Oświadczenie MSWiA: Polska nie wyraziła poparcia dla Globalnego Paktu ws. Uchodźców

fot. youtube
4

„Polska nie wyraziła poparcia dla Globalnego Paktu ws. Uchodźców (Global Compact for Refugees, GCR). To kolejny dokument ONZ, po porozumieniu z Marrakeszu (Global Compact for Migration, GCM), który nie został poparty przez Polskę. Pomimo tego, że dokument podkreśla dobrowolny charakter przyjmowania uchodźców, Polska, jako członek Rady Bezpieczeństwa ONZ, uznała, że swoje stanowisko wyrazi przez nieuczestniczenie w głosowaniu. Dokument, pomimo niewiążącego charakteru, może być podstawą do wywierania wpływu na poszczególne kraje np. w zakresie dokonywania przesiedleń” – czytamy w oświadczeniu opublikowanym na stronie gov.pl (serwis informacyjny rządu RP).

„Jak zaznaczył minister Joachim Brudziński w rekomendacji przesłanej do szefa polskiego MSZ, Globalny Pakt ws. Uchodźców (Global Compact for Refugees, GCR) ma charakter politycznej deklaracji i zawiera polityczne zobowiązania do podjęcia konkretnych działań. Mają one na celu utworzenie globalnego podziału odpowiedzialności za uchodźców i obciążeń związanych z ich wsparciem i przyjmowaniem na swoim terytorium” – informuje portal rządowy.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

W oświadczeniu wskazano również, że wcześniej polski rząd nie poparł Globalnego Paktu ws. Migracji (Global Compact for Migration – GCM). „Jak zaznaczył minister Joachim Brudziński podczas październikowej konferencji G6 w Lyonie, projekt porozumienia GCM nie gwarantuje bezpieczeństwa dla Polski. Może również stanowić zachętę do podejmowania nielegalnej migracji” – informuje gov.pl

Pełna treść oświadczenia TUTAJ

Przeczytaj też:

„Daj im swój dom i wszystkie swoje pieniądze”. Syryjski uchodźca pisze list otwarty do Austriaków

 

Może ci się spodobać również Więcej od autora

% Komentarze

 1. finka mówi

  Zamiast powiedzieć NIE, jak USA i Węgry to się wstrzymali, co za denni politycy. Nieprzypadkowo ONZ pcha równolegle dwa pakty ten z Marrakeszu i ten o uchodźcach. Skoro mają być niezobowiązujące to po co taki nacisk na przyjęcie. Niestety uważam, że PiS kombinuje jak oszukać Polaków i wepchnąć nam jeszcze więcej obcych kulturowo i to nasze utrzymanie. Kaczyński musi problemy z ogarnięciem sytuacji skoro pozwala na coś takiego i nadal wspiera szkodnika Morawieckiego.

 2. Piotr Bein mówi

  Za Zachodzie furtką nachoćtfa są samorządy miejskie, decydujące niezależnie od rządu centralnego. Jest klub tych miast pod patronatem Sorosa. Gdańsk i Wrocław są w klubie. Kto wie jakie jeszcze inne miasta. Pisałem o tym na blogu, ale mam tu zakaz linkowania do siebie :))

 3. zyz mówi

  Przed chwilą wróciłem z hipermarketu! Pełno ciapatych! Bez podpisania kilku kartek rząd dalej może ich przyjmować, gdyż (ponoć) pracodawcy tak chcą!

 4. George mówi

  Zabrakło odwagi, żeby powiedzieć głośne NIEEEEE? Wstrzymanie się od głosu to połowiczne poparcie, które otwiera furtkę do wywierania politycznych nacisków. Ten PiS boi się własnego cienia.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.