Jest pierwszy pozew w oparciu o nowelizację ustawy o IPN

zdjęcie zamordowanych Żołnierzy Wyklętych na portalu Pagina12/ fot. arch.
17

Nowelizacja ustawy o IPN weszła w życie 1 marca. Jest już pierwszy pozew w oparciu o nowe przepisy. Złożyła go Reduta Dobrego Imienia przeciwko argentyńskiemu dziennikowi internetowemu Pagina12. Redakcja w artykule o zbrodni w Jedwabnem wykorzystała zdjęcie pomordowanych polskich żołnierzy podziemia niepodległościowego.

W artykule pt. „Znajome twarze” (hiszp.: „Rostros familiares”) autorstwa Federico Pavlovsky z dnia 18 grudnia 2017r. opowiadającym o zbrodni w Jedwabnem, wykorzystano jako ilustrację pośmiertne zdjęcie grupy Żołnierzy Wyklętych. Fotografia została wykonana przez UB i przedstawia żołnierzy z oddziału Mieczysława Dziemieszkiewicza „Roja” (patrol „Tygrysa”), poległych 25 lutego 1950r. Na zdjęciu są Ildefons Żbikowski „Tygrys”, Józef Niski „Brzoza”, Henryk Niedziałkowski „Huragan” i Władysław Bukowski „Zapora”.

Połączenie tych dwóch wątków: informacji o zbrodni na Żydach w Jedwabnem w czasie okupacji niemieckiej oraz przedstawienie poległych żołnierzy podziemia niepodległościowego jest manipulacją, działaniem na szkodę narodu polskiego i naruszeniem dobrego imienia polskich żołnierzy. To celowe nadużycie, które ma potwierdzić i utwierdzić w czytelnikach polski antysemityzm – informuje Reduta i wskazuje, że wydawca argentyński dokonując takiego zestawienia wykazał się ogromną ignorancją historyczną, za którą powinien oficjalnie przeprosić wszystkich Polaków. Sprawę rozpatrywać będzie Sąd Okręgowy w Warszawie.

Pozew Reduty pokazuje, jak bardzo potrzebna była nowelizacja ustawy o IPN. – Ustawa, która wczoraj weszła w życie, uprawnia organizacje zajmujące się obroną dobrego imienia Polski, czyli takie jak Reduta Dobrego Imienia, do występowania w sprawach sądowych jako Powód. Świadkowie wydarzeń nieuchronnie odchodzą, teraz także my jako organizacja możemy wystąpić z pozwem sądowym przeciwko oszczerstwom historycznym. I tak właśnie zrobiliśmy w tym przypadku – mówi Mira Wszelaka, prezes Reduty Dobrego Imienia.

Źródło: rdi.org.pl

 

Może ci się spodobać również Więcej od autora

% Komentarze

 1. Robert mówi

  Argentyna uber ales,czy jak to tam leci,żyje tam pełno dzieci co dbają o interesy starego kraju,kiedy ich ojcowie ssmani w 45 szukali drogi do nowego raju

  1. Robert B. mówi

   Izrael też udzielał schronienia zbrodniarzom i ani myśli się z tego tłumaczyć.

  2. Franio mówi

   Jakieś przykłady? To nie jest podobne nadużycie? Każdy sobie może powiedzieć cokolwiek, ale bez dowodów to jest puste gadanie.

 2. michu mówi

  Ważne, aby to jak najszybciej SPROSTOWAĆ w sposób jasny i zrozumiały. Najlepiej na tej hiszpańskiej stronie (jak ktoś zna język) jak możliwe są tam komentarze. I w ogóle gdzie się da na świecie mówić o takich manipulacjach.

 3. Pan Kracy mówi

  Oskarżenie kogoś w tej sprawie – zacne! Ale czy coś z tego wynika? Argentyna ma prawo argentyńskie, nie polskie (rozpatruje rzecz Sąd Okręgowy w Warszawie). Argentyna leży bardzo daleko, nawet na innym kontynencie. Załóżmy, że padnie wyrok żądający opublikowania przeprosin. Redakcja argentyńskiego portalu posłucha polskiego sądu? Przypomina mi się scenka z pewnego filmu: nie mamy pańskiego płaszcza i co pan nam zrobi? (https://www.youtube.com/watch?v=2zJFhdZ6Ox4).

  Nie brak na naszym podwórku oszczerców do pozwania? Brak oszczerców albo brak odwagi…

 4. Dark mówi

  bij k..y i zlodzieji !! szmalcownikow z pejsami !!!

 5. Normalny mówi

  I bardzo dobrze. Muszą się wreszcie skończyć kłamstwa i pomówienia internacjonalistów żydowskich ! A w Polsce też ich niemało. Poza tym Polska powinna powołać służby działające zagranicą na zasadzie Mosadu, które będą doprowadzać fałszerzy prawdy do Polski i tu będzie następować egzekucja wyroków. Mamy w tym doświadczenie, bo to Polacy wyszkolili swego czasu mosadowców.

  1. Franio mówi

   Bardzo dobre stwierdzenie. Internauci są lepsi, dużo lepsi w tropieniu kłamstw historycznych. Po co od razu zaprzęgać MSZ, IPN, Sąd Okręgowy w Warszawie? Nie może po prostu zaprotestować konsulat w imieniu RP? IPN może wytłumaczyć, napisać sprostowanie. W głowie mi się nie mieści jak można być tak głupim wprowadzając tą beznadziejną ustawę. „Dzięki” tej ustawie wciąż nie mamy ustawy reprywatyzacyjnej. Kto wie, może o to chodziło, żeby Sejm znów zajmował się głupotami? … Może ktoś mi to łaskawie wytłumaczy…?

 6. Marcin mówi

  Kochani nie ma nic lepszego jak ignorowanie takich spraw. My musimy się jednoczyć i olewać innych tak jakby ich nie było by nie mieli powodu jednoczyć się przeciw nam.

  1. Piotr Bein mówi

   Aniu, sowieci to reżim żydłacki.

  2. Franio mówi

   Piotr Broń, cholerny kutasie, co ty pieprzysz? Czy ty umiesz pisać po polsku? Obserwuje twoje komentarze i muszę że smutkiem stwierdzić, że jesteś ćwierć-inteligentny.

 7. ink mówi

  Argentyna spadkobiercy faszystów

 8. Franio mówi

  A tutaj jest dowód, że Reduta Dobrego imienia skompromitowała się. Może chcieli dobrze, ale przecież prawo nie działa wstecz. Poza tym to i tak walka z wiatrakami. Tępe buce będą na przekór twierdzić, że obozy były polskie, bo wiedzą, że niemożliwe jest egzekwowanie prawa wynikającego z tej ustawy. Oti ten artykuł, miłego czytania:
  https://wiadomosci.wp.pl/argentynskie-media-zalane-tekstami-o-antysemityzmie-polakow-wszystko-przez-jeden-pozew-6226640727856769a

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.