Ordo Iuris ujawnia: władze szkoły manipulują oczerniając ucznia sprzeciwiającego się gloryfikacji Bandery

pomnik Bandery we Lwowie/ fot. Wikipedia
10

Instytut Ordo Iuris reprezentuje rodziców, którym grozi ograniczenie władzy rodzicielskiej nad synem oskarżonym przez dyrekcję szkoły podstawowej nr 10 w Toruniu o „propagowanie nacjonalizmu” za to, że chłopiec zwrócił uwagę ukraińskiemu uczniowi, aby nie nazywał Stepana Bandery bohaterem, ponieważ w Polsce jest on uważany za bandytę. W związku z nagłośnieniem tej bulwersującej sprawy władze szkoły przesłały mediom oświadczenie, z którego wynika, że Polak był prowokatorem agresywnych zachowań. Szkoła informuje, że „chłopiec, uczeń klasy czwartej, wielokrotnie naruszał nietykalność innych dzieci, a także stosował przemoc słowną, wyrażając jednocześnie niechęć do cudzoziemców”.

Instytut Ordo Iuris wskazuje, że tezy zawarte w oszczerczym oświadczeniu władz szkoły są sprzeczne z wystawioną przez wychowawczynię chłopca „Informacją o zachowaniu ucznia” z października 2018 roku. Czytamy w nim, że „zachowanie chłopca na zajęciach lekcyjnych nie budzi zastrzeżeń. Maciek stara się pracować na miarę swoich możliwości, często jest bardzo aktywny. Potrafi nawiązywać poprawne relacje z rówieśnikami, choć zdarzało mu się uczestniczyć w konfliktach z kolegami. Warto jednak podkreślić, że zawsze były to sytuacje związane z obustronną prowokacją. Jego zachowanie nie odbiega od zachowania rówieśników. Warto też podkreślić duże zaangażowanie rodziców chłopca w kształtowaniu właściwej postawy syna i we współpracy ze szkołą”.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

W wysłanym do mediów oświadczeniu władze szkoły pomijają również inne okoliczności sprawy. Korespondencja mailowa rodziców Maćka ze szkołą potwierdza, że ich syn był prowokowany przez kolegę. W oświadczeniu szkoły nie pojawia się także informacja o zasadnych obawach rodziców o bezpieczeństwo dzieci. W czerwcu tego roku wyszło bowiem na jaw, że młodszy brat chłopca, z którym miał zatarg Maciek, nosił do szkoły nóż, co spotkało się z reakcją dyrekcji szkoły pominiętą w dzisiejszym oświadczeniu – informuje Ordo Iuris.

„Interwencja Ordo Iuris i wsparcie udzielone rodzinie Maćka wynika z nieproporcjonalnej reakcji szkoły, która bez dostatecznego uwzględnienia wszystkich okoliczności rówieśniczego konfliktu z wątkami narodowościowymi, najpierw groziła jednemu z chłopców sądem, a następnie zainicjowała sprawę o ograniczenie władzy rodzicielskiej. Warto podkreślić, że pomoc prawników Instytutu świadczona jest w innych sprawach także dzieciom z obywatelstwem ukraińskim. Trzeba stanowczo odrzucić wszelkie próby wykorzystania sprawy nieuzasadnionej ingerencji szkoły w życie rodzinne Macieja do budowy atmosfery konfliktu narodowościowego” – komentuje mec. Magdalena Majkowska, pełnomocnik rodziny.

Źródło informacji: Ordo Iuris

Zobacz też:

TYLKO U NAS! Podręcznik „Bandera i Ja” w języku polskim. Czego uczą się ukraińskie dzieci?

Może ci się spodobać również Więcej od autora

% Komentarze

 1. Zuzanna mówi

  Wniosek jest jeden: rzeź wołyńska trwa nadal, tylko zamiast siekier stosuje się inne metody.

 2. Jurek Ogórek mówi

  marzy się upadlinie riezanie lachów….jednego z budowy na kopach wywalili jak sie takimi myślami podzielił z pracodawcą

 3. Hammurabi mówi

  A ja przekornie spytam rodziców których pociechy uczęszczają do tej szkoły, czy mogą patrzeć w lustra? Czemu nie pomogą wyjaśnić tej bulwersującej sprawy? Co? Wakacje?

 4. Tomasz mówi

  Trzeba przeciwstawić się temu bełkotowi banderowskiemu. Na każdym kroku nazywać go bandytą i ludobójcą.

 5. jacek mówi

  dlaczego w tej sprawie interweniował tylko poseł Liroy-Marzec? gdzie tzw. “patrioci” z PIS? przecież to oni ściągnęli tu tabuny banderowców!

 6. Lugenpresse tod mówi

  Ukraińcy mają czarne podniebienie jak psy. A połowa z nich to żydzi.

 7. Czesiek mówi

  Trzeba szukać porozumienia i budować zdrowe relacje. Nie ma co się dziwiwić, że młody Ukrainiec ma takie a nie inne poglądy, których ukraińska szkoła go nauczyła. Polska szkoła powinna mu przedstawić prawdziwą wersję historii która wyraznie wskazuje Stalina jako ojca i protoplastę państwa ujraińskiego. A nie Banderę.

 8. Andrzej mówi

  a może by tak ujawnić nazwisko dyrektora szkoły i osób stojących za tym skandalem? kim oni są?

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.