„Potrzebujemy jedności i prawdziwego męża stanu.” Wywiad ze Zbigniewem Jarząbkiem, prezesem Akademii Patriotów

0

Ze Zbigniewem Jarząbkiem, prezesem i założycielem fundacji Akademia Patriotów rozmawia Jacek Międlar.

 Akademia Patriotów na szeroką skalę prowadzi w Polsce formację patriotyczną. Może Pan przybliżyć działalność fundacji, której jest Pan założycielem?Fundacja została założona w 2015 roku. Podstawowym celem, który nam przyświeca jest zachęcenie środowisk prawicowych,wolnościowych i narodowych do wzajemnej współpracy, w tych dziedzinach, które te środowiska łączą. Zależy nam by szukać tego co nas łączy i przechodzić ponad tym co nas dzieli.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Środowiska narodowe i patriotyczne są mocno podzielone. Nie zaprzeczy temu średnio zorientowany obserwator. Rozumiem zatem, że celem Akademii Patriotów jest zapobieganiu temu zjawisku?

To prawda. W 2019 roku będę obchodził 40. rocznicę działalności społecznej. W tym czasie zaobserwowałem, że organizacje prawicowe i patriotyczne nie mają realnego wpływu na politykę. Szczątkowa obecność w parlamencie i we władzach nie pozwala na to by mogli decydować o naszym państwie. Podstawową przyczyną takiego stanu rzeczy są bardzo szczegółowe programy organizacji i sprowadzanie do dogmatu często nieistotnych spraw. Prowadzi to do absurdalnych sytuacji, kiedy zamiast poszukiwania tego co nas łączy, do rangi spraw najważniejszych podnosi się to co nas dzieli. W ten sposób małe organizacje dzielą się na jeszcze mniejsze i tak w nieskończoność. Gdyby kierować się słowami klasyka, że partie wzmacniają się poprzez podział, na tej zasadzie każdy z nas powinien założyć jedną partię lub organizację. A nasi przeciwnicy? Oni mają program złożony tylko z dwóch punktów, żelaznych punktów. Pierwszy to grabić Polaków. Drugi to okłamywać i otumaniać. Grabić poprzez system podatkowy i wszechpotężną administrację oraz okłamywać poprzez posiadanie monopolu na media.

Czy ten podział po prawej stronie polityki nie wynika z megalomanii oraz promocji organizacji a nie dobra Ojczyzny?

Brakuje nam męża stanu, który jak dobry ojciec wielodzietnej rodziny, pomimo różnic jakie zawsze występując między dziećmi, potrafi umiejętnie poprowadzić familię do zgody i dobrobytu. Tego nam brakuje. Dzisiejsza prawica to partie wodzowskie. To znaczy takie, gdzie mamy generała i szeregowców, a brakuje oficerów. Takie wojsko nie może wygrać wojny. Ponadto, taki generał jednym wpisem na Facebook’u może zlikwidować partię, a za chwilę powołać nową. To jest budowanie na piasku, a powinniśmy budować na skale. Do tego dochodzi narcyzm i parcie na szkło. Musimy rozpocząć wielką budowlę na solidnych fundamentach. Dom dla wszystkich.

Takiego męża stanu wielu Polaków dostrzega w osobie prezesa Prawa i Sprawiedliwości.

Jarosław Kaczyński również działał na zasadzie „gwiazdy”, kiedy był on, a daleko z tyłu reszta partii. W tym momencie takiemu przywódcy łatwiej jest przypiąć łatkę i założyć szklany sufit, przez który organizacja nie jest w stanie się przebić. Kaczyński przegrał wybory prezydenckie, parlamentarne i wyciągnął z tego wnioski. Zrezygnował z roli „gwiazdy”. Do ostatnich wyborów posłał ludzi, o których kilka lat temu jeszcze nie wiele wiedzieliśmy. Mam tutaj na myśli obecnego prezydenta RP Andrzeja Dudę oraz premier Beatę Szydło. Nowi ludzie, znakomicie wyselekcjonowani i wyszkoleni medialnie, pokazali zupełnie nową twarz organizacji. To świadczy o tym, że Jarosław Kaczyński rzeczywiście jest mężem stanu. Doskonale wiedział, że jeśli on stanie do walki z Bronisławem Komorowskim o fotel prezydenta – przegra. Dzięki temu, że Jarosław Kaczyński zrezygnował z charakteru przywódczego prowadzenia Prawa i Sprawiedliwości, uderzenie w PiS jest niesłychanie trudne. To duży atut PiS-u.

Jaką zatem rolę w budowaniu struktur politycznych spełnia Akademia Patriotów?

Zależy nam na tym, by tworzyć forum dla patriotów i organizacji politycznych, gdzie będziemy w stanie stworzyć „konstytucję”, pewnego rodzaju „rację stanu”. Musi ona zawierać kilka konkretnych postulatów, co do których się zgadzamy, na przykład takich jak: proste i niskie podatki, ograniczenie biurokracji, mocna i zawodowa armia. To będą konkretne punkty. Dopiero grupy robocze będą zajmować się ich rozwijaniem. Nasze spotkania nie mogą rozpoczynać się od rozpisywania szczegółowych programów, bo takie próby doprowadzą do kłótni i nieporozumień.

Nie sądzi Pan, że w walce z naszymi przeciwnikami istotną rolę odgrywa umacnianie w Polakach narodowych wartości oraz budzenie świadomości społecznej?

Myślę, że nie chodzi tutaj o prowadzenie walki, ale o uświadamianie lewicy w tym gdzie popełnia błędy oraz dlaczego swoim działaniem szkodzi Ojczyźnie. W ramach Akademii Patriotów mieliśmy sto kilkadziesiąt spotkań na terenie całego kraju. Staramy się tworzyć pewnego rodzaju forum, które jest miejscem tych, którzy chcą rozmawiać, poznać prawdę i umacniać swoją narodową tożsamość. W ubiegłym roku utworzyliśmy nagrodę im. Fryderyka Bastiata. Nagroda jest przyznawana za wybitne osiągnięcia na polu krzewienia wolności.

Tymczasem polityk .Nowoczesnej Joanna Scheuring-Wielgus gardzi prawdą historyczną, o czym przekonaliśmy się gdy ta zakłóciła poświęcone Żołnierzom Wyklętym spotkanie w toruńskim liceum. W dość mocnych, a zarazem adekwatnych słowach skomentował to publicysta Stanisław Michalkiewicz, sugerując że jeszcze kilkadziesiąt lat temu takie kobiety jak posłanka były golone na łyso. Scheuring-Wielgus podała Michalkiewicza do sądu.

To nie pierwszy pozew w stosunku do pana Michalkiewicza, który mówi prawdę w sposób dobitny. Wielgus zarażona wirusem kosmopolityzmu oraz półprawd, które serwuje lewicujący Zachód, nie rozumie patriotyzmu, działając w ten sposób na szkodę Polski.

Ale posłanka Scheuring-Wielgus wielokrotnie prawi o konieczności budowania „nowoczesnej Polski”. Podobnie jak Akademia Patriotów, która na oficjalnej stronie internetowej mówi o „nowoczesnym patriotyzmie”. Podobne stwierdzenia, ale chyba zupełnie inne intencje.

Nowoczesny patriotyzm w rozumieniu AP jest na antypodach wobec tego co myśli posłanka .Nowoczesnej. My propagujemy umiłowanie Ojczyzny, narodowych wartości i tradycji, nie zamykając się przy tym świat. Ale kładziemy nacisk na pielęgnowanie naszej Patriae, z której wyrastamy i która jest naszym bezcenny dobrem.

Może ci się spodobać również Więcej od autora

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.