Pomnik Katyński w Jersey City nie zostanie przeniesiony. Decyzję podjęła rada miasta

Pomnik Katyński w Jersey City/ fot. twitter
7

– Pomnik Katyński nie zostanie przeniesiony! Rada miasta Jersey City podjęła decyzję, że monument na zawsze zostanie w obecnej lokalizacji, czyli Exchange Place. Burmistrz Jersey City Steven Fulop ostatecznie wycofał się z planów przeniesienia Pomnika Katyńskiego – informuje korespondentka TVP w Waszyngtonie Zuzanna Falzmann.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

– Polonia wygrała! Pomnik Katyński zostanie na Exchange Place na wieczność – napisał na Twitterze mecenas Sławomir Platta walczący o pozostawienie pomnika w pierwotnej lokalizacji pomimo ustępstw polskich władz, które zgodziły się na jego przeniesienie.

Pomnik Katyński w Jersey City miał zostać przeniesiony z prestiżowej lokalizacji na mało uczęszczany placyk na tyłach budynków. Ugodę z burmistrzem Fulopem przedstawiano jako wielki sukces polskiej dyplomacji. Koszty nowej lokalizacji mieli pokryć polscy podatnicy. Opłata za dzierżawę miała wynosić ok. 400-450 tysięcy złotych. Za tę kwotę działka miała być na 99 lat przekazana we władanie polskiego konsulatu. Polscy podatnicy mieli też zapłacić za rewitalizację terenu wokół pomnika.

Działania mecenasa Platty walczącego o pozostawienie Pomnika Katyńskiego w pierwotnej lokalizacji były mocno krytykowane przez przedstawicieli Klubów „Gazety Polskiej”. Zarzucano mu rozbijanie Polonii amerykańskiej i budowanie kapitału politycznego na sprawie pomnika. Tak na temat Platty pisała niezalezna.pl w czerwcu 2018 roku:Jako ekspert Sputnika występuje mecenas Sławomir Platta, Amerykanin polskiego pochodzenia, który samozwańczo przedstawia się jako obrońca pomnika (jego dysponentem jest Komitet Katyński). Platta namawia do „obrony pomnika za wszelką cenę” (nikt nie chce go niszczyć)”.  Ciekawe, co teraz napisze prorządowy portal broniący decyzji polskich władz, które zgodziły się na przeniesienie Pomnika Katyńskiego i ustawienie go nad ściekiem.

Przeczytaj też:

Czy nowa lokalizacja Pomnika Katyńskiego jest właściwa? Czy pomnik stanie przy ujściu ścieków? [WIDEO]

 

Może ci się spodobać również Więcej od autora

% Komentarze

 1. kris mówi

  Brawo Polonia! Wszyscy Polacy razem!

  1. ELLA Mówi mówi

   Cieszę się bardzo że POLONIA wygrała

 2. ELLA Mówi mówi

  Cieszę się bardzo że POLONIA wygrała

 3. Robert mówi

  Pewien nie jestem,ale jak wspomina PAD ,może wygrała wspólna historia,wspólne ofiary w Kraju Rad

 4. Robert mówi

  Więc za kilka lat będzie to tylko kolejny pomnik holocaustu,jak obóz w Oświęcimiu

 5. julie mówi

  No i ja sie ciesze rowniez ! :o) Trzymajcie sie cieplutko na Marszu Niepodleglosci . Chyba juz wiecie , ze
  nad wodospadem Niagara zawieszono reflektory bialo- czerwone . Przecudowny widok noca . Pozdrawiam Was Polesie !

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.