Polska nie sprzeciwiła się rezolucji ONZ uznającej aborcję za prawo człowieka

fot. youtube
6

W piątek (2.09.2022) Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych przyjęło rezolucję pt. „Współpraca międzynarodowa w zakresie dostępu do wymiaru sprawiedliwości, środków zaradczych i pomocy dla ofiar przemocy seksualnej”. ONZ wezwało państwa do pilnego zapewnienia, promowania i ochrony „praw seksualnych i reprodukcyjnych” oraz „bezpiecznej aborcji”. Użyty w rezolucji język traktuje aborcję jako prawo człowieka.

Polska nie sprzeciwiła się tej rezolucji. Nie poparła też poprawek wzywających do zmiany języka w zakresie „zdrowia seksualnego i reprodukcyjnego” oraz do zaprzestania promowania praw dopuszczających aborcję. Poprawki złożyła Nigeria, wspierana przez ponad trzydzieści delegacji, głównie z Afryki i Bliskiego Wschodu.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Za rezolucją głosowało 87 państw, przeciw było 24, a 20 wstrzymało się od głosu. Polska w ogóle nie głosowała, a poparcie dla rezolucji w imieniu Unii Europejskiej (w tym również Polski) zadeklarował Stały Przedstawiciel Republiki Czeskiej.

Instytut Ordo Iuris poinformował, że kilka dni przed głosowaniem wystosował list do Prezydenta RP i Stałego Przedstawiciela RP przy ONZ, domagając się sprzeciwu wobec rezolucji. Wobec braku sprzeciwu Ordo Iuris wskazało, że „ONZ podejmuje rezolucję uznającą aborcję za prawo człowieka, przy współudziale Polski”.

Stały Przedstawiciel RP przy ONZ, Krzysztof Szczerski, odpowiedział, że w związku z wrażliwymi treściami Polska nie poparła rezolucji. Stwierdził też, że tekst rezolucji nie ustanawia nowego prawa człowieka i nie wykracza poza przepisy krajowe.

Prezes Ordo Iuris, Jerzy Kwaśniewski, wskazał, że Polska „milcząco wpisała się w stanowisko UE, wypowiedziane w imieniu całej Unii i popierające aborcyjną rezolucję”. Podkreślił też, że Polska nie wsparła kluczowych poprawek zgłoszonych przez Nigerię. – Nieoddanie głosu oznaczało brak zdania odmiennego. Brak poparcia poprawek to potwierdził. Aborcja i „pigułki po” zostały wymienione w kategorii praw człowieka – napisał Kwaśniewski.

Źródło informacji: ordoiuris.pl, Twitter

Zobacz też:

Katarzyna TS: Zjednoczona Prawica dziarsko maszeruje ku lewicy

 

 

Może ci się spodobać również Więcej od autora

% Komentarze

 1. verizanus mówi

  To dlatego, że we współczesnej Polsce chrześcijanie a zwłaszcza katolicy nie mają nic do gadania.

 2. W K mówi

  @Verizanus To dlatego, że Krzysztof Szczerski i jemu podobni nie zostali zabici, gdy byli zygotami.

 3. Polak mały mówi

  Bezpieczna aborcja???A gdzie bezpieczna inhalacja Cyklonem-B???

 4. Maksymilian mówi

  “Nie tak powinien bronić życia naród dumny ze swego konstytucyjnego porządku”, te słowa Kwaśniewskiego mnie trochę ubawiły, bo nic tak nie dzieli naszego narodu jak właśnie kwestia Konstytucji i Trybunału konstytucyjnego, który obecnie broni tylko interesów większości sejmowej, a nie wszystkich obywateli Polski, narodu polskiego. Tak, tak, populiści ala Kwaśniewski i jego 5 minut. To, że rząd Polski (rząd to nie Polska, SEJM I SENAT TO JEST POLSKA!) nie poparł poprawek zgłoszonych przez Nigerię świadczy tylko o tym, że ustawowy zakaz aborcji w Polsce ma charakter głównie polityczny.

 5. verizanus mówi

  @Maksymilian Problem w tym, że w Polsce nie ma zakazu aborcji. Jak można zabijać niewinne dzieci, to jaka gwarancja, że lista podludzi, których można bezkarnie zabić nie będzie się wydłużać?

 6. Rebih mówi

  @Maksymilian Konstytucja stawia sprawę jasno. To, że przez wiele lat Konstytucja była łamana niczego nie zmienia i zapisów konstytucyjnych nie przekreśla. Trybunał Konstytucyjny przywrócił porządek prawny, prawdopodobnie wbrew lewakom z kierownictwa PiS, którzy właśnie ostrożnie, ale jednoznacznie wypowiedzieli sie w sprawie aborcji i LGBT wstrzymując się od głosu.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.