Otwarta Rzeczpospolita oskarża Cezarego Krysztopę o szerzenie antysemityzmu i zawiadamia organy ścigania

Krysztopa Polish Holocaust/fot. twitter
12

Cezary Krysztopa, redaktor naczelny „Tysola” i autor satyrycznych rysunków publikowanych w tygodniku „Do Rzeczy”, to kolejna ofiara łowców antysemitów ze Stowarzyszenia Otwarta Rzeczpospolita. W wydanym w środę (28.11.2018) oświadczeniu stowarzyszenie informuje, ze złożyło na Krysztopę doniesienie do organów ścigania zarzucając mu naruszenie art. 256 kk, czyli „nawoływanie do nienawiści na tle różnic narodowościowych”. Grozi za to do dwóch lat pozbawienia wolności. „§3 art.256 wyłącza spod ścigania działalność artystyczną. Jednak podobnie jak za taką nie uznaje się rysunków stürmerowskich, wątpliwe jest uznanie za „działalność artystyczną” rysunków Krysztopy” – czytamy w oświadczeniu. Rysunki Krysztopy zostały w nim określone jako „antysemickie, kłamliwe, utrwalające stereotypy i szerzące nienawiść”. Pełna treść oświadczenia TUTAJ.

Do oświadczenia załączono dwie ekspertyzy na poparcie tezy Otwartej Rzeczpospolitej. „Rysunki Cezarego Krysztopy zamieszczane przez Tygodnik DoRzeczy są antysemickie w sposób uporczywy, obsesyjny. Nie tak, jak robił to nazistowski Der Stuermer – przedstawiając Żyda jako stwór upiorny, zagrożenie żydowskie jako horror. Krysztopa dowcipkuje, pozoruje zabawę w antysemityzm, stosuje kreskę cienką i lekką. Stara się obrócić antysemityzm w żart. Ale antysemickie wątki, insynuacje, mity i kłamstwa wciąż powracają. Żyd u Krysztopy to nie stuermerowski osobnik z ogromnym zakrzywionym nosem, tłustymi wargami, lecz dość anonimowy facet w kapeluszu” – czytamy w opinii historyka sztuki Andrzeja Osęki, członka Rady Programowej Otwartej Rzeczpospolitej. Pełna treść opinii TUTAJ.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Z kolei historyk sztuki Anna Skalska zarzuca Krysztopie, że w swoim rysunku pt. Polish Holokaust „wskrzesza figurę wiecznego wroga Polaków, charakteryzowaną jako kat – czerwony żydowski sprzymierzeniec hitlerowców”. Chodzi o rysunek Krysztopy z czasu nagonki na Polskę w związku z nowelizacją ustawy o IPN. Na rysunku znajduje się klęcząca postać z biało-czerwoną opaska na ramieniu, do której mierzą z pistoletów dwie postaci: jedna oznaczona swastyka, a druga czerwoną, sześcioramienną gwiazdą.

„Czerwona gwiazda niesie w Polsce swój ciężar niechęci, uruchamiając trop nienawiści związany z żydokomuną. Figura po prawej stronie charakteryzowana jest na rysunku jako wspólnik hitlerowskiego żołnierza, oprawca polskiego Holokaustu, komunista, Żyd. Zrównanie każdego z elementów tej charakterystyki ze sobą jest przedstawieniem antysemickim i ma charakter kumulowania nienawiści wobec narodu żydowskiego, wobec jego symbolu, jakim jest gwiazda Dawida (zrównoważona ze swastyką i charakteryzowana jak gwiazda krasnoarmiejca)” – pisze Skalska. Pełna treść opinii TUTAJ.

– Muszę powiedzieć, że dawno nikt mi nie prawił takich komplementów, nie dlatego, że moje rysunki zostały nazwane antysemickimi, to zwykłe kłamstwo, ale dlatego, że tylu mądrali na raz wyciągnęło takie działa ze strachu przed kilkoma kreskami:))) No dalej chłopcy, walczcie! Ostatnia Wasza walka znacznie zwiększyła moją rozpoznawalność:))) – skomentował Cezary Krysztopa na łamach „Tysola”. – Pewnie sobie wyobrażają, ze są strasznie cwani, najpierw stworzyli sobie pojęcie „antysemityzmu wtórnego”, którego objawem ma być między innymi niechęć Polaków do wydawania pieniędzy na Muzeum POLIN, a teraz doszli do stadium antysemityzmu urojonego, przy pomocy którego chcą załatwić nielubianego rysownika. Tymczasem mając do dyspozycji argumenty o ludziach w kapeluszach są w istocie śmieszni śmiesznością upadających bez klasy „elit”. Boicie się kilku kresek? Ajajaj. No to dobrze, ja te kreski nadal będę rysował, a im bardziej będziecie się wściekać, tym, jak sądzę, moje kreski będą docierały do większej ilości osób – napisał Krysztopa, a na Twitterze ogłosił Festiwal Rysunków z Kapeluszami.

Mój komentarz: Kilka dni temu opublikowałam felieton dotyczący wytycznych do walki z antysemityzmem przyjętych na konferencji w Wiedniu w lutym 2018 roku. Nie jestem zatem zdziwiona widząc najnowszą akcję Otwartej Rzeczpospolitej, ponieważ jest ona zgodna z tymi wytycznymi, których celem jest całkowita blokada jakiejkolwiek krytyki pod adresem Żydów oraz wdrożenie globalnego, filosemickiego programu prania mózgów przy udziale władz państwowych, organizacji międzynarodowych, religijnych i pozarządowych.

„Walka z antysemityzmem powinna znaleźć się w legislacji każdego państwa, najlepiej jako zapis w konstytucji; Prawodawcy powinni stworzyć ramy prawne do skutecznego zwalczania antysemityzmu. W związku z tym istniejące prawo powinno zostać zaostrzone, a jeśli to konieczne, należy stworzyć nowe rozwiązania umożliwiające walkę z antysemityzmem” – czytamy w wytycznych. Definicja antysemityzmu, do której odwołują się autorzy wytycznych, jest tak skonstruowana, że pozwala nazwać antysemita praktycznie każdego, kto w ogóle wypowiada się na temat Żydów.

Na oficjalną listę antysemitów Uniwersytetu w Tel Awiwie trafili już min. dr Ewa Kurek, prof. Jerzy Robert Nowak, Grzegorz Braun, Stanisław Michalkiewicz, Rafał Ziemkiewicz, Leszek Żebrowski, prof. Marek Chodakiewicz i Jacek Międlar. Jest na niej tez Ruch Narodowy, Radio Matyja i Instytut Pamięci Narodowej.

We wrześniu br. Stowarzyszenie Otwarta Rzeczpospolita złożyło do prokuratury doniesienie na Jacka Międlara za jego artykuł na wPrawo.pl, w którym Jacek wskazywał na konieczność przeprowadzenia ekshumacji w Jedwabnem. Na szczęście prokuratura nie pozwoliła sterroryzować się łowcom antysemitów i odmówiła wszczęcia dochodzenia. Jak jednak widzimy Otwarta Rzeczpospolita nie odpuszcza i znalazła sobie kolejną ofiarę w osobie Cezarego Krysztopy. Mam nadzieję, ze i tym razem prokuratura stanie na wysokości zadania i pogoni łowców antysemitów. Trzeba jednak mieć świadomość, ze takie akcje będą coraz częstsze. Chodzi o budowanie narracji o tym, że Polska to faszystowski kraj antysemitów, który należy ucywilizować. A w tle mamy bezprawne żydowskie roszczenia na 300 miliardów dolarów.

Źródło cytatów: otwarta.org, tysol.pl

Przeczytaj KONIECZNIE!

Katarzyna TS: Szokujące wytyczne do walki z antysemityzmem. Promocja judaizmu, przypisy do Biblii i zakaz stanowisk dla „antysemitów”

 

Może ci się spodobać również Więcej od autora

% Komentarze

 1. o ludzie !!! mówi

  rece opadaja co wyprawiaja zydzi …nie zrozumiale i patologiczne

 2. Romuald mówi

  …i na cholere było Polsce pomaganie żydom,gdy wszyscy ich wyrzucali na kopach ze swych krajów…?,pomogliśmy im My Polacy,a oni teraz na nas plują i chcą przejąć naszą ziemię,Te żmijowe plemię …….

 3. lol mówi

  Szalone polowanie „na czarownice (antysemityzmu)” dopiero się rozpoczyna!

 4. Goj mówi

  Gdzie są zapisy do tej listy? Można się samemu zgłosić? To prawdziwy zaszczyt znaleźć się wśród takich wspaniałych Polaków!

  1. kici kici KOCUR mówi

   Popieram, też chciałbym się znaleźć na takiej liście.

 5. mik mówi

  nie ma co sie znimi szarpac – trzeba zorganizowac wielka akcje przesmiewcza; walczyc z nim i smiechem
  – Podobno wiadomego nazwiska Jonny dzonil dzis na policje i skarzyl sie ze wsciekli polscy antysemici nie dosc ze podziurawili mu opone w aucie, to jeszcze przedziurawiono mu prezerwatywe…

 6. klioes vel pislamista mówi

  Społeczeństwo otwarte
  dedykuję autorom Komunikatów Ministerstwa Prawdy

  Takiej podłości historia ludzkości
  Nie znała!… Nie zna jej także Europa.
  Wstecznictwa siły w Stanach uradziły
  Za terrorystę uznać …FILANTROPA!!!

  Już sto tysięcy, a może i więcyj,
  Mają zebrane podpisów faszyści.
  Cierpi George Soros w sercu swoim sporoż.
  Cierpi biedactwo. Cierpi aż go czyści!…

  Światli go bronią: „Handluje on bronią
  I spekuluje – dla dobra ludzkości!
  Jego pieniądze faszystowskie żądze
  Umią przełamać, są dla OTWARTOŚCI.”

  Przeczyć nie sposób otwartości osób,
  Co za pieniądze Sorosa działają!
  Goli, weseli – czy „Klątwę” widzieli? –
  Także publicznie nogi rozwierają.

  Jeden ćpał kleju, drugi zjadł szaleju,
  Trzeci – przytomny – newsy (złota warte!…)
  Wciąż o męczeństwie gejów w społeczeństwie
  Tworzy. Bo „ono musi być OTWARTE!”

  Gdyby za mało nogi rozkładało,
  Rozewrze przybysz nogi złej Europie…
  Koniec Kościoła! Któż opisać zdoła
  To bliskie szczęście?… DZIĘKI FILANTROPIE !

 7. MSW mówi

  A co na ten temat myśli nasz rządowy guru od KULTURY minister GLIŃSKI? Za 109 MILIONÓW mógł kupić 109 MILIONÓW książek Mariana Pirożyńskiego „Kształcenie charakterów”. I wtedy mielibyśmy pewność, że oprócz dziwek lubi także czytać.

 8. sulka mówi

  a ja polecam fundacji otwarta Rzeczpospolita żeby zgłosili się do wspaniałego mesjańskiego rabina o imieniu Zew Porat.

 9. Maciej Nigerski mówi

  To może tego rysownika Mleczkę oskarżyć o antypolonizm, bo to lewackie jajo wali w naszą Ojczyznę, obraża nas i poucza. Mleczko do israela, koniec wesela. Pragnę również znaleźć się na tej liście strasznych antysemitów. W takim towarzystwie jak przytoczone powyżej to zaszczyt

 10. Adam mówi

  Chazarzy mieli onegdaj aż trzy religie do wyboru aby móc przetrwać. Wybrali judaizm czyli wyznanie mojżeszowe…A ponieważ z samych Semitów mało co zostało a to co z nich zostało albo rozproszyło się po Europie albo przyjęło z musu religię Allacha, to Chazarzy niejako przejęli rolę pierwotnych Semitów i zostali „Narodem Wybranym” , podobno najbliższym Bogu , ba – przypominającym Jahwe. Nasuwa się pytanie – czy gdyby teraz w jakiś sposób doszło do powstania w miejscu Polski żydowskiego państwa Polin a Polacy przyjęliby z musu religię, którą wyznają potomkowie Chazarów , to czy też zostaliby Narodem Wybranym ?… I dalej – czy wtedy zaczęliby rządzić tym Światem?… Może któryś rabin pokusi się o odpowiedź ?

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.