Premier Morawiecki i Frans Timmermans wezmą udział w uroczystościach na Westerplatte

Pomnik Obrońców Wybrzeża na Westerplatte/ fot. pixabay
8

Podczas sobotniej konferencji prasowej prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz poinformowała o planowanym przebiegu obchodów 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej. W niedzielę 1 września o godz. 4.45 odbędą się uroczystości pod Pomnikiem Obrońców Wybrzeża na Westerplatte. Wezmę w nich udział przedstawiciele 24 miast doświadczonych przez II wojnę światową, m.in. burmistrzowie Londynu, Cassino, Bredy, Hajfy i Osaki.

Na Westerplatte pojawi się też delegacja Komisji Europejskiej, czyli Frans Timmermans i Elżbieta Bieńkowska. „Wczoraj rozmawiałam telefonicznie z panem przewodniczącym Timmermansem, powiedział mi bardzo ważną rzecz. Dwa tygodnie temu wraz ze swoim 15-letnim synem odwiedził różne ważne symboliczne miejsca operacji Market Garden, tragicznej operacji, która w 1944 r. była jednym z pierwszych kroków do wyzwolenia Holandii. To właśnie Frans Timmermans, będąc jeszcze ministrem w rządzie holenderskim, doprowadził do upamiętnienia gen. Sosabowskiego i jego żołnierzy w godny sposób. I dzisiaj ta łączność z Polakami, powiedzenie o wdzięczności Europejczyków dla nas, Polaków, którzy dużo wycierpieli podczas II wojny światowej, ale także którzy swoją odwagą wspierali inne narody, myślę, że będzie bardzo ważnym przesłaniem, które popłynie stąd, z Gdańska – powiedziała prezydent Gdańska.

Dulkiewicz poinformowała, że na obchodach pod pomnikiem na Westerplatte obecny będzie premier Mateusz Morawiecki. Podkreśliła, że zaproszenie na uroczystości otrzymali również prezydent Duda oraz marszałkowie Sejmu i Senatu.

Dzień przed obchodami rocznicy wybuchu II wojny światowej odbędą się w Gdańsku uroczystości związane z 39. rocznicą podpisania Porozumień Sierpniowych. O 9.30 rozpocznie się marsz, którego inicjatorem jest Komitet Obrony Demokracji. Uczestnicy marszu przejdą pod bramę nr 2 Stoczni Gdańskiej. Udział w uroczystości weźmie m.in. Lech Wałęsa.

Źródło informacji: PAP

Zobacz też:

Katarzyna TS: Pożyteczna idiotka ŚWIĘTUJE na trupach

Może ci się spodobać również Więcej od autora

% Komentarze

 1. zz top mówi

  Timmermans,lewacki smiec po to sie pojawi na polecenie chyzego ruja aby podniesc cisnienie rzadowi.

 2. piotr mówi

  PiS mówi Polakom, że walczy o reparacje wojenne, ale z Niemcami wcale o tym nie rozmawia.

  1. Hammurabi mówi

   Nie rozmawia i nie powinno rozmawiać. Po pierwsze PIS jest jedynie partią. Po drugie – niestety – po tylu latach popisów innych partii dziś pozostaje albo niewykonalne zajęcie siłą terenów Niemiec i w akcie zemsty wybicie proporcjonalnej procentowo liczby ludności ( Niemców, nie migrantów), porwanie kilkuset tysięcy dzieci o określonym typie genetycznym, zrównanie z ziemią 75% przemysłu i wywiezienie 75% dziedzictwa narodowego albo odzyskanie majątku i uzyskanie zadośćuczynienia i reparacji wyrokiem Międzynarodowego Trybunału w Hadze. Innych możliwości ja przynajmniej nie widzę.

 3. Rob mówi

  Myslę, że w wypadku takiej kreatury jak Timmermans wypada wygwizdać “gościa” bo nie honor nam, aby ANTYPOLAK brylował w tym miejscu i w tym czasie.

 4. Jer mówi

  Gdańszczanie nie dopuśćcie do tej hańby-zademonstrujcie, że jesteście Polakami.

 5. Krzysztof mówi

  Taki timmermans powinien mieć dożywotni zakaz wjazdu do Polski !

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.