Polska ulotka szczepionki firmy Moderna. Raport końcowy z badania klinicznego ma powstać do grudnia 2022 roku

szczepionka firmy Moderna/ fot. modernatx.com
12

Komisja Europejska opublikowała polską wersję ulotki informacyjnej dla szczepionki na Covid-19 wyprodukowanej przez firmę Moderna. Tak jak produkt Pfizera jest to szczepionka mRNA. Druga dawkę należy podać 28 dni po pierwszym zastrzyku.

– Okres utrzymywania się ochrony zapewnianej przez szczepionkę jest nieznany, ponieważ jest to nadal ustalane w badaniach klinicznych będących w toku – napisano w ulotce. Tak jak w przypadku Pfizera nie przebadano reakcji specyfiku z innymi lekami. Nie przeprowadzono badań rakotwórczości. W celu potwierdzenia skuteczności i bezpieczeństwa szczepionki do grudnia 2022 roku ma zostać przedłożony raport końcowy z badania klinicznego dotyczący randomizowanego, kontrolowanego placebo.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Badanie skuteczności przeprowadzono na grupie 28 tys. osób, z których połowa przyjmowała szczepionkę, a połowa placebo. W grupie ze szczepionką stwierdzono 11 przypadków zachorowania na Covid-19, a w grupie placebo – 185. Osoby z objawami poddano badaniu testem PCR i na tej podstawie stwierdzono zakażenie wirusem SARS-CoV-2.

Najczęściej zgłaszanymi działaniami niepożądanymi po przyjęciu szczepionki były: ból w miejscu wstrzyknięcia (92%), zmęczenie (70%), ból głowy (64,7%), ból mięśni (61,5%), ból stawów (46,4%), dreszcze (45,4%), nudności/wymioty (23%), obrzęk/tkliwość pod pachą(19,8%), gorączka (15,5%), obrzęk w miejscu wstrzyknięcia (14,7%) i zaczerwienienie (10%). U trzech osób wystąpiło ostre porażenie nerwu twarzowego, a u dwóch ciężki obrzęk twarzy.

W odróżnieniu od szczepionki Pfizera, która musi być przechowywana w temperaturze -70C, szczepionkę Moderny należy przechowywać w temperaturze od -25C do -15C. Przez 30 dni może być też trzymana w lodówce w temperaturze od 2C do 8C. Po rozmrożeniu nie należy zamrażać jej ponownie. Po wyjęciu z lodówki nieotwartą szczepionkę można przechowywać w temperaturze od 8°C do 25°C przez maksymalnie 12 godzin. Otwartą fiolkę należy zużyć natychmiast. We fiolce jest 10 dawek.

Producent informuje, że szczepionki nie należy przyjmować, jeśli pacjent ma uczulenie na substancję czynną lub którykolwiek z pozostałych składników. Szczepionka nie jest zalecana u dzieci i młodzieży w wieku poniżej 18 lat. Nie ma też dostępnych danych dotyczących możliwości zamiennego stosowania szczepionki Moderna z innymi szczepionkami przeciw Covid-19. Producent podkreśla, że osoby, które otrzymały pierwszą dawkę COVID-19 Vaccine Moderna powinny otrzymać drugą dawkę COVID-19 Vaccine Moderna, aby ukończyć cykl szczepienia. Odporność ma pojawić się 14 dni po przyjęciu drugiej dawki. Pełna treść ulotki TUTAJ.

Źródło informacji: ec.europa.eu

Zobacz też:

Zachorowali na Covid-19 po przyjęciu szczepionki. Źródło infekcji jest nieznane

 

Może ci się spodobać również Więcej od autora

% Komentarze

 1. Robert mówi

  Badania Pentagonu: szczepionka przeciw grypie zwiększa ryzyko koronawirusa o 35% (i inne badania uzupełniające)

  1. Boguslaw mówi

   Tak bylo w Lombardii! Stad próbuje sie tlumaczyc ogromna zapadalnosc w tym regionie wiosna ostatniego roku!
   Sam usilowalem rozmawiac z wynajemca naszego domku urlopowego w Como, odpowiedzial, ze nie ma o czym gadac, wszyscy sie szczepia i koniec!
   ( Dowiedzialem sie w pore od Pana Zieby!), ale nie kazdy chce o tym sluchac! Woli chorowac i umierac, ale przynajmniej nie dal sobie powiedziec!! ;-(((
   Posrane czasy, trzeba na prawde bardzo uwazac!

  2. M. mówi

   Boguś, a „pan Zięba” mówił coś może, czy wlewy lewoskrętnej witaminki C pomogą też na defekty intelektualne (bo wg niego, pomagają niemal na wszystko)? Jak potwierdzi, to może być zaryzykował? Gorzej przecież na pewno nie będzie.

  3. Boguslaw mówi

   Je..aj sie dziwko!

  4. M. mówi

   Do matki albo żony (jak któraś takiego debila w ogóle chciała) możesz sobie przy rodzinnym obiadku tak mówić, Boguś.

 2. Robert mówi

  Dlaczego zmieniono treść ulotki produktu medycznego Comirnaty (UE) BNT162b2 (UK)

 3. Robert mówi

  Pilne! Dlaczego zmieniono treść ulotki szczepionki na covid firmy Pfizer? Udostępniajcie.

 4. Robert mówi

  ,,Narodowy Program Szczepień groźny dla narodu”. Prof. Piotrowski: Rząd nie przekazuje pełnej informacji.

 5. Robert mówi

  ,,Szczepionka” firmy Pfizer / BioN Tech: trzecia faza badań nie została zakończona.

 6. Wojciech mówi

  Bogu dzięki że nie wymyslili na razie „szczepionki” dla dzieci…

 7. M. mówi

  Autora artykułu może warto uświadomić, że każdy innowacyjny lek ma ostatnią fazę badań klinicznych kończącą się już po wprowadzeniu go do obrotu. Bo widzę, że sensacja jest.

  1. Boguslaw mówi

   Zastrzyk smierci = innowacyjny lek!!!?
   Taki niewyobrazalny CYNIZM nie moze pochodzic z LUDZKIEJ reki!
   Za tym stoi bezgraniczna pogarda i nienawisc w stosunku do nas, ludzi i pochodzic moze jedynie z lapy szatana, do ktorego sie modlisz, bydleca suko!
   Nie ma wiecej tutaj miejsca, miedzy ludzmi dla takiej perwersyjnej agentki piekla!

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.