prawa międzynarodowego. Prymat prawa międzynarodowego jest tu fundamentalny. Dopóki prawo międzynarodowe jest przestrzegane, nie ma wojny. Jeśli prawo międzynarodowe jest łamane, efektem tego jest zawsze konflikt – powiedział Duda. – Jedynym sposobem (na uniknięcie konfliktu) jest wymuszenie przestrzegania prawa międzynarodowego. Jedynym sposobem, by to zrobić bez karabinów, armat i bomb, są sankcje. Jesteśmy więc gotowi pomóc w budowaniu konsensusu w tej kwestii – zaznaczył.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Duda nie kryje, że jedynym sposobem wywarcia pokojowej presji na Rosję, byłoby objęcie sankcjami giganta gazowego – Gazprom.
Myślę, że jeśli ograniczymy możliwość gospodarczego funkcjonowania Gazpromu na terytorium UE, zwłaszcza w zakresie zawierania nowych inwestycji, to sprawy związane z poszanowaniem prawa międzynarodowego oraz praw człowieka i praw politycznych w Rosji zaczną się posuwać do przodu, bo to będzie poważny ruch w sferze rosyjskich interesów gospodarczych – powiedział prezydent.

W sprawie planowanej wizyty Josepa Borella, wiceprzewodniczącego Komisji Europejskiej i przedstawiciela UE ds. zagranicznych i polityki bezpieczeństwa w Moskwie, stwierdził, że nie powinno do niej dojść jeśli Nawalny nie zostanie wypuszczony na wolność. Stwierdził także, że:
Rosja nie jest krajem, któremu można ufać, ani który podziela te same wartości i cele z punktu widzenia zasad demokracji, co państwa euroatlantyckie. To jest inny kraj. To kraj, który od lat pokazuje, że jego imperialne ambicje powróciły – dodał.

Przypomnijmy, że 17 stycznia 2021 Nawalny powrócił do Rosji samolotem, lądując w Porcie lotniczym Moskwa-Szeremietiewo, po tym jak lot ten został przekierowany z oryginalnej destynacji – Portu lotniczego Moskwa-Wnukowo. Podczas kontroli paszportowej został aresztowany. 8 stycznia 2021 decyzją sądu jego areszt został przedłużony do 15 lutego. Następna rozprawa, mająca na celu ustalić czy jego wyrok w zawieszeniu powinien zostać zamieniony na wyrok pozbawienia wolności, została zaplanowana na 29 stycznia.

Źródło cytatów: Financial Times, PAP

Może ci się spodobać również Więcej od autora

% Komentarze

 1. Krystyna mówi

  Kolega zza oceanu kazał sie gotować na apokalipsę?

  1. Robert mówi

   Rozmowy na szczycie. Biden ostrzegł Putina.

  2. Robert mówi

   Sensacyjne doniesienia o Trumpie. Dziennikarz ujawnia.

 2. BP mówi

  To jaskrawy dowód na to ,że Duda NIE JEST POLAKIEM. Przecież Rosjanie to nasi bracia Słowianie!

  1. tow.Piotrowicz z PZPR / PiSrael mówi

   Marna prowokacja pisowski trollu

  2. Robert mówi

   Krytyka Izrela to „antysemityzm”? Nowe fakty! Kiedy skończy się nagonka na prawicę? J. Litwin – wRealu24.pl

  3. Robert mówi

   Rosjanie nie są Słowianami?

  4. Robert mówi

   Jak stwarzaliśmy Rosję – Mariusz Świder Polskie Korzenie Rosyjskiego Imperium

 3. Żyd Mikke śmieć z ZMSu mówi

  Patrzeć jak nkwdzistow będziecie że zbrodni wybierać.

  1. tow.Piotrowicz z PZPR / PiSrael mówi

   Spadaj żydokomuchu trollować na GW

 4. Repatriant mówi

  dobrze mówi – dać mu granat

 5. AntyPO✡PiS mówi

  Oczywiście, że nie można ufać Rosji, podobnie jak Izraelowi.

  Ale Dudzie z PiSraela nigdy przez gardło nie przeszłoby powiedzieć, że nie można ufać żydom z IZRAELA i USraela, którzy szkalują na Polaków oraz domagają się bezprawnie od Polski $300 mld odszkodowania – ustawa Just 447.

 6. szalom mówi

  Nieważne co chce. Mówi to czego oczekują jego rozkazodawcy a sponsorzy Nawalnego

 7. Jan Kowalski mówi

  A czy jemu można ufać? On przecież nie reprezentuje polskiej racji stanu, ale usra Ela. W interesie Polski leży utrzymywanie dobrych i korzystnych relacji ze wszystkimi najbliższymi sąsiadami. Rosja tu nie jest wyjątkiem , wręcz przeciwnie. Budowanie wrogości z Rosją czy Białorusią przy jednoczesnym poniżaniu się wobec antypolskiej , banderowskiej ukrainy jest ewidentnie szkodliwe i także antypolskie.

  1. Boguslaw mówi

   A oprocz tego, taka akcja znowu pojdzie w pory!
   Nie dosc, ze nic to nie da, dojdzie znow do kontrakcji Putina i znoe dostaniemy MY przez to w dupe!
   Jesli chce, to niech wezmie swoj osobisty mlotek i pojdzie do Moskwy, niech dziala w obronie jakiegos idioty, ale tylko na wlasna reke i na wlasne ryzyko, jesli jest juz az tak pryncypialny!
   Identycznie, jak dawniej ta pi..na kaczkowska kurwa, skutkiem czego, nie moglismy na wschod eksportowac zywnosci!
   Ruscy pamietaja i chetnie sie potem, za takie niegodziwosci, mszcza!
   Te sku…ny tylko niszcza, co polskie, obojetne, jakimi perfidnymi metodami!
   SYJONISTYCZNO-SZATANSKIE, komunistyczne KU…WY!

  2. Matka mówi

   Boguś, patrząc na to, jak bardzo jesteś „błyskotliwy”, sądzę, że ty w 1968 roku musiałeś z UB-ekami stać z transparentem „syjoniści do Syjamu”. Mam rację?

  3. Boguslaw mówi

   Nie, stalem z boku z karabinem maszynowym i wielkim napisem: ….DO PIECA, WSZYSCY!!! Pisali o mnie wszedzie, ty bydleca pizdo!
   Do naszego swiata kompletnie sie nie kwalifikuja!

 8. Jan Kowalski mówi

  A czy jemu można ufać? On przecież nie reprezentuje polskiej racji stanu, ale usra Ela. W interesie Polski leży utrzymywanie dobrych i korzystnych relacji ze wszystkimi najbliższymi sąsiadami. Rosja tu nie jest wyjątkiem , wręcz przeciwnie. Budowanie wrogości z Rosją czy Białorusią przy jednoczesnym poniżaniu się wobec antypolskiej , banderowskiej ukrainy jest ewidentnie szkodliwe i także antypolskie.

 9. krzysztof mówi

  to nie jest prezydent to pies na smyczy syfu amerykanskiego a dokładnie nowojorskiej giełdy
  pamiętam jak tam był zapraszał tych parchatych złodziei giełdowych do Polski

 10. czarny mówi

  Za to wiecznie plujący na Polskę, szerzący dezinformację, domagający się 300 mld $ haraczu za rzekome cięrpiętnictwo Izrael i USSrael są krajami, które można zaufać.

 11. Sezon grypowy będzie trwać do końca świata mówi

  Arbuz zamiast głowy.

  1. Boguslaw mówi

   Zeby tylko arbuz! Szatanskie, niszczace , nienawistne kurew..two wypelnia mu cala je..na pyzata gruche!

 12. Republikanin mówi

  Już mieliśmy przed II wojną takiego geniusza polityki zagranicznej. Ten najwyraźniej – jak przystało na grupę rekonstrukcyjną sanacji – chce iść w jego ślady. A zapłacimy my – zniszczonym krajem, brakiem środków do życia, może nawet krwią.

 13. Frank Drebin mówi

  #KODfederastia murem za Jego Ekscelencją Putinem (by Kurwin Majki)

  1. Adrian mówi

   Partia Interesów Syjonistycznych w skrócie PIS to już może być bo dba o wasze interesy.

  2. Boguslaw mówi

   ty dupku, ciebie nikt tutaj nie potrzebuje z takimi smierdzacymi pierdnieciami!! Bujaj sie stad!
   Zaszczepiles sie juz!? wiec rusz swoja durna dupe!

 14. anonim mówi

  Duduś niech lepiej zważy na słowa bo płk. Putin nie przebiera w środkach i może skończyć jak jeden z bliźniaków. GRU ma macki na całym świecie, nawet cia i mossad kuli przed nimi ogon. To nie zachwyt Putinem i jego Rosją, ale chłodny fakt, że z rosyjskimi służbami nie ma żartów. Nie musi być remontu Tu-154 w Rosji, bo nawet w Polsce jak bedą chcieli to zamontują coś w skrzydle albo w kokpicie i będzie jak w Mirosławcu, mgła niski pułap, ciasny zakręt, przeciągnięcie i bum.

  1. Boguslaw mówi

   Dla takiego zdradzieckiego ukrainca, wystarczy porzadna petarde w muszli klozetowej, i juz po nim,
   Niech go zeskrobia potem z sufitu!
   Albo mu jego dlugopis , prosto w dupe wsadzic!

 15. anonim mówi

  Jeśli państwo nie jest mocarstwem, to najpragmatyczniejszą polityką zagraniczną jest polityka wielowektorowa, bez opowiadania się po którejkolwiek stronie hegemona. Mocarstwa to rozumieją i na swój sposób szanują, że mniej istotne państwo chce być neutralne. Hegemoni natomiast nie sznują i gardzą państwami wazeliniarzami, jak obecnie Polską z jej rządzącą jaczejką, która klęcząc robi loda żydom i amerykanom. Jaczejka wszystko robi żeby zohydzić Polskę Polakom.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.