Ostateczna wersja pytań do referendum konstytucyjnego. UE i NATO w ustawie zasadniczej?
W piątek w Senacie zostanie złożony projekt postanowienia o zarządzeniu referendum ogólnokrajowego – w dniach 10-11 listopada 2018 r. – dotyczącego zmian w konstytucji. W ostatecznej wersji znalazło się 10 pytań.
- Czy jest Pani/Pan za: a) uchwaleniem nowej Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej? b) uchwaleniem zmian w obowiązującej Konstytucji RP z dnia 2 kwietnia 1997r.? c) pozostawieniem Konstytucji RP z dnia 2 kwietnia 1997 r. bez zmian?
- Czy jest Pani/Pan za unormowaniem w Konstytucji RP obowiązku przeprowadzenia referendum ogólnokrajowego na wniosek co najmniej 1 000 000 obywateli, oraz za tym, by wynik takiego referendum był wiążący, gdy weźmie w nim udział co najmniej 30% uprawnionych do głosowania? TAK – NIE
- Czy jest Pani/Pan za: a) systemem prezydenckim, tj. wzmocnieniem konstytucyjnej pozycji i kompetencji wybieranego przez Naród Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej? b) systemem gabinetowym, tj. wzmocnieniem konstytucyjnej pozycji i kompetencji Rady Ministrów i jej Prezesa oraz wyborem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej przez Zgromadzenie Narodowe? c) utrzymaniem obecnego modelu władzy wykonawczej?
- Czy jest Pani/Pan za konstytucyjnym unormowaniem wyborów posłów na Sejm RP: a) w jednomandatowych okręgach wyborczych (system większościowy)? b) w wielomandatowych okręgach wyborczych (system proporcjonalny)? c) przy połączeniu obu tych metod (system mieszany)?
- Czy jest Pani/Pan za podkreśleniem w Konstytucji RP znaczenia chrześcijańskich źródeł Państwowości Polskiej oraz kultury i tożsamości Narodu Polskiego? TAK – NIE
- Czy jest Pani/Pan za konstytucyjnym unormowaniem członkostwa Rzeczypospolitej Polskiej w Unii Europejskiej i NATO, z poszanowaniem zasad suwerenności Państwa oraz nadrzędności Konstytucji RP? TAK – NIE
- Czy jest Pani/Pan za zagwarantowaniem w Konstytucji RP ochrony polskiego rolnictwa i bezpieczeństwa żywnościowego Polski? TAK – NIE
- Czy jest Pani/Pan za konstytucyjnym zagwarantowaniem ochrony rodziny, macierzyństwa i ojcostwa, nienaruszalności praw nabytych rodziny (takich jak świadczenia z programu 500+) oraz uprawnień do szczególnej opieki zdrowotnej kobiet ciężarnych, dzieci, osób niepełnosprawnych i w podeszłym wieku? TAK – NIE
- Czy jest Pani/Pan za konstytucyjnym zagwarantowaniem szczególnej ochrony: pracy jako fundamentu społecznej gospodarki rynkowej oraz prawa do emerytury, nabywanego w ustawowo określonym wieku (60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn)? TAK – NIE
- Czy jest Pani/Pan za uregulowaniem w Konstytucji RP podziału jednostek samorządu terytorialnego na gminy, powiaty i województwa? TAK – NIE
Nasz komentarz: Obecna wersja pytań jest o wiele lepsza niż poprzednia. Mamy pytania o ważne kwestie ustrojowe (system prezydencki czy system kanclerski). Została też podniesiona kwestia sposobu wyboru posłów do Sejmu RP. Natomiast niepokojące i bardzo podstępne jest pytanie nr 6 dotyczące wpisania do ustawy zasadniczej członkostwa Polski w UE i NATO. Co prawda, dodano w nim zapewnienie o „poszanowaniu zasad suwerenności Państwa oraz nadrzędności Konstytucji RP”, ale to dezinformacja, która może wprowadzić w błąd wielu Polaków. Jedną z podstawowych zasad występujących w prawie unijnym jest zasada pierwszeństwa prawa unijnego. Wynika ona z orzecznictwa Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Co to oznacza? Oznacza to, że wpisanie do ustawy zasadniczej członkostwa Polski w UE „z poszanowaniem nadrzędności Konstytucji RP” jest NIEMOŻLIWE. Członkostwo w UE oznacza bowiem, że prawo unijne ma pierwszeństwo przed prawem krajowym, a w razie sprzeczności przepisów prawa unijnego i krajowego, zastosowanie mają przepisy prawa unijnego!
Jaki jest zatem cel tego pytania? Dlaczego osładza się je niemożliwym do zrealizowania zapisem o „nadrzędności Konstytucji RP”? Dlaczego do jednego worka wrzucono UE i NATO? Wielu Polaków, którzy nie są przychylni Unii, popiera polskie członkostwo w NATO i może się obawiać, że brak zapisu o członkostwie w Pakcie Północnoatlantyckim może doprowadzić do zagrożenia bezpieczeństwa Polski. Czy zatem chodzi o podstępne nakłonienie głosujących do poparcia pomysłu „konstytucyjnego unormowania” członkostwa Polski w UE? W co gra prezydent Duda?
Jedno jest pewne – jeśli zdecydujecie się na udział w referendum i nie chcecie konstytucyjnego wpisania Polski do eurokołchozu, to na pytanie 6 odpowiadajcie NIE.
Źródło: prezydent.pl
Przeczytaj też:
Post-modernizm: trans-humanizm – będziesz nieśmiertelny gdy… umrzesz! (4)
Ad. 8 Dlaczego nie ma zapisu, że rodzic MA PRAWO O DECYDOWANIU O SPOSOBIE LECZENIA DZIECKA i WYBORZE CZY DZIECKO MA BYĆ SZCZEPIONE, CZY NIE? Wiemy, że istnieją sposoby leczenia , które dzisiaj lekarze nie mogą stosować pod rygorem utraty prawa do wykonywania zawodu.
Przydałoby się wprowadzenie nowego sposobu wynagradzania lekarzy: wynagrodzenie (może być b.wysokie) tylko za pacjenta WYLECZONEGO.
A jak UE za kilka lat się rozpadnie, to co wtedy z Polską? Konstytucja będzie do dupy. Trudna przeprawa mnie czeka, gdy będę nakłaniał rodzinę i znajomych do wzięcia udziału w referendum i nalegał, żeby byli na „nie”, bo już widzę lewacką propagandę w mediach.
Bardzo prosimy o podanie nam przed wyborami jak glosowac bo jest bardzo duzy balagan i burdel w Polsce,tak ze nie mozna sie juz polapac co jest dobre dla nas
Niech się Adrian wali. 10 listopada jedziemy do Warszawy a 11 Listopada idziemy w Wielkim Marszu Niepodległości i niech nas będzie milion albo dwa.
PS a może by wstawić w konstytucji, że „Polska dla Polaków” nawet jak sie to żydom nie podoba
Główna przyczyna ponownej dążności (po nieudanej próbie POprzedniego rządu!) do zmiany naszej Konstytucji – Dziennik gajowego Maruchy, temat: „PiS chce sprywatyzować lasy państwowe?” – link działa z podanego tu portalu – wpisany w komentarzu nr 36. Proszę koniecznie przeczytać i wszystko jasne.
Moim zdaniem na 6 pytanie najlepiej po prostu nie odpowiadać. Wpisanie UE i NATO do konstytucji jest bez sensu, ale chciałbym żeby był zapis o nadrzędności konstytucji. Dałoby to argument do renegocjowania traktatów UE tak aby UE nie mogła nam narzucać prawa. To jest możliwe bo niemcy tak sobie zagwarantowali.
Polska Konstytucja ma za cel regulowanie polskiego bytu na polskich ziemiach. Takie zdradzieckie globalistyczne organizacje jak UN albo NATO nie maja prawa byc konstytucjnie uprawomocnione do wtracania sie w nasze narodowe sprawy. Nie beda obcy w naszych rozstrzygnieciach uwzgledniani. Oto co zgotowala UN nam wszystkim: https://refugeesmigrants.un.org/sites/default/files/180711_final_draft_0.pdf 300 Milionow niedorozwinietych Afrykanow beda rozdzielone na oczywiscie EU
Lepiej, ale dalej do dupy. Paru pytań zabrakło,np:
1. Czy jest Pan/Pani za opuszczeniem Unii Europejskiej przez Rzeczpospolitą Polską?
2. Czy jest Pan/Pani za wykreśleniem z Konstytucji RP artykułu 220?
3. Czy jest Pan/Pani za powszechnym dostępie do broni palnej dla wszystkich obywateli Rzeczpospolitej Polskiej, za wyjątkiem osób prawomocnie skazanych za przestępstwa pospolite i wobec których sąd wydał prawomocny wyrok zakazujący posiadania broni palnej?
4. Czy jest Pan/Pani za przywróceniem stosowania kary głównej (kary śmierci) dla osób skazanych prawomocnym wyrokiem za zdradę stanu, dezercję w obliczu w obliczu wroga oraz morderstwo z premedytacją?
5. Czy jest Pan/Pani za zagwarantowaniu konstytucją ochrony życia ludzkiego od poczęcia do naturalnego zgonu (w tym zakazaniem aborcji i eutanazji)?
… i tak dalej, i tak dalej.
Kogo obchodzi 500+, skoro przy obecnie galopującej inflacji w Polin za parę miesięcy nie kupisz za to nawet butelki wódki?