Premier Morawiecki i Frans Timmermans wezmą udział w uroczystościach na Westerplatte

Pomnik Obrońców Wybrzeża na Westerplatte/ fot. pixabay
8

Podczas sobotniej konferencji prasowej prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz poinformowała o planowanym przebiegu obchodów 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej. W niedzielę 1 września o godz. 4.45 odbędą się uroczystości pod Pomnikiem Obrońców Wybrzeża na Westerplatte. Wezmę w nich udział przedstawiciele 24 miast doświadczonych przez II wojnę światową, m.in. burmistrzowie Londynu, Cassino, Bredy, Hajfy i Osaki.

Na Westerplatte pojawi się też delegacja Komisji Europejskiej, czyli Frans Timmermans i Elżbieta Bieńkowska. „Wczoraj rozmawiałam telefonicznie z panem przewodniczącym Timmermansem, powiedział mi bardzo ważną rzecz. Dwa tygodnie temu wraz ze swoim 15-letnim synem odwiedził różne ważne symboliczne miejsca operacji Market Garden, tragicznej operacji, która w 1944 r. była jednym z pierwszych kroków do wyzwolenia Holandii. To właśnie Frans Timmermans, będąc jeszcze ministrem w rządzie holenderskim, doprowadził do upamiętnienia gen. Sosabowskiego i jego żołnierzy w godny sposób. I dzisiaj ta łączność z Polakami, powiedzenie o wdzięczności Europejczyków dla nas, Polaków, którzy dużo wycierpieli podczas II wojny światowej, ale także którzy swoją odwagą wspierali inne narody, myślę, że będzie bardzo ważnym przesłaniem, które popłynie stąd, z Gdańska – powiedziała prezydent Gdańska.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Dulkiewicz poinformowała, że na obchodach pod pomnikiem na Westerplatte obecny będzie premier Mateusz Morawiecki. Podkreśliła, że zaproszenie na uroczystości otrzymali również prezydent Duda oraz marszałkowie Sejmu i Senatu.

Dzień przed obchodami rocznicy wybuchu II wojny światowej odbędą się w Gdańsku uroczystości związane z 39. rocznicą podpisania Porozumień Sierpniowych. O 9.30 rozpocznie się marsz, którego inicjatorem jest Komitet Obrony Demokracji. Uczestnicy marszu przejdą pod bramę nr 2 Stoczni Gdańskiej. Udział w uroczystości weźmie m.in. Lech Wałęsa.

Źródło informacji: PAP

Zobacz też:

Katarzyna TS: Pożyteczna idiotka ŚWIĘTUJE na trupach

Może ci się spodobać również Więcej od autora

% Komentarze

 1. zz top mówi

  Timmermans,lewacki smiec po to sie pojawi na polecenie chyzego ruja aby podniesc cisnienie rzadowi.

 2. piotr mówi

  PiS mówi Polakom, że walczy o reparacje wojenne, ale z Niemcami wcale o tym nie rozmawia.

  1. Hammurabi mówi

   Nie rozmawia i nie powinno rozmawiać. Po pierwsze PIS jest jedynie partią. Po drugie – niestety – po tylu latach popisów innych partii dziś pozostaje albo niewykonalne zajęcie siłą terenów Niemiec i w akcie zemsty wybicie proporcjonalnej procentowo liczby ludności ( Niemców, nie migrantów), porwanie kilkuset tysięcy dzieci o określonym typie genetycznym, zrównanie z ziemią 75% przemysłu i wywiezienie 75% dziedzictwa narodowego albo odzyskanie majątku i uzyskanie zadośćuczynienia i reparacji wyrokiem Międzynarodowego Trybunału w Hadze. Innych możliwości ja przynajmniej nie widzę.

 3. Rob mówi

  Myslę, że w wypadku takiej kreatury jak Timmermans wypada wygwizdać „gościa” bo nie honor nam, aby ANTYPOLAK brylował w tym miejscu i w tym czasie.

 4. Jer mówi

  Gdańszczanie nie dopuśćcie do tej hańby-zademonstrujcie, że jesteście Polakami.

 5. Krzysztof mówi

  Taki timmermans powinien mieć dożywotni zakaz wjazdu do Polski !

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.