PETYCJA w sprawie likwidacji komunistycznego obelisku w Rząbcu szkalującego Brygadę Świętokrzyską NSZ

fot. ppłk. Antoni Szacki "Bohun"
0

Instytut Ordo Iuris przygotował petycję, w której domaga się likwidacji komunistycznego obelisku w Rząbcu szkalującego Brygadę Świętokrzyską NSZ oraz wycofania zarzutów wobec trzech młodych mężczyzn, którzy oblali obelisk farbą, za co zostali oskarżeni o jego znieważanie. Obrony oskarżonych podjęli się prawnicy Ordo Iuris.

„Polski pejzaż wciąż pełen jest skandalicznych pomników „utrwalaczy” władzy ludowej” – czytamy w petycji. „Jednym z takich miejsc hańby jest obelisk w Rząbcu na kielecczyźnie, gdzie doszło do potyczki oddziałów Armii Ludowej wzmocnionych przez Sowietów z NKWD (NKGB) z żołnierzami Narodowych Sił Zbrojnych. W 1952 roku na pomniku sławiącym sowieckiego okupanta umieszczono napis: W tych lasach w dniu 8 IX 1944 r. oddziały Armii Ludowej i partyzantów radzieckich zostały podstępnie napadnięte przez wysługujących się hitlerowskiemu okupantowi zbirów NSZ-kich „Bohuna”. Cześć i sława 74 bohaterom poległym w walce o wyzwolenie narodowe i społeczne ludu polskiego w 10. rocznicę powstania Polskiej Partii Robotniczej.”

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Jak było naprawdę? „Wywiad Brygady zdobył cenne wiadomości o przygotowaniu przez dowództwo komunistycznych oddziałów leśnych AL i radzieckich wspólnej koncentracji większych sił, celem zlikwidowania naszej Grupy. O miejscu koncentracji nic wiedzieliśmy. Przypadek zrządził, że natknęliśmy się na większe zgrupowanie tych sił rano, dnia 8 września w czasie postoju w miejscowości Rząbiec” – wspominał to wydarzenie ppłk. Antoni Szacki „Bohun”, dowódca Brygady Świętokrzyskiej.

„Jednej kompanii 202 pułku pod dowództwem kpt. Stepa kazałem uderzyć od południa, batalion mjr Rusina rzuciłem do natarcia na główne siły nieprzyjaciela od północnego zachodu. Ściągnąłem do pomocy jeszcze batalion 204 pułku pod dowództwem kpt. Żbika, który od północnego wschodu miał odciąć drogę wycofującym się oddziałom komunistycznym. Wszystkie bataliony uderzyły jednocześnie na odrutowani stanowiska komunistyczne. Zaskoczenie było całkowite. Nie spodziewali się tak nagłej i szybkiej reakcji. Po godzinnej walce, pomimo że posiadali dużo broni magazynowej, granatników i amunicji, wszyscy się poddali. Wzięci do niewoli komunistycznej ppor. Sanowski i 12 żołnierzy zostali uratowani od śmierci. Stali już nad wykopanymi dołami, czekając na egzekucję. Ocaliła ich szybkość naszego uderzenia”.

Jakie dokumenty wpadły w ręce zwycięskich żołnierzy NSZ? „Zdobyliśmy także archiwa, w których znaleziono dokumenty świadczące o przygotowaniach Sowietów do ewentualnej wojny z zachodnimi Aliantami oraz tajne instrukcje niszczenia członków polskich organizacji podziemnych: AK i NSZ, a także rozkazy gnębienia uchodźców z Warszawy itd. Tam również znaleźliśmy rozkazy koncentracji leśnych oddziałów radzieckich i PPR, celem pobicia Brygady Świętokrzyskiej” – czytamy we wspomnieniach „Bohuna”.

I jeszcze informacja o reakcji lokalnej ludności: „Pod wieczór cała Brygada stanęła przed ołtarzem polowym modląc się i dziękując za ocalenie 13-tu żołnierzy od śmierci. Ludność wsi Rząbiec wzięła liczny udział w odprawionej mszy świętej. Wszyscy cieszyli się z rozgromienia partyzantów komunistycznych, którzy już od dłuższego czasu terroryzowali miejscową ludność, uprawiając zwykły bandytyzm.”

Tak to było i najwyższa pora, żeby prawda przestała być zakłamywana! Oprócz likwidacji komunistycznego obelisku szkalującego Brygadę Ordu Iuris domaga się w petycji zastąpienia go pomnikiem godnie upamiętniającym żołnierzy Brygady Świętokrzyskiej Narodowych Sił Zbrojnych, którzy 8 września 1944 r. stoczyli walkę pod Rząbcem.

Link do petycji TUTAJ.

Źródło: maszwplyw.pl, nsz.com.pl

Może ci się spodobać również Więcej od autora

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.