Ortodoksyjni rabini debatują w Warszawie. Rabin Stambler: „NASZE miasto jest gotowe na rolę gospodarza takich spotkań”

Rabbinical Center of Europe/ fot. rce.eu.com
13

Ortodoksyjni rabini z całej Europy dyskutują w stolicy Polski o możliwościach i barierach rozwoju życia żydowskiego w Polsce. Przedstawiciele Rady Rabinów z Rabbinical Center of Europe, organizacji skupiającej ponad 800 rabinów z całej Europy, obradują w Warszawie 4 i 5 czerwca. To pierwsza taka konferencja Rady w Warszawie.

Na spotkanie Rady przybyło ponad 30 ortodoksyjnych rabinów z Europy. Są wśród nich m.in. liderzy społeczności żydowskich z Londynu, Wiednia, Mediolanu, Brukseli, Paryża i Budapesztu. Obradom przewodniczy Rabin Menachem Margolin, dyrektor generalny Rabbinical Center of Europe i przewodniczący Europejskiego Stowarzyszenia Żydów (EJA).

Postaw mi kawę na buycoffee.to

„Celem spotkania rabinów w Polsce jest analiza sytuacji i ocena przyszłości polskiej społeczności żydowskiej. Cieszymy się z obecności Żydów w Polsce i z tego, że życie żydowskie się tu rozwija, ale dużo jeszcze jest do zrobienia. Musimy poradzić sobie z wieloma poważnymi zagadnieniami. Jeśli te problemy nie zostaną rozwiązane, przyszłość społeczności żydowskiej w Polsce stanie pod znakiem zapytania” – powiedział Rabin Margolin.

„Od kilkunastu lat pracuję w Polsce. Na moich oczach społeczność żydowska rośnie nad Wisłą w siłę. Fakt, że w Warszawie odbywa się narada duchowych przywódców świata żydowskiego z całej Europy to wielkie osiągnięcie. Widać, że nasze miasto jest już gotowe na rolę gospodarza takich spotkań. Dla mnie jest to powód do dumy i radości” – powiedział Rabin Szalom Dow Ber Stambler z Chabad Lubawicz Polska, który gościł członków Rady Rabinów w synagodze Chabadu w Warszawie i przedstawił im sytuację społeczności żydowskiej w Polsce.

Ciekawostki:

W lipcu 2013 roku Margolin i Europejskie Stowarzyszenie Żydów weszło w ostry konflikt z naczelnym rabinem Polski Michaelem Schudrichem. Schudrich ostro skrytykował stowarzyszenie za zatrudnienie byłego wicepremiera, mecenasa Romana Giertycha, żeby w imieniu EJA zaskarżył przed Trybunałem Konstytucyjnym zakaz uboju rytualnego. W odpowiedzi na krytykę Margolin wezwał też Schudricha do ustąpienia ze swojego stanowiska.

 

W styczniu 2015 roku rabin Menachem Margolin napisał list do szefów resortów spraw wewnętrznych państw Unii Europejskiej, w którym domagał się, aby znowelizowali ustawę regulującą posiadanie broni tak, by “pozwolić wyznaczonym osobom w żydowskich społecznościach oraz żydowskim instytucjom na posiadanie własnej broni dla obrony własnej”. Margolin domagał się także, aby zorganizować dla ludności żydowskiej ćwiczenia w celu “ochrony ludności żydowskiej przed potencjalnymi aktami terroru”.

Rabina Stamblera nie trzeba przedstawiać. Od czasu gdy wygłosił słynne „To nie przechodzi do żadna rubryka” w odpowiedzi na pytanie o żydowskich szmalcowników, zna go cała Polska.

Źródło: jewish.pl, prawy.pl, wprost.pl

Przeczytaj też:

Rabin w TVP Info o żydowskich szmalcownikach: „Nie wiem, to w ogóle nie przechodzi do żadna rubryka” [WIDEO]

Może ci się spodobać również Więcej od autora

% Komentarze

 1. Dariusz mówi

  ,,To nie pasuje do żadna rubryka,, Qrwa ich mać! Czy w końcu śpiące polskie matoły się obudzą i pogonią żydowską parchaciznę z Polski,czy zostaniemy jako mniejszość polska z przysłowiową ręką w żydowskim nocniku?!

 2. K7 mówi

  Boże wybacz : co te qwy żydowskie robią w Polsce. Czy ten idiota i anty Polak od kultury i dziedzictwa narodowego jest ślepy ? NIE JEST ŻYDEM , JEST – I DLATEGO NA TO POZWALA ON I JEGO ZASRANY PREZES.

  1. Andrzej Józef mówi

   To ty świntuchu modlisz się do Pana Boga.
   Zrób rachunek sumienia (jak je masz) i do porzodnej spowiedzi

 3. aalfa.oomega mówi

  JUŻ MAMY POLIN!!! Knesejm obraduje na Vavele, a tajniacy Mosadu ‘rządzą’ na ulicach Kroke [Krakowa]!
  O najbliższej przyszłości mocarstwa USrael [YUDE chcą tylko od nas wyszlamować kasę, a prawdę mają gdzieś!; w przyszłości: skoro POLIN ma być europejskim węzłem logistycznym – to chcą nim (po zawłaszczeniu) zarządzać!; o ich kolonii nad Wisłą: YUDEOPOLONII], dżihadzie i 3.wojnie światowej – w książce pt.: ‘2021, Moonwars’ (na docer pl)

 4. monika mówi

  Rabin z Warszawy, już ją uważa za swoją. Żydowstwo z całej Europy chce sie tu osiedlić, bez pytania gospodarze. Należy im przypomnieć, że żyje w Polsce 36 milionów antysemitów (od stycznia roku bueżącego) i nie ma tutaj miejsca do Żydów. Są bardzo niemile widziani

 5. rojber mówi

  podobno jednoski parchate z panstwa w palestynie biora udzial w manewrach nato w polin.czy ktos moze to potwierdzic ?

  1. kno1 mówi

   Tak, pisali o tym w Magna Polonia. Wspomniała też o tym Niezależna.

 6. Pola kowalska mówi

  Okupant zydowski sciaga swoje czarne wrony by sie zasiedlaly w naszym kraju .kaczynada z POPIS ze swoja Mafia zydowska

 7. gość mówi

  oniemiałem. po prostu brak słów. co “nasze” władze poczynają? kto zezwala na to?

 8. Bogusław Maśliński mówi

  Społeczeństwo niegdyś dumnej Słowiańskiej Rzeczypospolitej Polski
  Dziś się budzi z ręka nie w nocniku lecz gównie , upadły narodzie tak będą pisać następcy.
  Przelewający krew za ojczyznę i zbabiały naród. Cóż my seniorzy możemy zrobić.
  Mordowali w 1956 Poznań, mordowali 1970 Wybrzeże, mordowali 1981 grudzień.
  A dzisiaj towarzystwo chodzi z ogonem podwiniętym, pohukuje czasami dla poklasku.

 9. Bartosz mówi

  Ewangelia Mateusza Rozdział 23 :
  (33) Węże! Plemię żmijowe! Jakże będziecie mogli ujść przed sądem ognia Gehenny?

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.