Powstanie Warszawskie: „13 sierpnia 44” [FILM DOKUMENTALNY]

Powstanie Warszawskie/ zdj. arch./ koloryzacja: Mikołaj Kaczmarek
6

Żołnierze Stolicy! Wydałem dziś upragniony przez Was rozkaz do jawnej walki z odwiecznym wrogiem Polski – najeźdźcą niemieckim. Po pięciu blisko latach nieprzerwanej i twardej walki, prowadzonej w podziemiach konspiracji, stajecie dziś otwarcie z bronią w ręku, by Ojczyźnie przywrócić Wolność i wymierzyć zbrodniarzom niemieckim przykładną karę za terror i zbrodnie dokonane na ziemiach polskich. Dowódca Armii Krajowej (-) Bór, Warszawa, 1 VIII 1944.

79 lat temu rozpoczęło się Powstanie Warszawskie. Polacy ruszyli do otwartej walki z Niemcami. Spór o zasadność tej decyzji rozpoczął się jeszcze przed wybuchem powstania. Ten spór będzie trwał wzbudzając ogromne emocje. Jednak bez względu na to, czy była to decyzja właściwa, czy niewłaściwa, powstanie wybuchło i trwało przez dwa miesiące. Niemcy dopuszczali się bestialskich mordów na powstańcach i ludności cywilnej. Warszawa zapłaciła straszną cenę. Zginęło ok. 200 tys. jej mieszkańców, a miasto zamieniło się w gruzowisko. Oto jedna z odsłon tego dramatu.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

13 sierpnia, w niedzielę, na Starówce rozległy się radosne okrzyki: ”Mamy czołg! Zdobyliśmy czołg”. Żołnierze batalionu „Gustaw” wprowadzili w ulicę Podwale zdobyty przez nich niemiecki pojazd SdKfz 301 Ausf. C Schwere Ladungsträger B-IV (ciężki nosiciel ładunków wybuchowych „Borgward”). Transporter przewoził 500 kilogramów materiału wybuchowego w pojemniku zamocowanym na pancerzu. Pojazd eksplodował na ul. Kilińskiego zabijając ok. 300-350 ludzi: powstańców i cywilów, którzy zbiegli się, żeby podziwiać zdobyty „czołg”. O tych wydarzeniach opowiadają ich świadkowie w dramatyzowanym filmie dokumentalnym „13 sierpnia’44”.

Zobacz też:

Młodzieżówka Razem urządza prowokację i bezcześci pamięć powstańca. Rodzina żąda przeprosin i zapowiada pozew

 

Może ci się spodobać również Więcej od autora

% Komentarze

 1. Zbigniew mówi

  To wszystko przez jakies przedwojenne knowania Francuzow i brytyjczykow a teraz mowia, ze przyjaznia sie z zydami i chca aby wspolczesna Polska za te skutki knowan, zaplanowanej zdrady zaplacila zydom – w ten sposob chca zamazac swoje winy, naszym kosztem i oczywiscie kosztem Ukraincow i zydow.

  Glupi im uwierzy.

 2. W K mówi

  I teraz jest społeczeństwo bezwolne plus trochę głupich kobiet, dla których zamordowanie dziecka jest synonimem wolności.

 3. trzeci mówi

  Bo nie mamy polskiego rządu…

 4. Jacek mówi

  Powstanie antywarszawskie było konieczne i potrzebne naszym wrogom,aby zamordowali i zniszczyli Warszawę niemieccy zbrodniarze.Przykład z nosicielem ładunków wybuchowych świaadczy o lekkomyśności i głupocie tych co je wywołali i dowodzili.Dzięki Bogu moja rodzina na Warszawskiej Pradze ocalała bo pułkownik Antoni Żurowski po 2 dniach zakończył to zbrodnicze szalaństwo i nie doszło do rzezi jak na Woli.

 5. Kunegunda mówi

  Nie mamy rzadu Polskiego , mamy badro-7zydowski!

 6. Boł mówi

  Jacek na Pradze nie było rzezi, bo niemcy nie zdążyli bo ruskie szły, a nie dlatego, że zakończono tam Powstanie po 2 dniach.
  Jadnak już wiele osób z Pragi później dorwało NKWD i nie mieli lepiej od dostania sie w łapy szwabów.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.