Pfizer i BioNTech rozpoczynają testowanie nowej szczepionki na wariant Omikron. W badaniu weźmie udział ponad 1400 osób

fot. pixabay
7

We wtorek (25.01.2022) Pfizer i BioNTech poinformowały, że rozpoczynają badania kliniczne nowej szczepionki kowidowej skierowanej przeciwko wariantowi Omikron. Firmy planują przetestować ją jako dawkę przypominającą u zaszczepionych i jako trzy zastrzyki u osób nieszczepionych. W badaniu ma wziąć udział ponad 1400 osób.

Amerykańska firma Moderna planuje wkrótce rozpocząć testy własnej szczepionki na Omikron. AstraZeneca również rozpoczęła prace nad nową wersją swojej szczepionki.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

– Zachowanie czujności wobec wirusa wymaga od nas nowego podejścia do ludzi, aby utrzymać wysoki poziom ochrony. Wierzymy, że opracowywanie i badanie szczepionek opartych na wariantach, takich jak ta, jest niezbędne w naszych wysiłkach na rzecz osiągnięcia tego celu – powiedziała Kathrin U. Jansen, wiceprezes i szef działu badań szczepionek w firmie Pfizer.

Prof. Ugur Sahin, dyrektor generalny i współzałożyciel BioNTech, powiedział, że nowe dane wskazują, iż „wywołana szczepionką ochrona przed zakażeniem i łagodnymi lub umiarkowanymi objawami choroby słabnie szybciej niż zaobserwowano to w przypadku wcześniejszych szczepów”.  – To badanie jest częścią naszego naukowego podejścia do opracowania szczepionki opartej na wariantach, która zapewnia podobny poziom ochrony przed Omikronem, jak w przypadku wcześniejszych wariantów, ale z dłuższym czasem ochrony – dodał.

Pfizer i BioNTech informują, że w 2022 roku planują wyprodukować cztery miliardy dawek szczepionki przeciw Covid-19, a liczba ta będzie obejmować dawki zaktualizowanej szczepionki, jeśli badania dowiodą, że jest to konieczne.

W badaniu nowej szczepionki 615 osób dorosłych otrzyma dwie dawki obecnej szczepionki Pfizer-BioNTech, a następnie jedną lub dwie dawki szczepionki ukierunkowanej na Omikron. Druga grupa 600 osób, które otrzymały trzy dawki aktualnej szczepionki, otrzyma czwartą dawkę lub szczepionkę na Omikron. Grupa 200 niezaszczepionych otrzyma trzy dawki nowej szczepionki na Omikron.

Źródło informacji: bbc.com

Zobacz też:

EMA ostrzega przed kolejnymi dawkami przypominającymi szczepień na Covid-19. Mogą niekorzystnie wpłynąć na odpowiedź immunologiczną

 

Może ci się spodobać również Więcej od autora

% Komentarze

 1. ziemianka mówi

  Szczepienia na przeziębienie – pardon, na omikron? Nauka, czy raczej jaja z naiwnych?

 2. Krzysztof mówi

  A to ciekawe skąd wzieli tyle chętnych do testowania? Może by tak p. Niedzielski oraz liderzy poszczególnych partii i cała rada medyczna zdobyłaby się na taki eksperyment?

 3. Ziemianka mówi

  Krzysztof,

  Patrz, a chętnych, by się zgłosić na badanie amantadyny w Polsce nie ma. Jakoś się wszyscy cykają tej niby cudownej metody.

 4. MAREK mówi

  Eksperymentalne preparaty wstrzykiwane ludziom na każdego wirusa i jego mutacje to idiotyzm i kpina z wiedzy medycznej!
  Już przecież wiadomo, że te eksperymentalne preparaty uszkadzają układ odpornościowy oraz powodują transmisje wirusa. Czasu pokaże, co jeszcze uszkadzają i powodują.

 5. markusl mówi

  Na stronie miedzynarodowego funduszu walutowego, w zakladce walka z kononem19 polska zadeklarowala sie do wyeliksirowania calej populacji dajdalej do poczatku 2023. Teorie spiskowe sa opisane otwartym tekstem i to na oficjalnych stonach, tylko owieczki ciagle maja nadzieje na powrot do normalnosci…

 6. mieciu mówi

  1400 osób… i to ma byc próbka eksperymentalna do sprawdzenia szczypawki na ból gardła ?

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.