PiS dokręca śrubę! Projekt ustawy z powszechnym nakazem maskowania trafił do Sejmu

wicemarszałek Ryszard Terlecki/ fot. Twitter
5

W poniedziałek wieczorem (19.10.2020), na stronach sejmowych pojawił się złożony przez posłów PiS projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw w związku z przeciwdziałaniem sytuacjom kryzysowym związanym z wystąpieniem COVID-19. W projekcie znalazły się m.in. zapisy dotyczące powszechnego obowiązku zakrywania nosa i ust oraz podwyżki i zwolnienie z odpowiedzialności za błędy dla lekarzy skierowanych do pracy z pacjentami covidowymi.

Projekt wprowadza zmiany m.in. w ustawie z dnia 5 grudnia 2008 r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi, która jest podstawą do rozporządzeń Rady Ministrów wprowadzających restrykcje epidemiczne. Jak potwierdziły wyroki sądów, w obowiązującej ustawie nie ma podstawy prawnej do wprowadzenia powszechnego nakazu zakrywania nosa i ust. Może on dotyczyć wyłącznie osób chorych lub podejrzanych o zachorowanie. Nie może dotyczyć osób zdrowych. Dlatego nie ma podstawy do karania mandatami za brak maseczki lub przyłbicy. Dopóki ustawa nie zostanie zmieniona, dopóty powszechny nakaz maskowania jest bezprawiem i nie należy przyjmować mandatów, a jeśli ktoś przyjął mandat, powinien w terminie 7 dni od jego uprawomocnienia złożyć odwołanie do sądu.

W związku z tym, że coraz większa liczba Polaków ma świadomość, iż powszechny nakaz zakrywania nosa i ust jest bezprawiem i odmawia podporządkowania się temu bezprawiu, Prawo i Sprawiedliwość chce wpisać ten nakaz bezpośrednio do ustawy. Obowiązujący art. 46b ustawy pozwala na wprowadzenie obowiązku stosowania środków profilaktycznych wyłącznie wobec osób chorych i podejrzanych o zachorowanie. Według proponowanych zmian środki profilaktyczne mają dotyczyć wszystkich. Dodatkowo w art. 46b dodaje się punkt 13, który zezwala na ustanowienie w rozporządzeniu „nakazu zakrywania ust i nosa, w określonych okolicznościach, miejscach i obiektach oraz na określonych obszarach, wraz ze sposobem realizacji tego nakazu”. Cały projekt TUTAJ.

Projekt nowelizacji ustawy z 5 grudnia 2008 roku w sposób umożliwiający wprowadzenie powszechnego nakazu zakrywaniu nosa i ust złożyli też posłowie Lewicy. Ich projekt zawiera też przepis, który mówi, że nieprzestrzeganie tego obowiązku „stanowi uzasadnioną przyczynę odmowy sprzedaży lub odstąpienia od oferty”. Projekt wprowadza też karę grzywny za brak maseczki. Cały projekt TUTAJ.

Jak widzicie PiS dokręca śrubę, a Lewica dzielnie mu w tym sekunduje. Trwa batalia o zmuszenie wszystkich Polaków do bezterminowego noszenia na twarzy szmat, które nie zatrzymują wirusa i mogą przyczyniać się do zwiększenia ryzyka infekcji dróg oddechowych. Zapamiętajcie nazwiska posłów, którzy poprą ten pomysł. To im będziecie zawdzięczać ten chory nakaz.

Źródło informacji: sejm.gov.pl

Zobacz też:

Katarzyna TS: Jak zostałam „wrogiem ludu”

 

Może ci się spodobać również Więcej od autora

% Komentarze

 1. Arek mówi

  wszystkie przekleństwa świata cisną się na usta!!

 2. Kinga mówi

  Już mnie to tak dobija, że brak sił…. A co powiedzieć, jak już wojna będzie. Chyba zejdę na zawał mimo młodego wieku. Chyba wolałabym być głupia i nic nie kumać, przynajmneij spokojniej sobie żyją. Ja za bardzo się wszystkim przejmuję. Zwłaszcza ludzmi, którzy cierpią….

 3. YZ mówi

  Czy z dodania pkt 13. nie wynika, że maseczki nie są nawet środkiem profilaktycznym?
  Jeżeli bowiem pkt 4. rozbili na dwa:
  4) obowiązek badań dla osób chorych i podejrzanych
  i 4a) obowiązek stosowania środków profilaktycznych i zabiegów
  toż przecież, gdyby maseczki były środkiem profilaktycznym, ich obowiązek zawierałby się w pkt 4a. i pkt 13. nie byłby potrzebny, czyż nie?

  1. Zbigniew mówi

   Kreca te przepisy i ustawy jak watem cukrowa calkowicie odruchowo i bezmyslnie narzekaja na sadownctwo ubeckie i slusznie, ale jak oni zajma sie prawem to wyjdzie tak jak Pan to opisal – chyba na naprawianiu sadownictwa chca spedzic dozywocie.

   <Ciekawe jaka bedzie odpowiedz ludzi 11 listopada?

 4. wilk mówi

  NO TAK ZACZAROWALI LUDZI MLODYCH ZE TO RZAD PATRYJOTYCZNY,DALI 5OO+,13 EMERYTURE,A TERAZ TO WSZYSTKA CHCA OD CZAROWAC BO NIE MA KASY,WIEC WZIELI SIE NA SPOSOB I KARAC,KARAC,KARAC,JAK DLUGO JESZCZE BEDZIEMY KACZYNSKIEGO POD WLADNYMI?

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.