Poseł PO aresztowany! Schetyna zapowiada donos do KE, a aresztowany poseł… ma niezły ubaw

Poseł PO Stanisław Gawłowski aresztowany / Fot. Youtube
3

Poseł Platformy Obywatelskiej Stanisław Gawłowski został tymczasowo aresztowany na okres trzech miesięcy. Jest oskarżony o korupcję, której miał się dopuścić za rządów PO-PSL, gdy był Sekretarzem Stanu w Ministerstwie Środowiska.

Aresztowanie Gawłowskiego wiąże się z oskarżeniem o korupcję, jakiej poseł miał się dopuścić w czasach sprawowania rządów przez koalicję PO-PSL. W tym czasie Gawłowski pełnił funkcję Sekretarza Stanu w Ministerstwie Środowiska. Zdaniem Prokuratury Krajowej miał w tym czasie przyjąć łapówki o wartości ponad 175 tysięcy złotych w gotówce, a także dwa zegarki o łącznej wartości prawie 26 tysięcy złotych. Ponadto zarzuca mu się nakłanianie do wręczenia łapówki w wysokości co najmniej 200 tysięcy złotych oraz ujawnianie informacji niejawnej i plagiat pracy doktorskiej.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

W związku z tymi zarzutami, poseł PO dziś został tymczasowo aresztowany na okres trzech miesięcy. W związku z licznymi niedopowiedzeniami w sprawie, na stronie Prokuratury Krajowej opublikowano specjalne oświadczenie.

Zatrzymanie posła na Sejm RP Stanisława G. było konieczne w celu zapewnienia prawidłowego toku postępowania przygotowawczego prowadzonego przez Zachodniopomorski Wydział Zamiejscowy Prokuratury Krajowej. Dotyczy ono tzw. „afery melioracyjnej” i nieprawidłowości przy realizacji o co najmniej 105 inwestycji o wartości kilkuset milionów złotych, prowadzonych przez Zachodniopomorski Zarząd Melioracji i Urządzeń Wodnych w Szczecinie.

Globkurier [CPS] PL

W sprawie tej zachodzi uzasadniona obawa, że poseł Stanisław G., znając zakres śledztwa w części dotyczącej przestępstw korupcyjnych, może usiłować dotrzeć do osób, których przesłuchania zaplanowano, w celu uzgodnienia wspólnych wersji oświadczeń procesowych. Tym samym może on podejmować działania zmierzające do zakłócenia prawidłowego toku dalszego postępowania.

Zachodzi również uzasadniona obawa, że w przypadku odstąpienia od zatrzymania, Stanisław G. ostrzeże inne, nieustalone dotąd osoby, i np. uzgodni z nimi wspólną linię obrony w celu uniknięcia przez nie odpowiedzialności karnej albo jej zminimalizowanie. Matactwo procesowe może dotyczyć nie tylko świadków, czy podejrzanych już przesłuchanych, albo dowodów już utrwalonych, ale także tych, które dopiero zostaną przeprowadzone.

W sprawie tej zachodzi także rzeczywista obawa, że poseł Stanisław G., przebywając na wolności, może podejmować próby uniknięcia konsekwencji karnych, a przynajmniej odwleczenia ich w czasie. Prokurator zamierza mu ogłosić zarzuty popełnienia pięciu przestępstw, z których część zagrożona jest karą do 10 lat pozbawienia wolności. Perspektywa odbycia surowej kary stymuluje zwykle zagrożone nią osoby do utrudnienia postępowania.

Ponadto, po przesłuchaniu podejrzanego Stanisława G., może zaistnieć konieczność zastosowania wobec niego środków zapobiegawczych, w tym wystąpienia do Sądu o zastosowanie tymczasowego aresztowania. W takich sytuacjach, zgodnie z przepisami kodeksu postępowania karnego, regułą procesową jest zatrzymanie podejrzanego.

Obrońca Gawłowskiego, niegdyś lider Młodzieży Wszechpolskiej, mec. Roman Giertych stwierdził, że uzasadnienie o aresztowaniu Gawłowskiego jest “zdumiewające”.

Uzasadnienie postanowienia doręczone stronom jest zdumiewające. Jako argument za mataczeniem sąd przytacza … wypowiedzi Gawłowskiego do mediów w związku ze stawianymi zarzutami, co zdaniem sądu mogłoby wpływać na świadków. Wniosek: poseł oskarżany przez prokuraturę ma milczeć – napisał adwokat.

Zdumiewający jest fakt jak zaślepione oczy ma szef Platformy Obywatelskiej, Grzegorz Schetyna, która zaciekle broni kolegi o lepkich rączkach. Schetyna zapowiedział, że w sprawie aresztowania Gawłowskiego będzie donosił na Polskę do Komisji Europejskiej, gdyż jak twierdzi, łamane są “standardy praworządności”.

W Internecie pojawiła się fotografia wykonana zaraz po tym, jak zakuty w kajdanki poseł PO opuszcza salę rozpraw, w której zapadła decyzja o aresztowaniu. Mina Gawłowskiego jest bezcenna. Jak widać, ma niezły ubaw.

Może ci się spodobać również Więcej od autora

% Komentarze

 1. Łukasz A. mówi

  To, ze doniosa to akurat prawdopodobne, nie rozumiem jesli jest winny, nawet podejrzany to areszt tymczasowy to normalne. Jesli jest winny do pierdla i niech siedzi gnój.

 2. Waldemar mówi

  Twardy facet, że spływa po nim jak po kaczce, albo to polityczna szopka.

  Dlaczego nie jest aresztowany prezes NIK ? Też ma zarzuty.

 3. Antoni mówi

  Mieli w nich lepiej jak Polacy za ich murami. No i mieli żydowską policję współpracującą z Niemcami ściśle a nawet ich przewyższającą. Rabowali swoich i służyli Niemcom, wykonują dla nich różne prace.
  Jak to się mówi k… k… łba nie urwie.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.