Organizatorzy Marszu Niepodległości odcinają się od słów rzecznika Młodzieży Wszechpolskiej. Robert Bąkiewicz wnosi o usunięcie go z zarządu Stowarzyszenia MN

fot. twitter
7

Organizatorzy Marszu Niepodległości odcinają się od słów rzecznika Młodzieży Wszechpolskiej Mateusza Pławskiego, które padły podczas wywiadu dla portalu DoRzeczy.pl. Pławski powiedział: „My patrzymy na naród całościowo, jako Młodzież Wszechpolska uważamy, że ważne są trzy czynniki – wspólnie czynnik kulturowy i religijny, czynnik polityczny i czynnik etniczny. Uważamy, że powinna funkcjonować dwustronna identyfikacja i dlatego jednak uważamy, że osoba czarnoskóra nie jest Polakiem”.

– Stowarzyszenie Marszu Niepodległości nie utożsamia się z wypowiedzią rzecznika Młodzieży Wszechpolskiej Mateusza Pławskiego i ją odrzuca – powiedział rzecznik Stowarzyszenia Damian Kita. – Polakiem jest każdy, kto na to pracuje i kto przejmuje całe (polskie) dziedzictwo kulturowe. Nasza historia i kultura na przestrzeni wieków jest na tyle wielowątkowa, że byłoby niesprawiedliwie posługiwać się taką retoryką – zaznaczył.

Na oficjalnym koncie MN na twitterze podano informację, że prezes Stowarzyszenia Marszu Niepodległości Robert Bąkiewicz zgłosił wniosek o usunięcie Pławskiego z zarządu stowarzyszenia. Kita wyjaśnił, że wniosek będzie rozpatrywany na posiedzeniu zarządu i na walnym zgromadzeniu członków.

Do wypowiedzi Pławskiego odniósł się rzecznik ONR, Tomasz Kalinowski.

Mateusz Pławski twierdzi, że jego słowa zostały opacznie zrozumiane i zapewnia, że jego wypowiedź nie była rasistowska.

Źródło: pap, twitter

Może ci się spodobać również Więcej od autora

% Komentarze

 1. test24 mówi

  Zgadzam się z nimi! Wypowiedź tego rzecznika też wzbudziła we mnie odrazę. Nie ma od dawna Polaków czystej krwi i trzeba się z tym w końcu pogodzić, zamiast gadać jakieś teksty, jak jakiś naziol. Ukrainiec może stać się Polakiem tak samo, jak murzyn, albo Azjata. Moja rodzina to mieszanka Polaków, Niemców, Ukraińców i Białorusinów. Ja mogę nosić miano Polaka, a kolega o „ciemniejszej karnacji” już nie, tylko dlatego, że ma inny kolor skóry? A może mam wrócić na Ural, bo tam moje miejsce?

  1. Mirka mówi

   Z jednym się nie zgodzę.Są jeszcze polacy ,,czystej krwii” np. moja rodzina ,ale nie o to chodzi.Polakiem może być każdy kto przyjmie polskie obywatelstwo .Tu chodzi o coś głębszego.Tusk jest polakiem, jest biały jego dziadka zostawiam w spokoju chodzi mi tylko o Tuska – jaki z niego patriota wszyscy wiemy Więc wniosek z tego taki nieważny kolor skóry ,pochodzenie ,ważne są wartości jakie my sami posiadamy i do jakich wartości dążymy , a wszystko to dla ojczyzny bo tu są nasze korzenie ,nasi przodkowie nasza historia ,gdy to utracimy, samo słowo ,,Polska „mało znaczy to tylko obszar na mapie, ale,,, Polska moja Ojczyzna”” to tylko czuje patriota i nieważne jakie miał ,,,,mieszanie krwii”””” ważne by to czuł i był dumny ze swojej ojczyzny

 2. Normalny mówi

  Prawdę powiedziawszy to Polacy, a zwłaszcza katolicy nie są i nigdy nie byli rasistami. Wręcz przeciwnie – katolicyzm nie ma granic a polskość zawiera w sobie uniwersalizm katolicki. Co innego jest zaś kiedy obcy niezależnie od narodowości, religii i rasy próbują nas pozbawić wartości z których słyniemy w świecie albo powinniśmy przynajmniej słynąc. Wtedy absolutnie mamy prawo i obowiązek bronić tych wartości.

  1. test24 mówi

   Wolę wyzwiska o rasizmie, islamofobii i antysemityzmie, niż gniew Boga za to, że się Go wyparliśmy.

 3. Jarek mówi

  od dziecka byłem uczony że każda nacja ma swój kraj gdzie żyje i to jest słuszne. Największym naszym grzechem nas Słowian od czasów przyjęcia chrześcijaństwa była tolerancja .Tolerancja rodzi samo zło. Życie mnie tego nauczyło. Byłem żonaty z Mołdawianką – inna kultura i w ogóle. Poznałem co to piekło na ziemi. A co dopiero czarni czy inni – nie widzę po moich doświadczeniach niczego złego w rasizmie. A co do religii to uważam wyższość Księgi Welesa

 4. jacek mówi

  Broń Boże nie jestem rasistą,ale Polacy i inni słowianie należą do rasy białej,a nie czarnej.Afrykę stworzył Bóg dla murzynów,a Europę dla ludzi rasy białej.Taka jest rzeczywistość i Robert Bąkiewicz powiedział prawdę.

 5. LucyLucenta mówi

  Jestem za WOLNOŚCIĄ DEBATY inaczej gramy w czerwoną grę, czerwonymi kamieniami !!!!

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.