Prezydent Biden powiedział, że ciągle jest optymistą i że wierzy w to, i liczy na to, że ta pomoc zostanie odblokowana. Rozmawiałem z prezydentem Bidenem o tym, w jaki sposób mobilizujemy naszych kolegów w Europie – dodał Tusk. – W piątek, a więc zaraz, odbędzie się nagły, nieplanowany szczyt Trójkąta Weimarskiego. Będę w Berlinie rozmawiał z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem i kanclerzem Niemiec Olafem Scholzem rozmawiać o tej sytuacji; czekają także na moje informacje z rozmów tutaj w Waszyngtonie – zapowiedział Tusk. Według Tuska „coraz częściej będzie się patrzyło na ten trójkąt – na Paryż, Berlin i Warszawę”. – Te trzy stolice moim zdaniem mają w tej chwili takie zadanie i taką moc, żeby mobilizować całą Europę – dodał.

Przypomnijmy, że wczoraj Biden ogłosił plany udzielenia Polsce pożyczki 2 mld dolarów na zakup uzbrojenia i zaoferował sprzedaż 96 śmigłowców Apach. Jak podano w komunikatach ogłoszonych równocześnie z wizytą polskich przywódców w Białym Domu, Departament Stanu zatwierdził potencjalną sprzedaż 821 rakiet AGM-158B JASSM o zasięgu niemal 1000 km za cenę maksymalną 1,77 mld dolarów, 745 pocisków powietrze-powietrze AIM-120C-8 średniego zasięgu za cenę do 1,7 mld oraz 232 pocisków taktycznych krótkiego zasięgu AIM-9X Sidewinder Block II za cenę do 219 mln. W ramach pakietów wejdzie również dodatkowy, powiązany z rakietami sprzęt i wsparcie logistyczne. Pociski powietrze-powietrze to rakiety przystosowane do użytku przez myśliwce F-16 i F-35, które kupiła Polska. Będzie to już kolejny zakup amunicji tego typu, bo Polska już w poprzednich latach kupowała je od USA.

Komentarz: Pożyczką od USA to po prostu deal stulecia! Teraz za pożyczkę Polska kupi amerykańską broń od Amerykanów, następnie przekaże ją Ukrainie, my będziemy to spłacać, a nasi żołnierze – jeśli spełnią się najczarniejsze scenariusze – pojadą na front.

Ponadto zapowiedzi Tuska są szalenie niepokojące. Zwłaszcza jeśli zestawimy je z coraz częstszymi nieformalnymi zapowiedziami o wysłaniu wojsk krajów Europy Zachodniej na Ukrainę.

Przeczytaj także:

Lider protestu rolników otrzymał “prezent”! Wcześniej umieszczono go na “liście wrogów Ukrainy”