Posłanka Scheuring-Wielgus przeciw ustanowieniu Narodowego Dnia Pamięci Polaków ratujących Żydów podczas II wojny światowej [WIDEO]

fot. twitter
7

Podczas dzisiejszych obrad Sejmu posłanka Joanna Scheuring-Wielgus wniosła o zdjęcie z porządku obrad sprawozdania Komisji Kultury i Środków Przekazu o przedstawionym przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej projekcie ustawy o ustanowieniu Narodowego Dnia Pamięci Polaków ratujących Żydów podczas II wojny światowej. Dlaczego? Według Scheuring-Wielgus nie jest to właściwy moment, gdyż procedowanie ustawy odbywałoby się „w sytuacji gigantycznego skandalu dyplomatycznego, historycznego i moralnego”.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Oto treść ustawy, której procedowanie nie podoba się posłance Scheuring-Wiekgus.

„W hołdzie Polakom – bohaterom, którzy w akcie heroicznej odwagi, niebywałego męstwa, współczucia i solidarności międzyludzkiej, wierni najwyższym wartościom etycznym, nakazom chrześcijańskiego miłosierdzia oraz etosowi suwerennej Polski – Rzeczypospolitej Przyjaciół, ratowali swoich żydowskich bliźnich od Zagłady – stanowi się, co następuje:

Art. 1. Dzień 17 marca ustanawia się Narodowym Dniem Pamięci Polaków ratujących Żydów podczas II wojny światowej.

Art. 2. Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów podczas II wojny światowej jest świętem państwowym.

Art. 3. Ustawa wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.”

Jest w tej ustawie jedna rzecz do zmiany, czyli dziwoląg „Rzeczpospolita Przyjaciół”. Co to jest? Kolejny orzeł z czekolady? W ustawie jest miejsce na nazwy historyczne, a nie na cukierkowe potworki językowe na poziomie piaskownicy. Niestety, komisja sejmowa nie zarekomendowała usunięcia tego określenia.

Co do pozostałych zapisów ustawy, Sejm powinien je przyjąć jak najszybciej. Byłaby to okazja do uświadomienia ignorantom, że Polacy odznaczeni medalem Sprawiedliwi Wśród Narodów Świata to zaledwie niewielki procent faktycznej liczby Polaków zaangażowanych w ratowanie Żydów. Być może ujawnienia tych faktów obawia się posłanka Scheuring-Wielgus. Zapewne wolałaby, żeby naród polski był w oczach świata postrzegany jako naród szmalcowników, w którym Polacy ratujący Żydów to margines marginesu.

Źródło: twitter, sejm.gov.pl

Może ci się spodobać również Więcej od autora

% Komentarze

 1. Robert B. mówi

  Ja też jestem przeciw, ale ze zgoła innego powodu. „Ratowanie Żydów” to błąd. Po pierwsze: najpierw dbamy o samych siebie, potem o obcych. Jeżeli za „ratowanie Żydów” Polacy poświęcali swoje życie, to znaczy, że byli głupcami. Po drugie: wroga się nie ratuje, tylko zwalcza. Jeżeli jeden wróg się wykrwawia z drugim, to należy tylko się temu przyglądać. Czy wy macie jeszcze jakiekolwiek wątpliwości, że Żydzi są naszymi WROGAMI? Ja nie mam żadnych. Po trzecie: takie częste mówienie o „ratowaniu Żydów” wynosi ich na piedestał, na czym im bardzo zależy. Z jakiego to niby powodu oni są tacy cenni? Kogo żydostwo uratowało? Wynosimy ich w ten sposób (i inne sposoby też, np. przez sakralizację holokaustu) na piedestał i w ten sposób umożliwiamy im osiągnięcie celu: bezkarności. Z tym należy raz na zawsze skończyć.

  1. PP346 mówi

   Zgadzam się. Do końca świata będziemy myśleć o Zydach. Z Żydem jest jak z jajkiem w tej nieszanujacej się Polsce. Czemu mam w ogóle myśleć o Zydach? Kim oni są dla mnie i dla innych młodych ludzi? Zwykłym narodem. W tym momencie nie lepszym niż inne narody. Po ostatnich atakach na Polskę i oszczerstwach i roszczeniach mam wrażenie, że to upadly, wpatrzony w pieniądze, naród… Najpierw dbajmy o siebie, o rodziny, sąsiadów i o państwo. Bo teraz jesteśmy jak głupcy, którzy z uśmiechem na twarzy godzą się z typem, który dopiero co lał nas po mordzie i znieważył przy całej szkole. Ech.. naprawdę, szkoda gadać. Czy jak dzieci sąsiadów chorują wtedy gdy i moje chorują to co robię? Idę do sąsiadów czy zostaje przy swoich dzieciach? Nasz naród niestety bardzo często zachowuje się jak religijny dewiant, który kosztem siebie musi dać innym, obcym. A Żydzi są niegodni dobroci, choć nie mówię, że nie powinni jej w ogóle zasmakować, ale to co teraz robią jest okrutne wobec nas… Ilu Żydów zginęło ratując Polaków? I co mielibyśmy zrobić żeby zadowolić Żydów? Dać się masowo zabić żeby nie mówili:” zrobiliście za mało”? Dlaczego to są święte krowy? I dlaczego w ogóle Polska musi zadowalać Żydów? Dlaczego? Dlaczego cały świat to robi? Bo polityczna poprawność i interesy? Niemcy rozpoczęły wojnę i Niemcy powinny ja w całości spłacić, na tym koniec. Nie powinniśmy oceniać ludzi, którzy wydawali innych że strachu o własne życie. Wojna demoralizuje, niszczy rodziny, czasem wywołuje w człowieku niecodzienne zachowania, ale winny jest tylko ten kto ją rozpoczyna. Ponieważ to ten naród niszczy inny naród. Psychicznie i moralnie. Chociaż wielu nie daje się zniszczyć i walczy do końca o dobro swoje i rodziny. Każdy inaczej reaguje w tak okrutnych warunkach. Jeden kogoś ukryje, drugi wyda, trzeci się schowa. Upadły człowiek kogoś zabije… Ale kłamstwa i manipulacja jest po to żeby zarobić hajs na ofiarach – Polakach. Jeszcze żaden rząd nie zajął się poważnie walką o prawdę na nasz temat. Bo my ciągle o Zydach. Niech się wezmą za Grossa, Tokarczuk i im podobnych – mówić głośno o nim i jego idiotyzmach. Nam na całym świecie wyrzuca się Jedwabne.. dlaczego nie mówi się o faktach związanych z Żydami, którzy w dużych liczbach mordowali swoich? Dla mnie te święto to totalne nieporozumienie. Zmieńmy na Święto Sprawiedliwych Polakow 2WS i wszystko ok.

 2. Twoje imię mówi

  Chyba ją powaliło.. Jej koleżanka pichowicz chce żeby ją informowac o mowie nienawiści – nienawistna wielgusowa chyba się kwalifikuje?

 3. michu mówi

  Powinien też być dzień pamięci Polaków pomordowanych.

 4. altar mówi

  Judeopolonia się przeżyła, na Polin za wcześnie, to mamy „Rzeczpospolitą Przyjaciół”… kiedy jidysz albo hebrajski jako język oficjalny w Polsce? Chyba niedługo

 5. Zdzisław mówi

  Platoniczna miłość PIS do Żydów wywołuje jeno chichot. Ta opozycyjna za szekle jest rozsądniejsza!
  Ta prawdziwa polegająca na narodowej krucjacie o nawrócenie Żydów jest obowiązkiem episkopatu wystraszonego jak struś na betonie!

 6. Polak mówi

  Nie zgadzam się na to, by 17 marca w dniu św Patryka było święto Polaków ratujących żydów. To jest jakiś żart 17 niech zrobią 16 albo 18 marca ale nie w tym dniu!!! Poza tym dziwi mnie jej sprzeciw przecież jej nazwisko rodowe nie jest Polskie, więc dlaczego nie chce takiego święta?

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.