Parlament Europejski za przedłużeniem bezcłowego importu żywności z Ukrainy o kolejny rok. Jak głosowali eurodeputowani PiS?

Parlament Europejski/ fot. Twitter
3

We wtorek (9.05.2023) Parlament Europejski zagłosował za przedłużeniem o kolejny rok rozporządzenia zezwalającego na bezcłowy i bezkontyngentowy import ukraińskich produktów rolno-spożywczych. Poprzednie rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje do 5 czerwca 2023 roku. Po zatwierdzeniu przez Radę UE tekst nowego rozporządzenia zostanie opublikowany w Dzienniku Urzędowym UE i będzie miał zastosowanie następnego dnia po jego opublikowaniu.

Za przedłużeniem bezcłowego handlu z Ukrainą było 537 eurodeputowanych, 42 było przeciw, a 38 wstrzymało się od głosu. Eurodeputowani z PO i PSL byli „przeciw”, a eurodeputowani z PiS i Suwerennej Polski głosowali „za”. Dlaczego poparli przedłużenie działania rozporządzenia liberalizującego handel z Ukrainą?

Postaw mi kawę na buycoffee.to

– Dzięki przyjętemu przez PE rozporządzeniu i zawartej w nim klauzuli bezpieczeństwa będzie możliwe przedłużenie po 5 czerwca zakazu importu ziarna z UA do Polski. Bez tego wróciłby bezcłowy import wprowadzony w 2014 roku – poinformował na Twitterze komisarz ds. rolnictwa Janusz Wojciechowski. Wskazał też, że przedłużenie klauzuli ochronnej na pszenicę, rzepak, kukurydzę i słoneczniki nie odbędzie się automatycznie, ale trzeba będzie złożyć w tej sprawie kolejny wniosek.

Z kolei eurodeputowany Patryk Jaki napisał na Twitterze, że „omyłkowo” poparł przedłużenie rozporządzenia. – W głosowaniu nad wydłużeniem zwolnień celnych na produkty z Ukrainy omyłkowo zagłosowałem za tym rozwiązaniem. Niezwłocznie po głosowaniu, złożyłem wniosek o korektę głosowania. Polska jest największym wspierającym Ukrainę i niech tak zostanie. Jednak wszystko musi mieć zachowane właściwe proporcje – napisał.

Konfederacja nazwała głosowanie eurodeputowanych PiS „skandalem” i „działaniem antypolskim”.

Źródło informacji: europa.eu, Twitter

Zobacz też:

Katarzyna TS: Ukraina pokazała Polsce kły

 

Może ci się spodobać również Więcej od autora

% Komentarze

  1. finka mówi

    A ktoś miał wątpliwości, że pisiory i ziobryści zagłosują inaczej? zawsze jak można dowalić Polsce są zgodni z tuskowcami i resztą lewactwa.

  2. Krzysztof mówi

    Ludzie – do ciężkiej cholery , czy ktoś może mi wytłumaczyć dlaczego POLSKA ma OBOWIĄZEK kupowania tego gówna nie spełniającego norm EU od ukraińców ? Czy EU wydała jakiś NAKAZ w tym zakresie ? Czy my za przechowanie zboże – ich zboża – dostajemy jakieś pieniądze ? A co z ze zbożem naszych rolników ? Czy ma być jak w filmie pt. tyt : „KARIERA NOKODEMA DYZMY ” ze chłopi przechowają zboże u siebie , państwo dopłaci , a jak będzie korzystna koniunktura to zarobi ? To są jaja jak berety . Kto rządzi w tym kraju ? MAFIA ? wywalmy pisiorów na zbity ryj przy wyborach . To są szkodnicy i anty Polacy – to widać wyraznie .

  3. Jak mówi

    Pis to grupa dzialajaca przeciw interesom Polski . Dziwnym byloby to gdyby glosowali na korzysc dla Polski. Ludzie bez honoru ktorzy wytykaja zdrade Tuskowi sami czyniac to samo co PO ale z rozancem w reku.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.